Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 7. 10. 2022 svátek má Justýna

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Reportáže

Rock for People přivezl gigantická jména i neokoukané talenty. Festival potvrdil, že je v Česku jedničkou (Reportáž)

Přinášíme ti reportáž z festivalu Rock for People.

Tereza Šnajdrová
19. 6. 2022 16:00 Čas čtení: 6:38
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rock for People přivezl gigantická jména i neokoukané talenty. Festival potvrdil, že je v Česku jedničkou (Reportáž)
Zdroj: REFRESHER/David Marcin
Refresher - Reportáže
0
Tereza Šnajdrová
19. 6. 2022 16:00
Čas čtení: 6:38

Rock for People přivezl gigantická jména i neokoukané talenty. Festival potvrdil, že je v Česku jedničkou (Reportáž)

Přinášíme ti reportáž z festivalu Rock for People.

Tereza Šnajdrová
19. červen 2022, 16:00
Čas čtení: 6:38
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rock for People přivezl gigantická jména i neokoukané talenty. Festival potvrdil, že je v Česku jedničkou (Reportáž)
Zdroj: REFRESHER/David Marcin

Ve dnech 15. až 18. června se na letišti v Hradci Králové konal 26. ročník festivalu Rock for People, na který vyrazil i Refresher. Hlavními hvězdami čtyřdenní akce byli skotští rockeři Biffy Clyro, britské duo Royal Blood, pop-punkeři Fall Out Boy, kteří se v Česku ukázali vůbec poprvé, a celý festival pak zakončili legendární Green Day. Kromě velkých jmen si však návštěvníci na více než pěti stagích mohli vychutnat i další stovku kapel.
 
I přes problémy, s nimiž pořadatelé bojovali během celého festivalu, se jednalo o nejlepší ročník vůbec a více než 35 tisíc návštěvníků odcházelo nadšených.

První den zazářili Biffy Clyro a britský rapper slowthai. Festival předčasně ukončila stížnost na hluk

Stanové městečko se návštěvníkům otevřelo ve středu 15. června v 8:00 hodin a první nadšenci toho ihned využili, aby si v kempu zabrali ta nejlepší místa. Pořadatelé už dopředu avizovali, že tento ročník bude tak veliký, jako ještě nikdy, a kemp bude rozdělený hned do několika částí, přičemž ty vzdálenější budou i 15 minut chůze od areálu. Každý proto toužil po tom být co nejblíže vstupu, aby ušetřil energii, kterou bude na čtyři dny dlouhý festival tolik potřebovat.
 
Areál pak své brány otevřel v 11:00 hodin a jak je tomu zvykem, den odstartovaly menší kapely, které rozhodně stálo za to vidět. Creeper, Reignwolf, Cleopatrick nebo Skindred. Už na ně v odpoledních hodinách přišly tisíce fanoušků, kteří se po koronavirové pauze nemohli dočkat koncertů.
 
Krátce před sedmou hodinou večerní se pak areál zaplnil fanoušky vyhlížejícími britskou kapelu Wolf Alice. Její singl Silk se objevil ve filmu Trainspotting 2 a Don’t Delete The Kisses zase bodoval na TikToku. Obě skladby pak v průběhu setu zazněly a návštěvníci byli nadšení. Po Wolf Alice se dav lidí rozdělil na dvě části – jedni zamířili na punkové IDLES a jiní zase na metalcorového Ghostkida, bývalého člena kapely Eskimo Callboy.

 

Wolf Alice
Wolf Alice Zdroj: REFRESHER/David Marcin


V půl desáté večer se pak všichni opět sešli před YouTube Music Stage, druhou největší stagí v areálu, kde se na své velkolepé entrée chystala skotská kapela Biffy Clyro. Ta návštěvníkům Rock for People zahrála skvěle vyvážený set, díky kterému i neznalý kapelu dobře poznal a díky lehce zapamatovatelným melodiím se zpěváku a kytaristovi Simonu Neilovi takřka ihned podařilo rozezpívat velkou část publika.

 

Biffy Clyro
Biffy Clyro Zdroj: REFRESHER/David Marcin

 
Padla jedenáctá hodina a ve stanu Evropy 2 se zjevil slowthai. Mladý britský rapper na převážně rockovém festivalu neměl sice příliš fanoušků, ale svojí energií, výbušností a také humorem si podmanil všechny, kteří se na něj přišli podívat. Slowthai sázel jeden track za druhým, přizval si na pódium fanouška, s nímž si společně zarapoval, odhodil kalhoty, tancoval, vyzýval k circle pitům a všichni přítomní mu zobali z ruky a dělali přesně to, co zpěvák chtěl. Slowthai byl skvělým překvapením, za nás předvedl nejlepší show prvního dne a doufejme, že jej brzy uvidíme i v klubu.

