Refresher se ponořil do osmdesátkových vod a přináší ti nejlepší hudební perličky.
My se narodili až po nich a ty nejspíš taky, ale stejně si nás našly. Osmdesátky se vrátily odněkud ze světa Upside Down – vážně, zeptej se kohokoliv, kdo je zažil, a možná toto přirovnání nebude daleko od pravdy – opanovaly popkulturu jako kletba a není před nimi úniku.
Proto ti přinášíme několik hudebních bonbónků, které tě na tuto éru naladí energickým rytmem, zasněnými refrény, androgynními hlasy, překvapivě progresivními texty anebo neskutečnými účesy. Snažili jsme se vybrat napříč žánry takové písničky, na které hned tak nenarazíš, i když asi znáš jejich skladatele a skladatelky. Zároveň se tento výběr vyrovná kvalitou všem peckám, u kterých Eleven určitě nakope zadek Vecnovi. Nasaď sluchátka a zpříjemni si čekání na finále Stranger Things s naším playlistem.
Nejen popkultura
Osmdesátky nepřišly ze dne na den, například už před šesti lety oživil seriál Black Mirror píseň Heaven Is a Place on Earth (1987) podobně, jako se to teď stalo s hitem Kate Bush. Top Gun 2, který staví na nostalgii prvního dílu z roku 1986, taky nenatočili přes noc. Nejde ale pouze o filmy, módu nebo o čtvrtou řadu Stranger Things. Osmdesátky nejsou jenom popkulturní reference, ale mají i politický dopad. Když se podíváme na největší ekonomiku světa – USA, za vlády Ronalda Reagana tam začal trend, kdy se odměna za práci „odtrhla“ od poměru růstu k produktivitě – produktivita stoupá, podíl většiny lidí na bohatství nikoliv. A je to právě dnešní generace, která si to nechce nechat líbit.
1980: Martha and the Muffins – Echo Beach (CA, new wave)
Jestli ti směňování času a energie za nedůstojnou mzdu nedává smysl, ztotožníš se s touto písničkou. Text jediného mezinárodního hitu kanadské kapely Martha and the Muffins vznikal v průběhu několika let. Popisuje fiktivní místo „Echo Beach“, kam v myšlenkách utíkáme všichni, když jsme někde, kde být nechceme. Například v zaprděném korporátu anebo jako autor Mark Gane – v továrně na tapety.
1981: The Passions – I'm in Love with a German Film Star (UK, post-punk)
V osmdesátých letech zažívala svůj velký návrat estetika padesátých let. Byla to podobná nostalgie po „nevinnosti“, jakou tu máme dnes s érou těsně před internetem. Příběh ukrytý v textu jediné „žebříčkové“ skladby britské kapely The Passions ti nebudeme prozrazovat, přebal alba ale odkazuje na éru černobílého filmu. Komu zpěvačka a autorka Barbara Gogan vyznávala lásku, najdeš snadno, tak si nejdřív dovol na chvíli se zasnít a představuj si, koho chceš. A z jakékoliv doby.