Vědci pomocí matematického modelování krevní analýzy odhalili progresivní ztrátu odolnosti a předpověděli tak hranici lidského života.
Ve studii z května 2021 publikované v časopise Nature Communications vědci určili pomocí matematického modelování „absolutní hranici“ délky lidského života. Po 120 až 150 letech lidské tělo zcela ztratí schopnost zotavit se z nemoci a zranění, což bude mít za následek smrt. Případné vyvinutí terapie, která by zvýšila odolnost těla, by mohlo lidem umožnit žít delší a zdravější život.
Podle profesorky Buckova institutu pro výzkum stárnutí v Kalifornii, Judith Campisi, studie spoléhají na historická a současná data z lidské populace, což je sice stále jen odhad, ale podle Campisi na základě dobrých čísel, uvedl časopis Live Science.
Výzkumníci analyzovali velké soubory dat z USA, Spojeného království a Ruska, které dohromady zahrnují vzorek dat více než 500 000 lidí. Data využili z jednoduchého krevního testu, který jednotlivci anonymně absolvovali několikrát v průběhu několika měsíců.
Biomarkery stárnutí
Ze získaných dat pak vědci následně sledovali dvě čísla pro tři různé věkové skupiny: poměr dvou různých typů bílých krvinek bojujících s nemocí a míru variability velikosti červených krvinek. Tento typ krvinek nazývají biomarkery stárnutí.
„Stejně jako může člověk s přibývajícím věkem šedivět, tato dvě čísla během stáří rostou“, uvedl pro Live Science, doktor Marc J. Kahn z University of Nevada v Las Vegas.