Kromě uprchlíků bude potřeba se postarat i o velké množství psů a koček, české útulky se připravují na nápor.
„V tuto chvíli se připravujeme, zatím víc dělat nemůžeme. Budeme se snažit ujmout se co největšího počtu zvířat, v našem případě hlavně psů,“ uvedla pro Refresher Denisa Kopecká z občanského sdružení Home 4 Pets.
Chtějí hlavně co nejvíce ulevit ukrajinským útulkům, které se potýkají s nepředstavitelným náporem zvířat ponechaných svými majiteli na místě. „Právě na ukrajinské útulky měla současná situace obrovské dopady, podle našich informací jsou některé totálně zničené,“ řekla Kopecká.
Při ostřelování byl zasažen například také útulek Priiut Best Friends v Kyjevské oblasti. „Polovina kotců shořela. Psi byli vypuštěni na pole. Pracovníci se už nevrátí, nemáme ani jídlo – shořelo," napsali zástupci útulku na Instagramu.
Organizace Home 4 Pets také okamžitě zareagovala na naprostý nedostatek krmiva a dalších potřeb a ve spolupráci se svými partnery, společností Super Zoo a Nadačním fondem Staň se srdcařem, vyslala na hraniční přechod Vyšné Nemecké osm palet chovatelských potřeb v hodnotě téměř 1 milionu korun.
Kolik zvířat nakonec nalezne v Česku útočiště, zatím nikdo neví. „Můžeme se bavit o stovkách psů, může to být ale i více, nebo naopak méně. Nedokážeme odhadnout, kam všude bude konflikt postupovat, a tedy kolik útulků a zvířat bude potřebovat naší pomoc. Zatím jsou to všechno jen dohady a otazníky,“ popsala Kopecká.
„Máme ale prostorové možnosti svou kapacitu operativně výrazně navýšit a hlavně máme dlouholeté zkušenosti s péčí o psy v jakémkoliv stavu,“ dodala.
Dočasná péče pro zvířata uprchlíků
Sdružení Home 4 Pets má ovšem již nyní vybudovanou síť dočasných péčí. Tyto „dočasky“ mohou využít lidé, kteří z Ukrajiny dorazili se svými mazlíčky zvyklými na domácí prostředí, ale do azylového domu (nebo jiného zařízení, ubytování) si je vzít s sebou nemohou.
Dočasné ubytování zvířat a veterinární péči sdružení nabízí v rámci Prahy a okolí, aby majitel mohl své zvíře alespoň navštěvovat.
„Aby tedy pejsek nemusel do útulku, nabízíme dočasnou péči, případně – jedná-li se o venkovní zvíře, může zůstat u nás v Home 4 Pets či v dalších partnerských útulcích. Umístíme ho na naše náklady a taktéž zajistíme prvotní veterinární prohlídku,“ vysvětlila Kopecká.
Organizace Home 4 Pets je zároveň hlavním koordinátorem pomoci pro zvířata uprchlíků z Ukrajiny, kteří se již nachází na území České republiky. Společně s útulkem AniDef, spolkem Dočasky De De a neziskovou organizací Pet Heroes nabízejí pomoc se zajištěním veterinární péče, krmiva a chovatelských potřeb či očipováním zvířat. Kromě dočasné péče, poskytují také možnost umístit domácího mazlíčka do karantény.
Podle zakladatelky Home 4 Pets Yvony Müllerové tak chtějí pomoci uprchlíkům, než si zařídí všechny formality, bydlení a tak podobně.
Komunikace s konkrétními ukrajinskými útulky je aktuálně, jak zmiňuje Müllerová, pochopitelně chaotická. Spolek je podle ní schopen zajistit místa pro zhruba čtyřicet psů, záleží ovšem také na jejich velikosti, zda se jedná o zvířata venkovní a tak dále.
Pomocnou ruku Ukrajincům a jejich zvířatům podal i útulek pro opuštěná a týraná zvířata AniDef. „Jsme v kontaktu se všemi možnými institucemi, nicméně hlavní problém je aktuálně dostat lidi a zvířata ven,“ uvedla pro Refresher zakladatelka a předsedkyně spolku Kristina Nowakowska.
Obě organizace – Home 4 Pets i AniDef, zmiňovaly především ukrajinský útulek Friend ve městě Dněpropetrovsk, ve kterém se nachází zhruba 500 psů a další přibývají.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 111287 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
, Měsíční předplatné ve Skillmea ZDARMA
nebo Kaliforňan miska dle vlastního výběru ZDARMA
Zobrazit všechny (10)
„Lidé tu nechávají svá zvířata. Mnoho lidí odešlo, stále odchází a můj telefon je ‚horká linka' – volají mi lidé, kteří nechali své psy na řetězu nebo někde zavřené a žádají mě, abych je šla nakrmit. Dalším problémem jsou chovatelé. Jsou tak ,velkorysí', že mi dávají štěňata zadarmo. Hlavní bolestí je teď hlad toulavých, dezorientovaných zvířat, která mají strach z opuštění,“ napsala vedoucí ukrajinského útulku Marina Dilly na Facebooku.
Nelze jen tak vzít psa a přivézt ho do Česka, upozorňují útulky
O případné pomoci Nowakowska z AniDefu komunikuje především s polskými útulky, které se nachází u hranic s Ukrajinou. „V případě, že polské útulky přijmou psy z Ukrajiny, tak by si je nechaly a my převzali jejich ,polské' útulkové psy, kvůli karanténě,“ uvedla s tím, že útulky nemohou „jen tak“ vzít psa z ukrajinské ulice a přivézt jej do Česka právě kvůli karanténním lhůtám.
Konkrétně AniDef by případně mohl poskytnout místo pro deset až třicet psů a koček – v závislosti na tom, zda to budou psi „z ulice“, nebo psi očkovaní, od majitelů.
Převoz zvířat také komplikuje fakt, že Česká republika přímo nesousedí s Ukrajinou. Polsko i Slovensko má totiž ohledně transportu jiná pravidla.
A co na to veterinární správa?
Státní veterinární správa (SVS) totiž vydala úpravu podmínek pouze pro vstup zvířat v zájmovém chovu, která doprovázejí své majitele prchající před válkou do České republiky. V takovém případě pro zvířata platí desetidenní karanténa a do 72 hodin zvíře musí vyšetřit veterinář, aby se vyloučilo, že má zvíře vzteklinu. Veterinář také označí zvíře mikročipem, pokud jej nemá a vystaví doklad o provedeném vyšetření. Mezi pátým a desátým dnem karantény bude následovat povinné opakované vyšetření zvířete na vzteklinu.
Snahu „některých jednotlivců a organizací v dobrém úmyslu přemisťovat psy neznámého původu a nákazového stavu na naše území“ SVS nedoporučuje.
„Podobná aktivita představuje vysoké riziko zavlečení vztekliny a dalších nebezpečných nákaz do ČR. V případě, že k ní dochází, je nutné, aby se tak dělo za podmínek a v součinnosti s veterinárními dozorovými orgány tak, aby bylo ochráněno zdraví zvířat i lidí,“ uvedl pro Refresher mluvčí správy Petr Vorlíček.
„Žádáme proto všechny, kteří se pro záchranu psů neznámého původu rozhodnou, aby nejdříve kontaktovali místně příslušnou krajskou veterinární správu a řešili s ní přesun zvířat individuálně,“ dodal ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.
Není to „jen“ o záchraně
Právě z důvodu zavlečení nemocí do České republiky útulky nemohou podle Nowakowske přeskočit veterinární zákony, což by si měli uvědomit i lidé, kteří se pro psy na hranice vydávají „na vlastní pěst“. „Ti pouliční psi jsou v některých případech opravdu nemocní a mohou sem zatáhnout různá závažná onemocnění, čemuž brání právě karanténní opatření,“ vysvětlila.
„Nechci strašit, ale já osobně bych si ke svému psovi psa z ulice nevzala. Jsou neočkovaní a mohou mít plicní červy, parvovirózu, cokoli,“ dodala Nowakowska. Riziková je podle Müllerové z Home 4 Pets také vzteklina.
Pokud už se pro tuto formu záchrany lidé rozhodnou, měli by jej alespoň izolovat – takové zvíře by totiž po dobu karantény nemělo ani chodit na veřejně přístupná místa.
Pouliční psi jsou zároveň podle Nowakowské často divocí a nesocializovaní: „Bojím se, že pak budou útulky ve výsledku řešit ještě to, že lidé sice zachránili pejska, ale nakonec ho nezvládají.“
Na to ostatně upozornila i Kopecká z Home 4 Pets: „Důrazně varujeme nepříliš zkušené milovníky zvířat před tím, aby si k sobě brali neznámé psy a kočky bez porady s odborníky. Může to vést k závažným problémům spojeným se zdravotním stavem zvířat, jejich psychikou i schopnosti se adaptovat na nové podmínky.“
Nezapomínejme na zvířata, vyzývají sbírky
Než budou informace o převozu zvířat z ukrajinských útulků specifičtější, vyrazí vedoucí útulku AniDef Barbora Benešová spolu s hlavní ošetřovatelkou Barborou Šnoblovou ve spolupráci s neziskovou organizací Vegan Fighter na hranice, aby předali materiální pomoc ukrajinským útulkům do nejvíce zasažených oblastí.
Lidé se mohou také zapojit do nejrůznějších sbírek. Například na zmíněný ukrajinský útulek Friend se vybralo více než 2 miliony korun.
„Na Ukrajině byl i před válkou velký počet toulavých a zraněných zvířat, teď se bude situace ještě zhoršovat. Ukrajinský útulek Friend a jeho obětavá provozovatelka Marina těmto zvířatům dlouhodobě na Ukrajině pomáhá, nyní ale bude potřebovat mnohem větší pomoc zvenčí! Útulek se nachází v oblasti Dnětropetrovsk, spíše tedy na východě napadené země. Počet zraněných a opuštěných zvířat zde kvůli válce bohužel narůstá,“ uvedla organizace Psí život, která sbírku pořádá.
Také spolek Běhejme a pomáhejme útulkům koordinuje sbírku na pomoc ostřelovanému kyjevskému útulku Gostomel a dalším 12 útulkům z Kyjeva, Charkova a Oděsy. Do sbírky přispělo již 2 366 lidí a vybralo se přes 1,6 milionu korun.
„Nesmyslná a ničím neomluvitelná válka poznamená nejen osudy lidí, ale i zvířat. Více než milion lidí opustilo své domovy a nebylo v silách všech vzít s sebou i své domácí mazlíčky. Kyjevský útulek Gostomel byl zasažen během ostřelování ruskými ozbrojenými silami a několik psů zemřelo na následky střelných zranění, starší psi dostali infarkt,“ napsal spolek v úvodu sbírky.