Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
5. června 2022 7:00
Čas čtení 7:56
Adéla Ježková

KOMENTÁŘ: Regulace zbraní je v USA stále tabu, navzdory masakrům ve školách

KOMENTÁŘ: Regulace zbraní je v USA stále tabu, navzdory masakrům ve školách
Zdroj: Unsplash/Jose Alonso/volně k užití
REFRESHER SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA)
Uložit Uložené

24. května 2022 vstoupil střelec do základní školy Robb v texaském Uvalde a zahájil palbu. Letos se výstřely na školní půdě v USA ozvaly už po sedmadvacáté.

V USA je téměř tolik zbraní jako lidí. Ale kdo ví. Přesný počet nikdo nezná, neexistuje totiž žádná databáze nákupů ani majitelů střelných zbraní. Žádná licence nebo povolení netřeba. Zbraně se tu prodávají hned vedle banánů. I to je jeden z důvodů, proč je průměrný věk střelce ve škole 16 let a nejmladšímu bylo pouhých 12 let.

Podle neziskové organizace Sandy Hook Promise došlo od roku 1970 ve Spojených státech k 2 032 střelbám na školách, 948 z nich se přitom událo jen od prosince 2012. Letos jich bylo již 27. Od historického útoku na střední škole Columbine v roce 1999 se tak se střelbou v areálu školy setkalo na 300 tisíc žáků. 

Každý takový útok má obrovský dopad nejen na konkrétní školu, ale i na okolní komunitu a vlastně celý národ. Výčitky, zdá se, ale trvají vždy jen několik týdnů. „Gun control“ se poté opět stává sprostým slovem v zemi svobody. V zemi, kde každý den zemře dvanáct dětí v důsledku násilí páchaného střelnými zbraněmi. Riziko úmrtí v důsledku násilí se zbraní je 22krát vyšší než při jízdě v autě. Jen v roce 2022 došlo k více než 200 masovým střelbám.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Sandy Hook Promise (@sandyhookpromise)

Střelby na školách nejsou ve Spojených státech novým jevem. Ta první („zaevidovaná“) se odehrála 2. listopadu 1853 v Louisville ve státě Kentucky, kde na místní střední škole zastřelil Matthews F. Ward učitele Williama H. G. Butlera, jelikož předchozího dne pokáral Wardova patnáctiletého bratra za to, že ve třídě jedl oříšky. Ward byl následně zatčen a obviněn z vraždy. Stejně jako minulý týden, i tehdy byla společnost zděšena. Když už nic jiného, škola má být přece bezpečným místem.

Doporučeno
Čtrnáctiletého chlapce umučili, protože hvízdl na bělošku. Velcí čarodějové z Ku-klux-klanu šíří nenávist i dnes Čtrnáctiletého chlapce umučili, protože hvízdl na bělošku. Velcí čarodějové z Ku-klux-klanu šíří nenávist i dnes 24. května 2024 11:00

Jak upozorňuje server Politico, střelba v Louisville se zároveň odehrála v době, kdy vstoupil v platnost kontroverzní Druhý dodatek Ústavy USA o právu držet a nosit zbraň, který byl podle různých výkladů amerického práva na stejné úrovni jako právo nebýt zastřelen. Tehdy začal být americký národ rozdělen na dva tábory – příznivce zbraní a jejich odpůrce. 

Linka bezpečí – 116 111
(zdarma pro děti, mládež a studující do 26 let)

Proč tolik? Proč tak často?

Stejně jako u jiných brutálních činů, například těch teroristických, ani střelba na školách nám nedává smysl. Proč? Proč někdo jde a postřílí své spolužáky? Navzdory rostoucím číslům lze stále podle odborníků říci, že střelba ve školách je vzácným jevem. A jelikož je její výskyt nízký, je obtížné ji studovat pomocí běžných výzkumných metod, které využívá kriminologie. Badatelé Traci L. Wike a Mark W. Fraser z University of North Carolina ve své studii na základě retrospektivních analýz případů a širších teorií agresivního chování a kriminality vypracovali různé pohledy, které mají střelby na školách vysvětlit.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 115802 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemknutí?

  • Z jakých nejčastějších důvodů dochází ke střelbám na školách.
  • Jaký podíl na tom nesou média.
  • Zda lze vyprofilovat potenciálního střelce.
  • Proč vědci tvrdí, že spojování duševního onemocnění s masovou střelbou není pravdivé.
  • Jak lze střelbám předejít.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse