Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. května 2022 v 10:48
Čas čtení 1:03
Ema Stanovská

Pitbull není agresivnější než jiní psi. Plemeno s chováním psa téměř vůbec nesouvisí, říká nová studie

Pitbull není agresivnější než jiní psi. Plemeno s chováním psa téměř vůbec nesouvisí, říká nová studie
Zdroj: Unsplash/Christopher Ayme/na voľné použitie
NEWS VĚDA ZPRÁVY ZE SVĚTA ZVÍŘATA
Uložit Uložené

Autoři studie došli k závěru, že plemeno téměř vůbec neovlivňuje osobnost psa – ve skutečnosti jde jen o 9procentní faktor.

Oddaný zlatý retrívr, tvrdohlavý bulldog, agresivní pitbull. Většina lidí předpokládá, že každé plemeno psa vykazuje určité dané osobnostní rysy. Nová studie zveřejněná 5. května v časopise Science však tuto domněnku vyvrací.

Autoři studie shromáždili informace o 31 415 psech a dospěli k závěru, že plemeno téměř vůbec neovlivňuje jeho osobnost – ve skutečnosti jde jen o 9procentní faktor.

Doporučeno
Kromě uprchlíků potřebují pomoc i zvířata. České útulky nabízejí péči, u pouličních psů by ale lidé měli být obezřetní Kromě uprchlíků potřebují pomoc i zvířata. České útulky nabízejí péči, u pouličních psů by ale lidé měli být obezřetní 6. března 2022 v 7:00

Vědci sekvenovali DNA psů

Výzkumníci spolu s Americkým kynologickým klubem zkoumali stereotypní názory na osobnostní rysy plemen – například, že labradoři jsou „přátelští“ a „společenští“, zatímco border kolie jsou „inteligentní“ a „energické“.

Následně vědci sekvenovali DNA tisíců psů, aby identifikovali jejich původ, a jejich majitelů se zeptali, jak se jejich psi většinou chovají.

pes
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

Klíčová je výchova

Studie potvrdila, že některé stereotypní chování má genetický základ – výzkumníci například identifikovali spojení mezi původem border kolie a schopností dobře reagovat na výcvik.

Ukázalo se také, že některá pastevecká plemena, jako například německý ovčák, měla v porovnání s jinými plemeny tendenci být více učenlivá a více se vyhýbala ostatním psům. Trpasličí plemena, jako například německý špic, byla zase méně učenlivá, zároveň však s ovčákem sdílela „nespolečenskost“.

Na druhé straně, některé stereotypní chování nemělo žádný genetický základ. Výzkumníci nezjistili žádnou souvislost mezi původem labradorského retrívra a společenskostí vůči lidem, což je vlastnost, která se s tímto plemenem obecně pojí.

Doporučeno
Těchto sedm států rozhodne americké volby. Proč jsou „swing states“ tak zásadní? Těchto sedm států rozhodne americké volby. Proč jsou „swing states“ tak zásadní? 5. listopadu 2024 v 17:20

Autoři v závěru výzkumu připomněli, že psi byli v minulosti chováni zejména na funkční úkoly, jako je lov a pastva. Moderní šlechtění se objevilo až v polovině 19. století. Výzkumníci se shodli na tom, že plemeno spíše vypovídá o vzhledu psa, než o jeho chování. Klíčový je u každého psa výcvik i to, v jakém prostředí žije.

Domů
Sdílet
Diskuse