Oslavy 80. výročí operace Anthropoid se budou konat na několika místech v Praze.
27. května uplyne přesně osmdesát let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, známého jako operace Anthropoid. Praha si významný milník připomene řadou pietních akcí nejen na samotném místě atentátu v pražské Libni. Oslav se zúčastní čelní představitelé státu, dorazí i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Rekonstrukce události
Klíčovým místem vzpomínkových akcí bude v pátek pražská městská část Libeň. Ta připravila bohatý dvoudenní program, který 27. května v ranních hodinách zahájí přelet britského stíhacího letounu Hawker Hurricane z období druhé světové války. Následovat bude rekonstrukce atentátu, dále přelet trojice bitevních vrtulníků Mi-24 české armády a vzpomínkový akt u památníku Anthropoid. Doprovodný program bude probíhat i na dalších místech městské části, konkrétně v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýna. V plánu je také promítání oceňovaného snímku Atentát z roku 1964. Celý program zveřejnila Praha 8 na svých stránkách.
Praha 8 upozornila také na dopravní omezení, která v souvislosti s akcí mohou nastat na některých komunikacích. Uzavřena bude například sjízdná rampa Zenklova v Holešovičkách nebo část chodníku v prostoru autobusové zastávky Vychovatelna ve směru do centra.
Slavnostní shromáždění v Národním muzeu
V Panteonu historické budovy Národního muzea se v pátek od 18:00 hodin uskuteční slavnostní shromáždění. Zúčastní se ho čelní představitelé státu včetně prezidenta Miloše Zemana a ministra kultury Martina Baxy (ODS), chybět nebude ani slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Součástí bude také zahájení výstavy Nikdy se nevzdáme!, kterou Národní muzeum připravilo ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem. Pro veřejnost bude výstava přístupná od 28. května. „K vidění budou autentické předměty československých parašutistů, části výstroje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše a další doklady tehdejších událostí. Bude možné si prohlédnout také originál vysílačky desantu Silver A Libuše, tragédii Lidic zase připomíná číslo popisné z lidické školy. Výstava zahrnuje i jedinečné předměty dokumentující všední dny protektorátu,“ láká na výstavu Vojenský historický ústav.
Operace byla úspěšná, Heydrich na následky utrpěných zranění 4. června 1942 zemřel. Účastníci operace ovšem zaplatili za svůj čin životem. Spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.