 
Britský rapper návštěvníky rozhýbal, ve vzduchu byl cítit adrenalin a někteří se proto začali těšit také na show českého rappera Redzeda, která se měla uskutečnit na jedné z menších stagí. Koncert se však nekonal. Lidé z okolí si prý stěžovali na přílišný hluk z areálu, který narušoval noční klid, a pořadatelé byli nuceni veškerý program na otevřených scénách přerušit. Zároveň ale slíbili, že v příštích dnech už takové problémy nebudou, a svému slibu také dostáli.

 

Rock for People den druhý: Na Enter Shikari nezůstalo jediné triko suché, Royal Blood zvládli českou premiéru na jedničku. Některé kapely bohužel nevystoupily

Už od poledne bylo v areálu znát, že se někteří lidé rozhodli první den festivalu vynechat a přijeli až ve čtvrtek. Druhý den festivalu lákal na rozjeté britské rockery Boston Manor, rappera Masked Wolfa, rockové křesťany Skillet nebo britské hudební chameleony Enter Shikari.

 

Právě ti naplnili v osm hodin večer stan Evropy 2 k prasknutí. Češi Shikari milují, hltali každé jejich slovo, před stagí vznikal jeden circle pit za druhým, lidé crowd surfovali, zpívali každý jeden text a od toho, aby si kapelu užili naplno, je neodradilo ani úmorné teplo.

Během show Enter Shikari nezůstalo jediné triko suché a na frontmanu Rou Reynoldsovi bylo vidět, jak moc jej to dojímá. On sám se pak vrhl mezi publikum, vylezl na jeden ze stožárů držících stan a do davu se pak vydal i baskytarista Chris Batten. Britové se postarali o jednu z nejlepších show celého festivalu a návštěvníci pořadatelům odpustili i to, že některé kapely nedorazily.
 
Festival se už od začátku potýkal s mnohými problémy. Dvakrát byl kvůli koronaviru odsunutý, transfer kapel byl ztížený kvůli nedostatku tour busů a některé vystupující potkaly i události, které nelze ovlivnit. Everyone You Know přišli o půlku zavazadel během letu, skupina KIEFF měla v Německu autonehodu a Poorstacy si během vystoupení v jiném městě poranil záda a nemohl přijet. Pořadatelům se i tak podařilo uspořádat festival, který v Evropě nemá obdoby.
 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin


Čtvrteční večer pak patřil duu Royal Blood, kterému se povedlo rozhýbat unavené publikum levou zadní. Mávalo se rukama, vznikaly circle pity, svítilo se telefony, a ačkoliv se v porovnání s Enter Shikari jednalo o klidnější koncert, Royal Blood předvedli velmi kvalitní show.

Energie ubývalo, ale na festival mířili další a další návštěvníci. Hvězdami třetího večera byli Fall Out Boy

Třetí den ráno už mnozí návštěvníci cítili velkou únavu a jejich rozpoložení nepřidávaly ani vysoké teploty a ostré slunce, před kterým se v areálu dalo schovat jen horko těžko. Ve dvě hodiny odpoledne pak vystoupil Ivan Mládek, který kompletně zaplnil stage Evropy 2. Jestli jsme něčemu nevěřili, tak tomu, že někdy uvidíme dav pitovat na Jožina z bažin, ale přece se tak stalo.
 
Největšího circle pitu jsme pak byli svědky u vystoupení japonských metalcorových Crossfaith, jejichž verze skladby Omen od The Prodigy rozhýbala snad každého, kdo šel byť jen okolo.

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin


Krátce před půl šestou se pak českému publiku poprvé představil americký talent KennyHoopla, který se v posledních měsících dere na vrchol. Během populárního singlu how will i rest in peace if i'm buried by a highway se nebál skočit do lidí a pařit s nimi, jako by na ničem jiném nezáleželo. A taky nezáleželo. Mladík z Ameriky předvedl show, na níž jen tak nezapomeneme. Žezlo od něj převzali You Me At Six, YONAKA nebo Dope D.O.D. kombinující rap s hardcorem a dubstepem.
 
