Autoři studie došli k závěru, že plemeno téměř vůbec neovlivňuje osobnost psa – ve skutečnosti jde jen o 9procentní faktor.
Oddaný zlatý retrívr, tvrdohlavý bulldog, agresivní pitbull. Většina lidí předpokládá, že každé plemeno psa vykazuje určité dané osobnostní rysy. Nová studie zveřejněná 5. května v časopise Science však tuto domněnku vyvrací.
Autoři studie shromáždili informace o 31 415 psech a dospěli k závěru, že plemeno téměř vůbec neovlivňuje jeho osobnost – ve skutečnosti jde jen o 9procentní faktor.
Vědci sekvenovali DNA psů
Výzkumníci spolu s Americkým kynologickým klubem zkoumali stereotypní názory na osobnostní rysy plemen – například, že labradoři jsou „přátelští“ a „společenští“, zatímco border kolie jsou „inteligentní“ a „energické“.
Následně vědci sekvenovali DNA tisíců psů, aby identifikovali jejich původ, a jejich majitelů se zeptali, jak se jejich psi většinou chovají.
Klíčová je výchova
Studie potvrdila, že některé stereotypní chování má genetický základ – výzkumníci například identifikovali spojení mezi původem border kolie a schopností dobře reagovat na výcvik.
Ukázalo se také, že některá pastevecká plemena, jako například německý ovčák, měla v porovnání s jinými plemeny tendenci být více učenlivá a více se vyhýbala ostatním psům. Trpasličí plemena, jako například německý špic, byla zase méně učenlivá, zároveň však s ovčákem sdílela „nespolečenskost“.
Na druhé straně, některé stereotypní chování nemělo žádný genetický základ. Výzkumníci nezjistili žádnou souvislost mezi původem labradorského retrívra a společenskostí vůči lidem, což je vlastnost, která se s tímto plemenem obecně pojí.
Autoři v závěru výzkumu připomněli, že psi byli v minulosti chováni zejména na funkční úkoly, jako je lov a pastva. Moderní šlechtění se objevilo až v polovině 19. století. Výzkumníci se shodli na tom, že plemeno spíše vypovídá o vzhledu psa, než o jeho chování. Klíčový je u každého psa výcvik i to, v jakém prostředí žije.