Vědci z Hong Kongu vyvinuli robotický magnetický sliz, který se dokáže sám pohybovat a uchopovat pevné předměty. V budoucnu by se sliz mohl používat k lehčím lékařským zákrokům.
Vědcům z Hong Kongu se podařil významný krok. Vyvinuli magnetické slizové roboty, kteří se dokáží sami pohybovat a uchopovat pevné předměty. V budoucnu by se tak mohli používat k lehčím lékařským zákrokům, například k odstraňování malých polknutých předmětů, informuje BBC a The Guardian.
Měkkého robota mnozí přirovnávají k hmotě z filmu Flubber, a to především kvůli jeho slizovité konzistenci. Tento magnetický sliz je navíc sám schopen procházet úzkými prostory a uchopovat pevné předměty, pročež by se mohl v budoucnu využívat ve zdravotnictví.
Podle vědců si však na takový posun v medicíně ještě budeme muset počkat, neboť roboti na bázi elastomerů a tekutin mají svá omezení. „Tato studie navrhuje design nových robotů s měkkým tělem a dává nám naději na jejich použití v biomedicínských, elektronických a dalších oblastech,“ píše se ve studii.
Magnetické slizy jsou vyrobeny z polyvinylalkoholu smíchaného s boraxem a magnetickými částicemi z vzácného kovu neodymu. Mají viskoelastické vlastnosti, takže se někdy chovají jako pevná látka a jindy zase jako kapalina. „Když se ho dotknete velmi rychle, chová se jako pevná látka. Když se ho dotknete jemně a pomalu, chová se jako kapalina,“ řekl Li Zhang, spolutvůrce studie.