Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. prosince 2020 v 16:02
Čas čtení 2:52
Tereza Šnajdrová

Proč jsme to nenahlásili. Český projekt rozšiřuje povědomí o problematice sexuálního násilí

REFRESHER SEX SEXUÁLNÍ NÁSILÍ
Uložit Uložené

Za projektem, který na Instagramu sdílí i příběhy obětí, stojí tým pěti studentů a studentek pod ochranným křídlem proFemu.

Po vzoru amerického projektu Why I didn’t report se pětice studentů z různých koutů vysokých škol rozhodla něco podobného spustit také u nás v Česku. Problematika sexuálního násilí jim již delší dobu ležela v žaludku, což vedlo k založení Proč jsme to nenahlásili, které vzniklo v létě roku 2020.

Zakladatelé věří, že právě šíření této problematiky a otevření diskuze o ní by mohlo vést k její detabuizaci a osvětě. Společně pak chtějí pracovat na společnosti, v níž je sexuální násilí nejen vnímané jako validní problém, ale také odsuzované a trestané v adekvátní šíři. V tom by měly pomoci i autentické příběhy, které studenti sdílí na webu i Instagramu.

Doporučeno
Sexuální násilníci v Pákistánu budou chemicky kastrováni Sexuální násilníci v Pákistánu budou chemicky kastrováni 25. listopadu 2020 v 14:55

Proč jsme to nenahlásili veřejnost edukuje nejen prostřednictvím výpovědí obětí sexuálního násilí, ale také sdílením statistik a faktů, užitečných publikací týkajících se této problematiky a ve spolupráci se společností proFem také nabízí případnou pomoc obětem či svědkům takovýchto činů.

Právě proFem se již od roku 1993 věnuje pomoci obětem sexuálního a domácího násilí a jejich tým je složen ze sociálních pracovnic, ale i právniček, které pomáhají obětem jak v rámci právního poradenství, tak i se samotnými praktickými kroky v případě trestního řízení. 

Projekt Proč jsme to nenahlásili šíří povědomí o problematice sexuálního násilí
Zdroj: instagram.com/procjsmetonenahlasili

O projektu Proč jsme to nenahlásili se REFRESHER pobavil také s jejími zakladateli, kteří nám odpověděli například na to, proč se rozhodli tuto iniciativu založit. „Popudem k rozjetí celé téhle kampaně pro nás bylo americké hnutí Why I didn't report, která na Instagramu a ve veřejném prostoru zveřejňuje příběhy obětí sexuálního násilí. Proč jsme to nenahlásili je tedy platforma, kde chceme dávat obětem možnost promluvit nahlas, a tím upozornit na stále přetrvávající problematiku tabuizace sexuálního násilí.“

Cílem Proč jsme to nenahlásili je edukovat okolí a šířit ve společnosti problematiku sexuálního násilí. „Chceme upozornit na problém, o kterém se podle nás nemluví dostatečně a nebo se o něm mluví nesprávným způsobem. Třetina české populace věří, že za určitých okolností si oběť za znásilnění může sama/sám, přestože víme, že vina je vždy na straně pachatele/pachatelky. Jenom mizivá část obětí nahlásí čin na policii a my se chceme zabývat právě tím, proč tomu tak je a zároveň vytvořit prostor pro diskuzi o tomto celospolečenském problému.

Projekt Proč jsme to nenahlásili šíří povědomí o problematice sexuálního násilí
Zdroj: instagram.com/procjsmetonenahlasili

S tím souvisí i jejich plány do budoucna, avšak některé z nich nám zatím zůstanou utajeny. „Online sdílení příběhů a edukace veřejnosti skrze výsledky odborných výzkumů či statistiky zůstane naším primárním obsahem i do budoucna, rádi bychom ale samotné plakáty s příběhy také fyzicky tiskli a dostali je na veřejná a frekventovaná místa v Praze, ale i mimo ni. Další plány si ovšem rádi necháme pro sebe.“

Tým, který za tímto projektem stojí, je tvořený pěti studenty z různých koutů vysokých škol. „Jsme pět studujících z různých koutů vysokých škol. Většina z nás se zná již několik let, a tak jsme začali jako skupina kamarádů a kamarádek, kteří mají podobné názory a chtějí něco změnit. Jmenovitě je v našem týmu studentka psychologie na UK Kristýna, budoucí produkční Jakub učící se na FAMU, Judita z UK zabývající se dějinami evropské kultury, studentka grafického designu na FaVU VUT Anastasie a Nela, jež dochází na AVU studovat intermédia.

Projekt Proč jsme to nenahlásili šíří povědomí o problematice sexuálního násilí
Zdroj: instagram.com/procjsmetonenahlasili
Zakladatelů jsme se zeptali také na to, proč si myslí, že je sexuální delikvence v naší společnosti tak častá. „Sexuální násilí je součástí většího celospolečenského problému. Věříme, že kdybychom od malička děti učili o sexu a vztazích otevřeně a bez škatulkování, tak bychom mohli takovému chování předcházet. Neučit pouze dívky, aby si na chlapce dávaly ‚bacha‘, ale aby i chlapci věděli, že je takové chování nepřípustné a proč. Sexuální násilí se neděje jenom v noci v parku - nejčastěji oběť pachatele osobně zná. Myslíme si tedy, že kdybychom se více učili mezi sebou komunikovat, tak by lidem nedělalo takový problém správné pochopení či samotná komunikace slova ‚ne‘.“

Projekt Proč jsme to nenahlásili šíří povědomí o problematice sexuálního násilí
Zdroj: instagram.com/procjsmetonenahlasili
Projekt mimo jiné také sdílí důvody, proč se mnoho obětí spáchání trestného činu rozhodne nenahlásit. I na toto nám odpověděli studenti z Proč jsme to nenahlásili: „Bojí se, že jim nikdo nebude věřit. Sexuální násilí se špatně dokazuje a mnoho obětí má špatné zkušenosti s chováním policie, když už se rozhodnou to řešit. U obětí navíc často dochází na otázky jako: ‚Pokud mi nevěří mí blízcí, jak mi bude věřit někdo, kdo mě ani nezná?‘. Dalším důvodem mohou být třeba případné osobní vztahy s pachatelem - většiny znásilnění se dopustí někdo, koho oběť osobně zná. Může to být partner/partnerka, kamarád/kamarádka, rodinný příslušník apod., což samozřejmě celou situaci komplikuje a oběť to v takovém případě nemusí nahlásit právě proto, že nechce zničit rodinné vztahy nebo svá přátelství.

Domů
Sdílet
Diskuse