Lék, který způsobil tělesné deformace a neurologické problémy u desítek tisíc dětí, se v Británii stále předepisuje těhotným ženám.
Lékaři podle The Times již v roce 1973 věděli, že lék na epilepsii valproát sodný představuje riziko pro nenarozené děti a přesto nařídili, aby byla varování z balení odstraněna. Téměř o 50 let a 20 000 postižených dětí později se tak stále předepisuje těhotným ženám.
Valproát sodný je spojován s tělesnými vadami, autismem a opožděným vývojem dětí, pokud jej užívají jejich matky. Podle bývalého ministra zdravotnictví Velké Británie Jeremyho Hunta preparát představuje velké riziko pro bezpečnost pacientů. Vyzval ministry, aby našli okamžitou nápravu a zabránili „škodám, kterým se lze vyhnout“.
Podle nejnovějších údajů Agentury pro regulaci léčiv a zdravotnických prostředků (MHRA), na které odkazuje server Independent, bylo v období 2020 až 2021 valproátu sodnému vystaveno 222 těhotných žen.
Jednou z nich byla i Catherine McNamara, které bylo řečeno, že lék je během těhotenství bezpečný. Její syn Sebastian se ale narodil s trvalými deformacemi, uvedl The Times. McNamara obviňovala sama sebe, zatímco jiná žena uvedla, že jí byl lék podán bez jakéhokoli bezpečnostního letáku.
MHRA uvedla, že míra expozice od zavedení programu prevence těhotenství postupně klesá a je nyní podstatně nižší než v minulosti. Mluvčí britské Národní zdravotnické služby (NHS) uvedl, že byla vytvořena expertní skupina, která má pomoci snížit v příštím roce užívání valproátu u žen, které mohou otěhotnět, o 50 %.
Hunt, který předsedá výboru pro zdravotnictví a sociální péči, se však domnívá, že to nestačí, a přirovnal tento problém ke skandálu s thalidomidem, který v šedesátých letech způsobil epidemii vývojových vad.
„Je načase, aby se britský stát postavil čelem ke své odpovědnosti. Stejně jako jsme to nakonec udělali vůči obětem thalidomidového skandálu. Je neuvěřitelné, že po tolika varováních se to stále nevyřešilo,“ dodal Hunt.