Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Co se skrývá pod pojmem michelinský průvodce a proč je tak složité získat ocenění v podobě hvězdy?
Když se řekne Michelin, mnozí si vybaví pneumatiky, mávajícího panáčka, gastronomického průvodce či ocenění ve tvaru hvězdy. Málokdo ale ví, že za tím vším stojí dva bratři z Francie, kteří původně jen chtěli obyvatelům Paříže usnadnit cestu k Azurovému pobřeží. Dnes ji usnadňují šéfkuchařům k získání celosvětového renomé.
Průvodce Michelin s ikonickými červenými deskami se během let stal věrným pomocníkem při hledání onoho dokonalého podniku s nezapomenutelnou gastronomií. Touha po dokonalosti však může někdy vést k vyhoření. V článku se dozvíš, proč zisk nemusí být vždycky výhra, co všechno musí restaurace splňovat k dosažení michelinských ocenění a kolika hvězdami září letos Česká republika.
Jak to všechno začalo
V roce 1895 bratři Edouard a Andre Michelinovi vyvinuli v jejich gumárenské firmě ve Francii jednu z prvních pneumatik plněnou vzduchem, kterou bylo možné rychle vyměnit, protože nebyla ke kolu přilepena. Sponzoringem automobilových závodů, kde jezdci s pneumatikami Michelin často vyhrávali, značce začala rychle stoupat hodnota.
Ve Francii tohoto roku jezdilo okolo 350 automobilů. To motivalo bratry k tvorbě průvodce, který by obsahoval všechny potřebné informace na cesty francouzskými městy a zvýšil by tak počet řidičů. První vydání obsahovalo instrukce k montáži pneumatik, mapy s hotely a restauracemi.
Současně měl michelinský průvodce usnadnit bohatým Pařížanům cestu k Azurovému pobřeží a nalákat tak do rekreační destinace více turistů. Na cestě totiž nestály žádné ukazatele, neexistovaly čerpací stanice ani světla na dálnicích.
Bratři si uvědomovali rostoucí popularitu části průvodce týkající se restaurací a naverbovali tým inspektorů, kteří navštěvovali a kontrolovali restaurace.
Dnes je Michelin světoznámým vydavatelem cestovních map, online navigací a průvodců s podrobným popisem restaurací a hotelů po celém světě. Kromě nejstaršího Červeného průvodce, vydává také Zelený, který slouží k cestování a turistice. Guide Gourmand zahrnuje velmi dobré restaurace za příznivou cenu.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak, proč a kde se zrodil systém hodnocení restaurací
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
Systém udělování hvězd se zrodil v roce 1926. Průvodce hodnotí systémem jedné až tří hvězd velmi střídmě jen opravdu výjimečné restaurace, které splňují požadavky náročných inspektorů.
* * * Výjimečná kuchyně, stojí za zajížďku.
* * Excelentní kuchyně, stojí za samostatný výlet.
* Velmi dobrá restaurace ve své kategorii, stojí za zastavení. Ocenění Bib Gourmand znamená výborné jídlo za rozumnou cenu. Symbol příborů upozorňuje na kvalitní servis a příjemné prostředí. Pokud je příbor červený, čeká na zákazníka také nevšední výhled.
První michelinskou hvězdu v Česku získala v roce 2008 pražská restaurace Alegro v hotelu Four Seasons. Andreo Accordi pro ni získal hvězdu dokonce třikrát po sobě. Po Accordiho odchodu do Petrohradu, podnik ocenění nedokázal obhájit.
Restaurace Alcron, které šéfoval Roman Paulus, v roce 2012 hvězdu sice získala, ale později v roce 2018 o ni přišla.
V České republice jsou nyní jen dvě restaurace, které na jednu michelinskou hvězdu dosáhly. Restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise, ve které kouzlí šéfkuchař Oldřich Sahajdák a Field Radka Kašpárka, kterého můžeš znát ze soutěže Masterchef.
Hvězdy se udělují na základě hodnocení michelinských inspektorů, kteří zůstavají v naprosté anonymitě. Všichni musí mít vystudovanou kulinářskou školu a na začátku procházejí školením. Svoji návštěvu v restauraci předem neohlašují a do podniku se vrací každých osmnáct měsíců, aby ji mohli znovu ohodnotit. Restauracím nic neodpustí. Vše musí být perfektní od servisu do posledního sousta.
Pro některé šéfkuchaře je získání hvězdy celoživotním snem. Uržet si ji, je mnohdy ještě náročnější. Tlak vyvíjený na podniky je obrovský a honba za dokonalostí často omezuje kreativitu – kouzlo celé gastronomie.
Z toho důvodu například španělský šéfkuchař Julio Biosca požádal o odebrání hvězdy. Biosca se prý chtěl dostat z pod tíhy hvězdy. Získat ji pro něj byla čest, ale zároveň svěrací kazajkou, která jej nutila tvořit komplikovaná degustační menu.
Australská šéfkuchařka Skye Gyngell nazvala hvězdu „prokletím“ kvůli vysokým očekáváním, která mezi zákazníky vzbuzuje.
Obrovský tlak stál slavného šéfkuchaře život
V roce 2003 se 52 letý šéfkuchař Bernard Loiseau, jeden z nejslavějších šéfkuchařů Francie, jež se stal inspirací pro animovaného šéfkuchaře Augusta Gusteau z filmu Ratatouille, zastřelil.
Sebevraždu zapříčinilo několik faktorů. Jedním z nich byly spekulace o tom, že by jeho podnik mohl ztratit třetí hvězdu. Loiseau byl přepracovaný a trpěl depresemi. Tehdejšímu šéfkuchaři Maisonu Lameloise řekl, že pokud ztratí hvězdu, zabije se, uvedl web Vanityfair.