Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. března 2022 v 15:25
Čas čtení 1:52
Ilona Hobzová

Ukrajinské uprchlíky bychom neměli vytlačovat do nízkokvalifikovaných pozic, tvrdí studie. Doporučuje i další kroky k integraci

Ukrajinské uprchlíky bychom neměli vytlačovat do nízkokvalifikovaných pozic, tvrdí studie. Doporučuje i další kroky k integraci
Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER
ZAJÍMAVOSTI VÁLKA NA UKRAJINĚ
Uložit Uložené

Studii provedly organizace PAQ Research, České priority a nezávislí autoři.

Za měsíc války na Ukrajině dostalo v České republice speciální vízum přes 226 tisíc lidí. Organizace PAQ Research, České priority a nezávislí autoři připravili studii k aktuálním výzvám spojeným s příchodem válečných uprchlíků z Ukrajiny. Zaměřili se v ní na oblasti bydlení, trhu práce a vzdělávání. 

„Lze očekávat, že velká část uprchlíků na území České republiky zůstane delší dobu a správná integrace v bydlení, zapojení dětí do vzdělávání a využití kvalifikací v pracovním životě je předpokladem pro plnohodnotné zapojení uprchlíků do české společnosti, které může být společensky i ekonomicky dlouhodobě prospěšné,“ uvádí autoři studie s názvem Integrace ukrajinských uprchlíků v ČR 2022+.

Bydlení

Hlavním cílem v oblasti bydlení by podle studie měla být krátkodobá stabilizace uprchlíků, ve střednědobém horizontu vytvoření vyšší nabídky v nájemním a dalších typech bydlení. To vše dohromady může zajistit dostatečné bydlení pro ukrajinské uprchlíky i další zranitelné části české populace. 

Studie doporučuje:

  • Zajistit maximální kapacity v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních – flexibilní a vyšší výkupní ceny (250-550 Kč) na dobu minimálně tří měsíců.
  • Výrazně zvýšit podporu pro solidární domácnosti dlouhodobě ubytovávající uprchlíky (ideálně 4 tisíc na osobu se stropy, degresí podle počtu členů a zajištění standardů).
  • Co nejomezeněji využívat dalších forem nouzového bydlení (stanová města nebo tělocvičny).
  • Zrychlit rekonstrukci obecního bytového fondu.
  • Zpřístupnit příspěvek na bydlení a snížit administrativní náročnost.

Vzdělávání

Cílem v integraci uprchlíků do vzdělávacího systému je zajistit zdravý vývoj dětí a mladistvých a umožnit jejich další rozvoj a integraci do české společnosti. Problémem může být zakládání plně ukrajinských škol kvůli riziku segregace

Studie dále doporučuje mimo jiné:

  • Programově a postupně vybrat 1500-2500 základních škol určených pro poskytování integračních tříd založených na výuce češtiny jako dalšího jazyka.
  • Maximálně odstraňovat bariéry v přístupu ke vzdělávání.
  • Dynamicky mapovat a zveřejňovat naplněnost sítě škol a dětských skupin podobně, jako se zlepšily databáze během pandemie covid-19.
  • Připravit online kurz pro pedagogické pracovníky pro poskytnutí základní psychosociální diagnostiky a péče dětem-uprchlíkům pro efektivní využití sítě psychologů a psychiatrů.

Práce a ekonomika

Zde by mělo být hlavním cílem využit kvalifikaci a schopnosti přicházejících Ukrajinců a Ukrajinek, a to včetně pečujících profesí, zdravotnictví nebo vzdělávání. Mělo by se také zabránit jejich vytlačování do nízkokvalifikovaných pozic.

Podle studie může k úspěšné integraci v této oblasti pomoci:

  • Rychlejší možnost získání trvalého pobytu.
  • Výrazně posílit a urychlit možnost uznávání kvalifikací – revize seznamu regulovaných profesí, standardizovat a zrychlit proces zkoušek pro prokázání profese nebo umožnit prokázání způsobilosti přes zaměstnavatele.
  • Vytvořit evidenci zaměstnání uprchlíků a systém asistence na trhu práce.
  • Výrazně posílit jazykové vzdělávání dospělých – zavedení povinné a bezplatné jazykové výuky.
  • Zajistit dostupnost dětských skupin a předškolního vzdělávání pro ukrajinské děti během pracovní doby jejich rodičů.
Domů
Sdílet
Diskuse