Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. května 2022 v 11:30
Čas čtení 9:10
Ilona Hobzová

„I mě posílali k plotně. Rozhodčí musí zvládat emoce a neodcházet s brekem,“ říká hokejová sudí Patricie Vokalová (Rozhovor)

„I mě posílali k plotně. Rozhodčí musí zvládat emoce a neodcházet s brekem,“ říká hokejová sudí Patricie Vokalová (Rozhovor)
Zdroj: Se svolením Patricie Vokalové
REFRESHER HOKEJ MS V HOKEJI 2022 ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

S Patricií Vokalovou o tom, jaké to je být hokejovou a hokejbalovou rozhodčí a proč u nás píská zápasy tak málo žen.

Patricie Vokalová nebyla hokejovou fanynkou odjakživa, přesto je dnes už více než deset let hokejovou rozhodčí. Před sedmi lety začala kromě hokeje pískat i hokejbal, tehdy se stala teprve druhou ženou, která tento post u nás zastávala. Jak vzpomíná na své začátky? Jak na ledě řeší šarvátky a proč podle ní žena nikdy nebude pískat ty nejvyšší ligy?

Doporučeno
Šokující knock-out, zběsilé přestřelky a Vémolovo TKO. Boxerský turnaj Oktagon Underground byl plný hvězd a emocí Šokující knock-out, zběsilé přestřelky a Vémolovo TKO. Boxerský turnaj Oktagon Underground byl plný hvězd a emocí 22. května 2022 v 7:23

Byla jste už odmalička hokejová fanynka?

U mě je to trochu paradox, protože já jsem do svých třinácti let hokej nesnášela. Když bylo Nagano a já byla malá, byli jsme zrovna na horách a já během zápasu otravovala rodiče, ať si jdou se mnou hrát. Byla jsem naštvaná, že raději koukají na hokej.

Čím se to zlomilo?

Když mi bylo těch třináct, brácha mě vzal na extraligu do Litvínova, kde jsem poprvé zažila velký hokej a fandění. Ovlivnil mě i táta, který byl rozhodčím. Co jsem se narodila, pískal krajskou ligu. Chodil na hokej i jako pomocný rozhodčí a psával zápisy, které jsem od těch třinácti let psala nanečisto i já, a začalo mě to bavit.

Pak se v prosinci 2010 ve Slaném konal turnaj žen a byly tam všechny české ženské rozhodčí z celé republiky a taky Rudolf Potsch, který teď dělá sekretáře Komise rozhodčích. Vysvětlili mi, co všechno pozice rozhodčí obnáší a že stíhám poslední seminář. Tak jsem jela 350 kilometrů do Břeclavi udělat si zkoušky rozhodčí. To mi bylo patnáct, většinou se licence dělá od šestnácti.

Pak Vás hned pustili pískat zápasy?

Po zkouškách jsem chodila na minihokeje a v září jsem pískala krajskou Ligu dorostu. S tátou jsme dělali čárové rozhodčí a dali k nám hlavního, takže se nebáli hodit mě do velkého hokeje. Ale bylo to strašné. Nevěděla jsem, kde stát, všechno jsem se učila za pochodu.

Takže to byla taková pozvolná cesta, nebo si přesně vybavíte moment, kdy jste si řekla: Tohle chci dělat, chci být hokejová rozhodčí?

Ten jediný konkrétní moment si nevybavím. Já jsem prostě měla odjakživa ráda sport, hrála jsem fotbal, dělala jsem aerobik. U hokeje jsem si řekla: „Půjdu to zkusit.“ Byla to zábava, chytlo mě to.

Čistě prakticky – jaká vede cesta k tomu stát se rozhodčí? Jaké zkoušky a testy je potřeba absolvovat?

Kluby jsou oslovovány, jestli mají nějaké dorostence nebo juniory, kteří by chtěli začít pískat. Někdy je přihlásí přes okresní komisi. U mě to třeba bylo jinak. Tím, že jsem dělala licenci 3. třídy v Břeclavi, tak jsem se rovnou spojovala s Komisí rozhodčích Středočeského kraje.

Patricie Vokalová
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Dneska to bývá tak, že komise určí v srpnu termín, kdy je seminář pro rozhodčí třetí třídy. Sjedou se tam na víkend všichni nováčci z celého kraje a po teoretických a někdy i praktických hodinách se na konci semináře dělají testy z bruslení a pravidel. Bruslařské testy se skládají ze tří cviků – rychlosti, obratnosti a vytrvalosti. Holky mají jiné tabulky. Pak až pro rozhodčí, kteří chtějí pískat vyšší soutěže, jsou semináře pro rozhodčí 2. třídy. Ty bývají většinou ale spojené s nováčky a „dvojkaři“ musí absolvovat ještě Cooperův test (při kterém se měří vzdálenost, kterou člověk uběhne za rovných 12 minut, pozn. red.).

Limity pro holky jsou tedy lehčí?

Jak pro které. Pro mě to bylo vždycky těžké, ale ty nejlepší holky, které pískají i mezinárodní zápasy, dokážou zajet a zaběhnout stejně jako kluci.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jaké psychické předpoklady musí člověk mít, aby dělal rozhodčího.
  • Zda se dá uživit jen tím, že člověk dělá rozhodčího.
  • S jakými reakcemi fanoušků se setkala, když zjistili, že zápas píská žena.
  • Kde se jí stalo, že ji mužští fanoušci posílali k plotně.
  • Jak během zápasů řeší rvačky.
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 115153 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: PPV kód na Oktagon 59 , Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA nebo Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse