Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
27. května 2022 7:00
Čas čtení 1:45
Ilona Hobzová

Kulaté výročí atentátu na Heydricha připomene v Praze řada akcí. Oslav se zúčastní Miloš Zeman i Zuzana Čaputová

Kulaté výročí atentátu na Heydricha připomene v Praze řada akcí. Oslav se zúčastní Miloš Zeman i Zuzana Čaputová
Zdroj: Wikimedia, Das Bundesarchiv
ZAJÍMAVOSTI PRAHA ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Oslavy 80. výročí operace Anthropoid se budou konat na několika místech v Praze.

27. května uplyne přesně osmdesát let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, známého jako operace Anthropoid. Praha si významný milník připomene řadou pietních akcí nejen na samotném místě atentátu v pražské Libni. Oslav se zúčastní čelní představitelé státu, dorazí i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

Rekonstrukce události

Klíčovým místem vzpomínkových akcí bude v pátek pražská městská část Libeň. Ta připravila bohatý dvoudenní program, který 27. května v ranních hodinách zahájí přelet britského stíhacího letounu Hawker Hurricane z období druhé světové války. Následovat bude rekonstrukce atentátu, dále přelet trojice bitevních vrtulníků Mi-24 české armády a vzpomínkový akt u památníku Anthropoid. Doprovodný program bude probíhat i na dalších místech městské části, konkrétně v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýna. V plánu je také promítání oceňovaného snímku Atentát z roku 1964. Celý program zveřejnila Praha 8 na svých stránkách.

Praha 8 upozornila také na dopravní omezení, která v souvislosti s akcí mohou nastat na některých komunikacích. Uzavřena bude například sjízdná rampa Zenklova v Holešovičkách nebo část chodníku v prostoru autobusové zastávky Vychovatelna ve směru do centra.

Slavnostní shromáždění v Národním muzeu

V Panteonu historické budovy Národního muzea se v pátek od 18:00 hodin uskuteční slavnostní shromáždění. Zúčastní se ho čelní představitelé státu včetně prezidenta Miloše Zemana a ministra kultury Martina Baxy (ODS), chybět nebude ani slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

Doporučeno
Devítiletá Anička zmizela, její tělo odkryla až divoká zvěř. Připomeň si nejznámější případ ztraceného dítěte v historii Česka Devítiletá Anička zmizela, její tělo odkryla až divoká zvěř. Připomeň si nejznámější případ ztraceného dítěte v historii Česka 25. května 2024 9:00

Součástí bude také zahájení výstavy Nikdy se nevzdáme!, kterou Národní muzeum připravilo ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem. Pro veřejnost bude výstava přístupná od 28. května. „K vidění budou autentické předměty československých parašutistů, části výstroje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše a další doklady tehdejších událostí. Bude možné si prohlédnout také originál vysílačky desantu Silver A Libuše, tragédii Lidic zase připomíná číslo popisné z lidické školy. Výstava zahrnuje i jedinečné předměty dokumentující všední dny protektorátu,“ láká na výstavu Vojenský historický ústav.

Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války ze Spojeného království na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho dva vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Jednalo se o diverzní operaci, jejímž hlavním cílem bylo uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který byl proveden 27. května 1942.

Operace byla úspěšná, Heydrich na následky utrpěných zranění 4. června 1942 zemřel. Účastníci operace ovšem zaplatili za svůj čin životem. Spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.
Domů
Sdílet
Diskuse