Na Netflixu se objevil nový seriál Heartstopper, který ukazuje, jak vypadá první láska chlapců z LGBTI komunity.
Jako kdybys vzal Euphorii, odstranil z ní veškerý sex, drogy i deprese a udělal z ní teenagerské LGBTI drama, v němž hlavní protagonisté nevinně skáčou po obláčcích lásky. I takhle by se dal popsat seriál Heartstopper, který momentálně válcuje evropský Netflix, ale v posledních dnech stihl proniknout mezi nejsledovanější seriály i u nás.
Heartstopper, příběh o homosexuálních chlapcích objevujících první lásku, se stal středem pozornosti zejména díky úspěchu na portálu Rotten Tomatoes, kde si od filmových kritiků vysloužil vzácné 100% hodnocení. Neznamená to, že je seriál dokonalý. Žádný z filmových kritiků mu ale neudělil negativní hodnocení, což se stává velmi zřídka.
Na základě 100% hodnocení jsme se do sledování Hearstoppera pustili i my, abychom zjistili, zda je seriál opravdu tak fantastický, jak se o něm říká. Téma první homosexuální lásky na střední škole je citlivé sama o sobě, a tak nás zajímalo, jestli k němu Netflix přistupoval stejně citlivě jako autorka komiksové předlohy seriálu Alice Oseman.
Když 15letý chlapec zjišťuje, že se mu holky až tak nelíbí
Už na začátku je třeba říci, že pokud tě Heartstopper zaujme, tak ho celý spolkneš za jeden večer. Seriál obsahuje 8 epizod, z nichž každá má kolem 30 minut, díky čemuž není nekonečně dlouhý. Na náš vkus ho ale tvůrci mohli klidně nacpat do příjemného dvouhodinového filmu namísto čtyřhodinového seriálu, který se místy vyvíjí pomalu.

Heartstopper vznikl na základě stejnojmenné komiksové série od Alice Oseman, kterou si Netflix zavolal na pomoc i při natáčení seriálu, aby televizní adaptace neztratila své kouzlo. Celý příběh se točí kolem britských středoškoláků Charlieho a Nicka, kteří si k sobě hledají cestu ze dvou rozdílných sociálních skupin.
Charlie je homosexuál, který se ke své orientaci otevřeně hlásí, za což si ve škole zažil tvrdou šikanu, zatímco Nick je mazlíčkem dívek jako kapitán školního rugbyového týmu. Teprve když si Nick přisedne k Charliemu na jedné z vyučovacích hodin, si v mysli začne uvědomovat, že se mu holky zřejmě nelíbily tak, jak se mu to okolí snažilo vsugerovat. A začíná milostný příběh.

Až příliš nesmělé, až příliš idylické, ale stále příjemné
Pokud jsme na začátku zmínili, že Heartstopper je hotový opak Euphorie, i když ho k ní spousta lidí přirovnává, tak je to podle nás opravdu pravda. Před sledováním seriálu jsme původní komiks nečetli, takže jsme nevěděli, co se v epizodách bude dít, a neznali jsme ani žádné pozadí jednotlivých postav.
Z tohoto důvodu nás trochu zarazilo, že seriál většinu času připomíná utopický svět, v němž homosexuální láska vzkvétá bez větších problémů. Ne, že bychom nechtěli, aby tomu tak bylo, ale v dnešní společnosti zřejmě páry stejného pohlaví stále čelí mnohem větší míře překážek, než Hearstopper ukazuje. I proto jde o idylku.
Na druhé straně se samotný seriál nesnaží do hloubky analyzovat psychologické procesy, úzkosti či deprese, které Euphoria tak osobitě zachycuje.
Heartstopper je seriál, při kterém můžeš vypnout hlavu a cítit se uvolněně, zatímco pozoruješ, jak dva 15letí chlapci nesměle objevují první lásku v životě pomocí doteků rukou nebo polibků. Skvělým způsobem se tvůrcům podařilo uchopit například to, jak dnes mezi sebou mladí lidé komunikují na sociálních sítích.
Za každou zprávou se skrývá hotová věda, přemýšlení nad jejím zněním, mazání textu, přepisování a nakonec strategické čekání na odpověď. Pokud jsi jako teenager zažíval první lásku nebo se teprve teď snažíš navázat konverzaci s někým v okolí, určitě se pousměješ nad scénami, kde má Charlie otevřený Instagram a donekonečna hledá způsob, jak odepsat.
Na poměry dnešní mládeže a toho, co mladá generace předvádí na sociálních sítích, je možná objevování pocitů až příliš nesmělé a nekoresponduje s realitou, ale uznáváme, že je třeba respektovat, co si autorka umínila.

Když chybí kontext, pozadí i osobnost některých postav
Od Heartstoppera však nemůžeš očekávat propracovaný příběh se zápletkou, která ti vyrazí dech. Seriál často klouže pouze po povrchu, nerozebírá vnitřní svět postav tak, jak bys občas očekával, a tento přístup tě možná občas zamrzí.
V případě Charlieho se zpočátku připisuje velká důležitost tomu, že byl rok předtím, než se seriál odehrává, tvrdě šikanován za svou orientaci. Musel se skrývat v učebně u učitele, který mu poskytl útočiště, jenže v seriálu se o šikaně nedozvíš mnoho. Kdo Charlieho šikanoval? Jak ho zachránil učitel? Tyto informace nedostaneš.
Zamrzí i postava transgender Elle, která sice postupně zjistí, že její nejlepší kamarád Tao je ve skutečnosti osobou, ke které má blíž, než si myslela, jenže seriál opět klouže po povrchu. Ze střední školy, kam chodí Charlie, musela Elle odejít, protože ji šikanovali za to, že je transgender dívka, ale seriál nevysvětluje, jak probíhaly její životní změny, kdo ji šikanoval a co se dělo předtím, než ze školy odešla na výlučně dívčí školu .
Vtipně občas vyznívají momenty, pomocí kterých se tvůrci snaží vylíčit osobnosti jednotlivých postav. Charlie se ve volném čase věnuje hře na bicí, a tak mu tvůrci nad postel umístili velký neonový nápis „music“. Takovým klišé neunikl ani Nick, když postupně objevuje své citlivější já.

Utopie, od které dostali fanoušci všechno, co si zasloužili
Heartstopper sice pravděpodobně nedostane žádné ocenění za bravurní scénář, ale všichni fanoušci shodně konstatují, že tvůrci vybrali vynikající herce hlavních postav a čtenáři komiksu od Alice Oseman dostali přesně to, co si zasloužili.
Pro nezainteresované diváky mohlo být příběhu mnohem více, respektive mohli tvůrci vystřihnout množství scén, které sloužily jen k vyplnění času, ale je třeba uznat, že pomalé budování vztahu dvou chlapců a zejména objevování vlastní sexuality u středoškoláků zachytili bravurně.
Je osvěžující dát šanci seriálu, který zachycuje první zkušenosti s láskou dvou mladých chlapců, namísto toho, abys sledoval tisící seriál, který ti nijak nerozšíří obzory. Ano, v tomto případě se 15letí chlapci v seriálu chovají až podezřele roztomile a tvůrci si dávali pozor, aby scény zbytečně nesexualizovali.
Jak konstatoval jeden z hodnotících uživatelů na Rotten Tomatoes, Heartstopper je jako „gay utopie“, protože takto lehce homosexuální vztahy na skutečné střední škole nefungují, ale právě proto sklidil obrovský úspěch. Každý z nás chce snít.
Heartstopper taught me that "Hi" can be the most romantic word in the English language. pic.twitter.com/Vu8x00B0Uz
— Netflix (@netflix) April 25, 2022
Někteří stále rádi kritizují celou LGBTI komunitu místo seriálu
Jak už tomu bývá u témat jako LGBTI komunita zvykem, ani recenze Heartstopperu se neobešly bez více výčitek, že se Netflix snaží všude protlačit homosexuály a transgenderové lidi. Nesnaží.
Zajímavě vyznívá postřeh, že pokud si člověk přečte názory na Heartstopper na zahraničních portálech, kde mohou seriál hodnotit běžní uživatelé, nejčastěji se setká s kritikou toho, jak tvůrci vyobrazili postavy, zbytečně přehnané délky nebo mírného zlehčování podmínek, kterým osoby z LGBTI komunity ve škole, ale také celkově v mládí ve společnosti, čelí.
Pokud se ale podíváš na recenze, které pro Heartstopper zanechávají uživatelé z Česka a Slovenska, tak rychle pochopíš, v čem spočívá rozdíl. Namísto hodnocení samotného seriálu se čeští a slovenští diváci často pouštějí do kritizování celé LGBTI komunity, která je prý podle nich příliš často prezentována v médiích.
„Netflix a jejich umělé tlačení LGBTQ káry jede dál. Mám několik gay kamarádů a i jim na Netflixu vadí, že snad není seriál, kde by toto nebylo nějakým způsobem napasováno (Elite, Sex Education, Bridgerton)“ zlobí se jeden zklamaný recenzent. Naštěstí na tyto výčitky existuje skvělé řešení — stačí si na Netflixu zapnout jiný film nebo seriál.