Zlatým hřebem večera pak měla být americká pop-punková skupina Fall Out Boy, která v Česku vystoupila vůbec poprvé. Zpěvák Patrick Stump byl sice bezchybný a skvěle si pohrával s vokály, ale jeho interakce s publikem byla nulová. Zdálo se, jako by v Česku vůbec nechtěl být a chtěl si jen rychle odbýt svoji práci a jít zase pryč. Kapele nesedělo ani nazvučení, basy se ztratily mezi prvními řadami a celý koncert zněl jako přikrytý peřinou. Alespoň že skupina zahrála všechny hity jako Dance, Dance, Thnks fr th Mmrs nebo Centuries

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin

Green Day potvrdili, proč jsou jednou z nejlepších kapel světa. Na Sum 41 se po jejich koncertě skoro zapomnělo

Poslední den festivalu se už v časných hodinách areál zaplnil černými tričky s červenými kravatami a bylo jasné, na koho se lidé těší nejvíce. Na Green Day. Nebudeme ale předbíhat. Sobota měla velmi bohatý line-up, avšak kvůli extrémně vysokým teplotám nebylo možné vidět všechny kapely. Teploty byly nepříjemné, lidem se na slunci nedělalo dobře a odpovídaly tomu i jejich interakce na vystupující.
 
Ve čtyři hodiny na největší stage přišli Don Broco, kteří se fanouškům snažili předat alespoň trochu energie a elánu do života, avšak mnozí raději stejně stáli pod rozprašovačem vody, jenž se nacházel několik metrů od podia. Příchozí se před vždy sluncem zalitou stagí začali shlukovat až na intimní show Two Feet a někteří si odskočili na Grandsona, který si pro své fanoušky dříve toho dne připravil i secret show v areálu.

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin


V osm večer pak začalo pět hodin, během kterých se na Rock for People představily ty největší hvězdy. Weezer během západu slunce zpívali Island In The Sun, cover songu Africa a jejich vystoupení bylo až dojemně milé. Po nich se všichni přesunuli k Youtube Music Stage, kde vystoupili kanadští punk-rockeři Sum 41. Jejich set byl sice fajn, ale nic, co bychom si pamatovali až do konce života. Zvuk byl ucházející, zpěv frontmana Dericka Whibleyho takřka neomylný, ale přesto tomu něco chybělo.
 
Padla jedenáctá hodina a areál plný k prasknutí se přesunul před hlavní stage, na níž vystoupili Green Day. Američtí rockeři se s tím už od začátku nepárali a do příchozích tlačili jeden hit za druhým. American Idiot, Know Your Enemy, Boulevard of Broken Dreams, Welcome to Paradise. To jsou songy, které zazněly během první třetiny koncertu.

Zpěvák Billie Joe Armstrong byl přirozený, po celou dobu vtipkoval, děkoval Česku za podporu a mnohé až mile překvapilo, jak moc kamarádský a výřečný byl. Během songu Knowledge pak již tradičně přizval na podium fanynku, které daroval kytaru, a celá show byla završena mohutným ohňostrojem. Nemusíš být fanouškem Green Day, aby sis jejich koncert užil. Kvalitní zvuk, pevný hlas Billieho Joea Armstronga a téměř dokonalé muzikanty musí ocenit každý.

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin

Areál tě zabavil na celý den. Horší to však bylo v kempech

Další ročník festivalu Rock for People je za námi a my jej budeme dospávat ještě pár dní. Areál je rok od roku vymazlenější, zabaví tě na celý den a potěšeni byli i náročnější strávníci. Kromě klasických stánků s burgery, nudlemi, hranolky nebo kebabem si bylo možné vybírat i z vegetariánských, veganských či bezlepkových jídel. A to se na festivalech jen tak nevidí.
 
S plným břichem ses pak mohl zabavit při hraní pukce, na turnaji v beer pongu nebo na obřím ruském kole, ze kterého jsi měl areál jako na dlani. Na festivalu nechybělo ani karaoke, silent disco či zajímavé přednášky, včetně té s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti).

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin


Pokud bychom ale měli pořadatelům přece jenom něco vytknout, tak to určitě budou kempy. Ty byly plné k prasknutí, ale toalet a sprch v nich byl nedostatek. Pokud ses tak ráno těšil na záchod či do sprchy, musel jsi počítat s frontami minimálně na 20 minut a problematická byla vzhledem k počtu kempujících i čistota těchto zařízení. Doufáme ale, že se z toho pořadatelé poučí a za rok už festivalu Rock for People nebudeme mít do vytknout.

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: REFRESHER/David Marcin
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.