S Annou o ekonomické krizi na Srí Lance, bezpečnostní situaci v zemi, ale také o jejím obchodě Anna in the jungle, ve kterém zaměstnává tamní ženy a muže.
Anna Ratnayake odjela během studií v roce 2018 na Srí Lanku, kde si našla manžela a v exotické zemi již zůstala. Nyní tam provozuje bungalov a zřídila si obchod Anna in the jungle, v rámci kterého vytváří pracovní příležitosti pro ženy a muže na Srí Lance.
V našem rozhovoru jsme si povídali o hluboké ekonomické krizi, v níž se Srí Lanka v současné chvíli nachází, o bezpečnosti v zemi, ale také o tom, v čem je život na ostrově lepší než ten v Česku. Anna se nám také svěřila s tím, na kolik peněz měsíčně vyjde život na Srí Lance, zda je pro Evropany těžké pořídit si tam nemovitost, a věnovali jsme se i jejímu obchodu. Anna totiž zaměstnává tamní ženy a muže, kteří ručně vyrábí krásné vybavení do bytu, jež se následně dováží do Česka.
Srí Lanka prožívá nejhlubší krizi od roku 1948, kdy se dokonce dostala do platební neschopnosti. Jedná se o krizi ekonomickou, nebo už mluvíme i o té uprchlické?
Je to krize ekonomická.
Rod Radžapaksů se drží u moci už dvě dekády, zemi rozkradl, nevedl ji tak, jak měl, na rozvoj země si napůjčoval spoustu peněz od Číny a do toho si ještě hodně hrabal do vlastních kapes.
Dočetla jsem se, že vláda viní pandemii koronaviru, ale někteří tamní obyvatelé současného prezidenta Radžapaksu a jeho rod. Kde je pravda?
Asi bych nevinila pouze prezidenta, důvodem krize je souhrn několika různých událostí. Velkou roli sehrála pandemie koronaviru a hřebíčkem do rakve byla válka na Ukrajině, kvůli které rostou ceny benzinu a ropy. Ale pravda je, že kámen úrazu je v rodině Radžapaksů. On to totiž není jenom prezident. Jeho bratr byl premiér, další bratr ministr financí a do vysoké politiky bylo zapojeno i dalších 20 až 30 jeho bratranců či rodinných příslušníků. Rod Radžapaksů se drží u moci už dvě dekády, zemi rozkradl, nevedl ji tak, jak měl, na rozvoj země si napůjčoval spoustu peněz od Číny a do toho si ještě hodně hrabal do vlastních kapes.
Na Srí Lance prý chybí jak pohonné hmoty, tak potraviny a léky. Pociťují tento nedostatek všichni obyvatelé? Nebo se krize týká pouze těch nejchudších?
S nedostatkem bojují naprosto všichni, tedy krom těch nejvyšších politiků, jako je rodina Radžapaksů. Zhruba před dvěma týdny kvůli tomu dokonce premiér odstoupil, ale stále je členem Parlamentu a na zasedání přiletěl vrtulníkem. Takže on nedostatek benzinu pravděpodobně nepociťuje, ale zbytek Srí Lanky ano. Benzin je opravdu nedostatkové zboží.
Stoupla i cena pohonných hmot?
Ano, nyní za litr benzinu, pokud je, platíme asi 420 rupií, tedy 28 korun. Přitom ještě měsíc zpátky stál zhruba 23 korun. To je na místní podmínky extrémně vysoká cena. A mimo to tedy benzin a nafta v zemi vůbec nejsou.
Srílančané stojí celé dny ve frontách, čekají, až přijede cisterna, a kvůli nedostatku pohonných hmot museli upravit i svůj život. Hodně se chodí pěšky a ti, kteří se k pohonným hmotám dostanou, jezdí velmi pomalu, což je pro tuto zemi neobvyklé. Pohyb se omezuje pouze na to nejnutnější a prioritizují se různé skupiny. Například včera na benzince dávali benzin jenom rodinám s dětmi, které měly zkoušky ve škole. Rodiny dostaly dva litry, aby dostaly své ratolesti do školy.
Školy se úplně neuzavřely, ale zrušily se maturity, protože byl nedostatek papíru. Přijde mi to jako blbý vtip, ale opravdu to tak bylo.
Četla jsem, že v zemi došlo i k uzavření škol. Jak moc je omezen i váš život?
Školy se úplně neuzavřely, ale zrušily se maturity, protože byl nedostatek papíru. Přijde mi to jako blbý vtip, ale opravdu to tak bylo.
Já a můj manžel krizi pociťujeme především tak, že ubylo turistů a opět jsme bez příjmu. Nejdřív to byl koronavirus, kdy k nám rok a půl nikdo nejezdil. V loni na podzim se hranice opět otevřely, což byla velká úleva, zvládli jsme si něco málo našetřit a mysleli jsme si, že jsme z nejhoršího venku. Jenže teď jsme opět bez turistů a dostáváme jednu zrušenou rezervaci za druhou. Musíme velmi šetřit. Ceny zde rostou raketově, je tu ohromná inflace, takže vaříme na ohni nebo na elektrickém vařiči, který můžeme využívat pouze tehdy, když jde proud, což také není pořád… Plyn, na kterém se obvykle vaří, téměř není k sehnání, a když ano, tak pouze ve větších městech.
Co se dozvíš po odemknutí?
- V jakých případech policie střílí do lidí a z jakého důvodu.
- Zda je nyní bezpečné cestovat na Srí Lanku.
- V čem se liší život na Srí Lance a v Česku.
- Kolik měsíčně stojí život na Srí Lance.