Britský startup Clerkenwell Health hodlá ve svém zařízení zahájit testy v srpnu a zpočátku se zaměří na využití psilocybinu, který má lidem pomoci vyrovnat se s úzkostí spojenou s diagnózou nevyléčitelné nemoci.
V Londýně bude otevřeno první evropské komerční centrum pro testování psychedelických drog, jehož cílem je učinit ze Spojeného království světového lídra v oblasti výzkumu a inovací psychedelik. Informoval o tom server The Guardian s tím, že právě tuto středu se vědci a politici scházejí na celodenním sympoziu Agenda for Psych v Londýně, kde se bude diskutovat o nejnovějším výzkumu a budoucnosti psychedelického průmyslu v Evropě.
Vývojáři léčiv stále více zkoumají psychedelické sloučeniny jako potenciální léčbu duševních poruch, například poruch nálady, posttraumatických stresových poruch a závislostí. Postup v klinických studiích je ale byrokraticky náročný a nákladný. Jedním z řešení je provádění těchto studií v zemích, jako je Velká Británie, kde již byly podobné studie schváleny a kde jsou regulační orgány lépe obeznámeny s potenciálními přínosy těchto léků.
„Naším cílem je vytvořit ze Spojeného království centrum komerčního ekosystému psychedelického výzkumu a úzce spolupracovat s odborníky na duševní zdraví a vývojáři léků po celém světě při řešení některých z nejsložitějších duševních onemocnění,“ uvedl generální ředitel společnosti Tom McDonald.
Namísto vývoje jedné sloučeniny nebo skupiny sloučenin pro jeden stav bude Clerkenwell Health spolupracovat s více vývojáři léků na řešení složitých duševních stavů pomocí různých psychedelických látek. Bude také nabízet školení pro terapeuty, kteří s těmito drogami chtějí pracovat.
„Je třeba usnadnit klinické studie s psychedelickými drogami nad rámec několika málo akademických center, která v současné době tento výzkum provádějí. Proto vítám externí organizaci, která rozvíjí potřebné dovednosti a odborné znalosti na podporu společností, jež chtějí do těchto léčebných postupů investovat,“ uvedl David Nutt, bývalý předseda britského poradního výboru pro zneužívání drog.
Moderní historie psychedelik se začala psát s rokem 1938, kdy vědec Albert Hofmann syntetizoval LSD a poprvé jej sám na sobě vyzkoušel. Výzkum se následně rozjel v 50. letech, po 15 letech existovalo už více než tisíc klinických studií o slibných terapeutických účincích. Následně se ale látky stále častěji objevovaly v souvislosti s jejich zneužíváním, což v roce 1971 vyvrcholilo přidáním LSD a dalších psychedelik do úmluvy OSN, a došlo ke zpřísnění pravidel souvisejících s jejich výrobou, manipulací a užíváním, přičemž utlumeny byly i výzkumy. Ty se znovu dostaly do popředí až v 90. letech.