Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Šnajdrová
22. června 2022 7:00
Čas čtení 6:15

Sexualizované násilí na Univerzitě Karlově je vážný problém. Studentská iniciativa Nahlas hledá řešení (Rozhovor)

Kategorie:
Refresher
Uložit Uložené
Sexualizované násilí na Univerzitě Karlově je vážný problém. Studentská iniciativa Nahlas hledá řešení (Rozhovor)
Zdroj: se souhlasem iniciativy Nahlas

S Annou Schubertovou z iniciativy Nahlas o sexualizovaném násilí na Univerzitě Karlově, o tom, proč etický kodex nezakazuje vztah mezi studentem a profesorem, ale také o tom, jak můžeme sexualizovanému násilí předcházet.

Iniciativa Nahlas upozorňuje na sexualizované násilí páchané na Univerzitě Karlově. Orgány se snaží přimět, aby změnily postupy ve školách, které by obětem zaručily větší ochranu, a aby samotné nahlášení bylo více variabilní. 

S Annou Schubertovou z iniciativy jsme se bavili o tom, proč etický kodex nezakazuje vztah mezi studentem a profesorem, o tom, jak můžeme rozeznat, kdy je chování profesora za hranou, ale také o tom, jak můžeme sexualizovanému násilí předcházet.

2. prosince 2020 16:02 Čas čtení 2:52 Proč jsme to nenahlásili. Český projekt rozšiřuje povědomí o problematice sexuálního násilí Proč jsme to nenahlásili. Český projekt rozšiřuje povědomí o problematice sexuálního násilí

Iniciativa Nahlas je studentská organizace zabývající se problémy sexualizovaného násilí na Karlově univerzitě. Kolik máte členů?

V současné době máme zhruba 10 stálých členů.

Kdy vaše iniciativa vznikla?

Vznikli jsme v únoru roku 2022, takže fungujeme relativně krátce. Část z nás se znala jako kamarádi, toto téma nás nějakým způsobem pálilo, a tak jsme se mu v návaznosti na kauzu doc. Christova začali více věnovat. V průběhu semestru se k nám připojili další studující, kteří jsou teď důležitou součástí týmu.
 
Fungujeme čistě na dobrovolnické bázi a budeme i nadále, zároveň ale v průběhu následujících měsíců máme v plánu požádat o nějakou podporu. Už nyní jsme totiž do iniciativy investovali vlastní prostředky a rádi bychom získali možnost rozvíjet další aktivity.

Iniciativa Nahlas
Zdroj: REFRESHER/David Marcin

Bohužel, postupy řešení sexualizovaného násilí jsou nastaveny tak, že se jen málokdo odváží vyjít s tím ven. Když se instituce chlubí, že ještě žádný případ neměla, může to znamenat spíše to, že nemá dostatečnou důvěru.

Dočetla jsem se, že první případy sexualizovaného násilí byly zaznamenány na filozofické fakultě. Týká se tento problém i ostatních fakult UK?

Sexualizované násilí se určitě nevyskytuje pouze na filozofické fakultě a ani si nemyslím, že by byl u nás tento problém výraznější než na jiných fakultách. Bohužel, postupy řešení sexualizovaného násilí jsou nastaveny tak, že se jen málokdo odváží vyjít s tím ven. Když se instituce chlubí, že ještě žádný případ neměla, může to znamenat spíše to, že nemá dostatečnou důvěru.

Setkávají se se sexualizovaným násilím pouze studentky, nebo i studenti?

Určitě se to týká i studentů, ale studentek je převaha. Je to dáno kulturními vzorci, například v populární kultuře jsou hierarchicky nevyvážené vztahy mladých žen a starších mocných mužů silně romantizované. Když si budete číst českou klasiku, téma vztahu studentky s pedagogem se tam objevuje jako takový evergreen. Takže k vaší otázce: setkávají se s ním i studenti, ale vztahům mezi studentkami a pedagogy se nahrává…

Například na Západě jsou vztahy mezi studentkami a pedagogy často úplně zakázané, ale u nás k tomu zatím máme daleko.

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 116903 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak se etický kodex UK staví k poměru pedagoga se studentkou/studentem.
  • Jak by měl ideálně vypadat systém nahlašování nevhodného chování.
  • Jak mohou školy sexualizovanému násilí předcházet.
  • Zda jde jen o problém univerzit.
Domů
Sdílet
Diskuse