Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Nekupujte si buldoka. Veterináři vyzývají k úpravě plemene

Ploché čumáky vyšlechtěné u buldoků mohou podle veterinářů způsobit celoživotní utrpení.

Adéla Ježková
16. červen 2022, 10:16 Čas čtení: 1:47
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nekupujte si buldoka. Veterináři vyzývají k úpravě plemene
Zdroj: Unspalsh/BP Miller Hire/volně k užití
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Adéla Ježková
16. červen 2022, 10:16
Čas čtení: 1:47

Nekupujte si buldoka. Veterináři vyzývají k úpravě plemene

Ploché čumáky vyšlechtěné u buldoků mohou podle veterinářů způsobit celoživotní utrpení.

Adéla Ježková
16. červen 2022, 10:16
Čas čtení: 1:47
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nekupujte si buldoka. Veterináři vyzývají k úpravě plemene
Zdroj: Unspalsh/BP Miller Hire/volně k užití

Podle studie odborníků z Royal Veterinary College (RVC), na kterou upozornil server BBC, je třeba přijmout opatření a těmto psům zlepšit kvalitu života. Naléhají, aby lidé přestali kupovat anglické buldoky a další dvě populární plemena – francouzského buldočka a mopsla, dokud se nevyřeší problémy s chovem. Vyzývají také veřejnost, aby přestala „propagovat“ tato plemena na sociálních sítích zveřejňováním a lajkováním fotografií. Majitelům, kteří již buldoka nebo buldočka mají, veterináři doporučují pečlivě sledovat jejich zdravotní stav. 

 

„Každý pes si zaslouží narodit se s přirozenou schopností volně dýchat, mrkat, snadno běhat, mít zdravou rovnou kůži. U plemen, jako je anglický buldok, kde má mnoho psů extrémní stavbu těla se špatným vrozeným zdravím, hraje největší roli veřejnost, která by měla požadovat psy s méně extrémní stavbou těla. Do té doby by se měli potenciální majitelé zastavit a přemýšlet, než si koupí psa s plochým čumákem,“ uvedl hlavní autor studie Dan O’Neill.

 

Zdroj: Wikimedia Commons/Buckandsons/volně k užití

 

Výzkum RVC odhalil, že buldoci mají celkově horší zdravotní stav a častěji než ostatní psi trpí zdravotními potížemi, zejména těmi, které souvisí s jejich plochými čumáky. Jejich extrémně krátké tlamy, vyčnívající spodní čelisti a zavalitý tvar těla jsou spojeny s dýchacími obtížemi, kožními a ušními nemocemi a poruchami zraku. „Je smutné, že mnoho problematických vlastností tohoto plemene, jako je velmi plochý čumák, hluboké kožní záhyby a hlučné dýchání, je stále mnohými lidmi vnímáno jako ‚normální‘, nebo dokonce ‚žádoucí‘, nikoli jako závažný problém,“ upozornili veterináři. 

 

Popularita buldoků a buldočků nicméně v posledním desetiletí prudce vzrostla. Anglický buldok byl kdysi svalnatým a atletickým plemenem, ale v průběhu let se stal oblíbeným domácím mazlíčkem s trendem krátké lebky, vystouplé čelisti, kožních záhybů a přikrčené postavy. Jejich popularita je podle veterinářů pochopitelná – svou velkou hlavou, velkýma očima a učenlivou povahou nám připomínají miminka a vyvolávají v nás instinkty pečovatelů.

Program VetCompass společnosti RVC porovnával zdravotní stav náhodně vybraných vzorků 2 662 anglických buldoků a 22 039 dalších psů. Celkově bylo zjištěno, že u anglických buldoků je více než dvakrát vyšší pravděpodobnost výskytu jedné nebo více poruch během jednoho roku než u ostatních psů. Pomocí sestaveného seznamu 43 nejčastějších poruch zjištěných u obou skupin psů veterináři zjistili, že u anglických buldoků se objevuje vyšší riziko výskytu až u 24 ze 43 poruch. A to i přesto, že průměrný věk anglických buldoků hodnocených ve studii byl ve srovnání s dalšími psy nižší.

 

Již kolem roku 1900 se podle další autorky studie, Alison Skipper, někteří chovatelé buldočků obávali, že přehánění určitých tělesných proporcí zesiluje náchylnost k nemocem a vytváří „mrzáky a deformace“ se „smutně zkrácenou délkou života“. Dodala, že tento nový výzkum poskytuje přesvědčivé důkazy o tom, že moderní buldočky stále trápí mnoho nemocí souvisejících s jejich tělesnými tvary, z nichž většina je známa již více než sto let. 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: BBC, RVCNáhledový obrázek: Unspalsh/BP Miller Hire/volně k užití
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.