Chorvatsko hlásí problémy s přívalem medúz, které zaplavily pobřeží a na hladině moře tvoří takřka souvislou vrstvu. Letošní turistická sezóna je v ohrožení.
Letní dovolené se blíží a jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací hlásí problémy. Chorvatské pobřeží zaplavily medúzy, které na hladině moře tvoří takřka souvislou vrstvu a jejich slizkým rosolem jsou posety i pláže. Výskyt medúz je v Chorvatsku normální, avšak neobvyklé je právě jejich množství, které trápí především rybáře a podnikatele v cestovním ruchu, informuje Total Craotia News.
Medúzy jsou v Chorvatsku běžné, ale málokdy se vyskytují v takovém množství jako nyní. Masa vodních tvorů, kteří pokrývají pobřeží chorvatské Savudrije, Umagu, Poreče a Vrsaru, se navíc skládá pouze z jednoho druhu. Problém s přemnoženými medúzami hlásí také z Itálie a ze Slovinska.
„Současnému masivnímu kvetení medúz u chorvatského pobřeží dominuje kořenoústka plicnatá. Tato medúza se přirozeně vyskytuje v našich vodách, postupně nabývá na počtech a dává o sobě vědět právě tímto typickým kvetením,“ uvedla Barbara Sladonja z Centra pro invazní druhy v Poreči.
Kvetení obvykle probíhá zhruba dva týdny, avšak tentokrát medúzy zůstávají pod hladinou již od podzimu minulého roku. Důvodem prý může být velmi mírná zima a dostatek potravy. „Od podzimu se vyskytují v celém Terstském zálivu. Medúzy mají dostatek planktonní potravy a příznivé podmínky v moři. Mohou se tak rychle množit a růst po celý svůj životní cyklus,“ popsala pro portál 24ur vědkyně z Mořské biologické stanice ve slovinském Piranu Andrea Ramšak, která výskyt medúz v Jaderském moři zkoumá.
Rybáři, ale také podnikající v cestovním ruchu doufají, že medúz do léta ubyde. Neradi by, aby se opakoval scénář z 80. let minulého století, kdy byly medúzy natolik přemnoženy, že nebylo možné dostat se skrz ně do moře bez požahání. Hotely tehdy musely zavřít a pro celý cestovní ruch to byla katastrofa.