Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 17. 8. 2022 svátek má Petra

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba - Zahraniční

Scarlxrd: Jsem až toxicky sdílný. Je mi jedno, co si o mé hudbě bude myslet veřejnost, kritizovat mě bude tak i tak (Rozhovor)

S britským rapperem Scarlxrdem o hněvu, agresi, samotě, ale i o tom, co plánuje do budoucna a jak se udržuje v psychické pohodě během tour.

Tereza Šnajdrová
30. červen 2022, 7:00 Čas čtení: 7:24
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Scarlxrd: Jsem až toxicky sdílný. Je mi jedno, co si o mé hudbě bude myslet veřejnost, kritizovat mě bude tak i tak (Rozhovor)
Zdroj: REFRESHER/David Marcin
Hudba - Zahraniční
0
Tereza Šnajdrová
30. červen 2022, 7:00
Čas čtení: 7:24

Scarlxrd: Jsem až toxicky sdílný. Je mi jedno, co si o mé hudbě bude myslet veřejnost, kritizovat mě bude tak i tak (Rozhovor)

S britským rapperem Scarlxrdem o hněvu, agresi, samotě, ale i o tom, co plánuje do budoucna a jak se udržuje v psychické pohodě během tour.

Tereza Šnajdrová
30. červen 2022, 7:00
Čas čtení: 7:24
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Scarlxrd: Jsem až toxicky sdílný. Je mi jedno, co si o mé hudbě bude myslet veřejnost, kritizovat mě bude tak i tak (Rozhovor)
Zdroj: REFRESHER/David Marcin

O víkendu se v pražských Žlutých lázních konal koncert britského rappera Scarlxrda, na kterém nechyběl ani REFRESHER. Díky Fource jsme se se Scarlxrdem setkali už o den dříve a přinášíme ti rozhovor plný hněvu, ale také lásky k fanouškům. Scarlxrda jsme se zeptali na to, jak se z youtubera stal rapper, proč je jeho hudba tolik agresivní, a zjistili jsme i to, zda se někdy nebojí, jak na jeho novou tvorbu budou reagovat fanoušci.

Jak se ti líbí v Praze? Máš vůbec čas porozhlédnout se během tour po městě?

Prahu miluju, je to to nejúžasnější místo na celém světě. Na cestách většinou nemám moc času prozkoumávat města, ve kterých vystupuji, ale protože jsme přijeli už dva dny před mým koncertem, tak jsem měl čas si užít i nějakou tu zábavu. Včera večer jsem byl venku, popili jsme nějaké drinky a bylo to super.

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin

 

Pamatuji si tě ještě jako youtubera. Jak se z youtubera stane umělec světové úrovně?

Hudba byla vždy mojí vášní, ale než jsem začal dělat vlastní tracky, YouTube byl způsob, jak se kreativně vyřádit. Natáčel jsem videa, editoval je, plánoval natáčení… Díky tomu jsem nasbíral zkušenosti, které se mi pak hodily i v kariéře umělce. Jak jsem ale říkal, mojí vášní vždy byla hudba, takže mi dávalo smysl, abych opustil YouTube a vrhnul se do světa hudby.

 

Pomohl ti YouTube v kariéře? Nebo je to část života, na kterou se snažíš zapomenout?

Určitě je to něco, co mi v kariéře pomohlo. To, co jsem se naučil během nahrávání videí na YouTube, je velmi důležité a stále to uplatňuji. Není to něco, co bych se snažil skrýt a na co bych se snažil zapomenout. Miloval jsem to, užíval jsem si to a nestydím se za to.

 

Začínal jsi s kapelou Myth City, ale dnes už vystupuješ jako sólový umělec. Proč?

Být v kapele je kure**ky těžké. Čtyři týpci se snaží jít jedním směrem, sladit svoje názory. Ale rád vzpomínám na chvíle, kdy jsme společně hráli živáky, spali jsme v jedné dodávce… Rozhodně to nebylo tak luxusní, jako moje současná tour, ale byly to dobré časy, užili jsme si spoustu zábavy a kluky doteď velmi rád potkávám.

 

Necítíš se někdy na pódiu sám?

Ne, preferuji to. Všichni mi jděte z cesty (smích). Na stagi chci být sám, úplně sám, stačí mi moje velké ego.

 

Moje hudba je plná hněvu, ale právě to mě dělá milým člověkem. Skrz hudbu totiž ventiluju hodně svých problémů a emocí. A kdybych ji nedělal? Byl bych jako démon.

 

Když poslouchám tvoji hudbu, zní velmi agresivně. Přesto vypadáš jako velmi milý člověk. Jaký doopravdy jsi?

Moje hudba je plná hněvu, ale právě to mě dělá milým člověkem. Skrz hudbu totiž ventiluju hodně svých problémů a emocí. A kdybych ji nedělal? Proboha, byl bych jako démon. V muzice ventiluju svůj hněv, nechám ho odejít a je to pro mě jako terapie.

 

Často rapuješ o tom, že jsi naštvaný, že „op*cháš nějaké holky“, a já se musím zeptat. Co je ti inspirací pro tvoje texty?

No, texty o pích*ní s holkami jsou inspirované pích*ním holek (smích). Žiju a potom o tom rapuju. Všechny moje texty jsou inspirované mým životem, proto v nich najdeš i témata, o kterých se jiní lidé normálně bojí mluvit. Ale podle mě je to důležité, chci otevírat jakákoli témata, rapovat o nejtemnějších a nejbláznivějších věcech. Až budu za 20 let poslouchat svoji hudbu, chci si říkat: „Ty bláznivý bastarde.“

 

Dovolím si tvrdit, že na vrchol tě dostal track Heart Attack, který jsi vydal v roce 2017. Čekal jsi to?

Ano, čekal jsem to, takový byl i můj plán. Já a můj kamarád Danyl Earth jsme natáčeli spoustu videí k mým trackům, vykopávali jsem jeden za druhým. Ve chvíli, kdy jsem napsal song Heart Attack, tak jsem věděl, že toto bude něco, že pro něj musím udělat i video. Počkali jsme asi 4 měsíce, pak jsme v létě natočili klip, vydali jsme CHAIN$AW, KING, SCAR. a pak Heart Attack a bylo to. Ta bomba vybuchla.

 

 

Co jsi myslel větou „fuck this whole scene“? Má to být kritika současné hudební scény?

Do prd*le s touto scénou, do prd*le se vším a taky s každým (smích).

 

Jak jsi říkal, opravdu jsi milý kluk (smích).

Byl jsem naštvaný. Vnímal jsem to jako vyjádření toho, kde v hudbě stojím, že mě nezajímá, co si myslí ostatní. Pokud řeknu „nas*r si“ nebo „je mi to u prd*le“, tak mě to prostě nezajímá.

 

Rap mě vždy hodně zajímal a bavil, takže jsem začal i sám rapovat a prostě jsem dělal to, co bylo v mých silách. Rychlé rýmy jsem skládal už tak od 14 let.

 

To, co dokážeš s hlasem a jak rychle umíš rapovat, je neuvěřitelné. Musel ses to někde naučit? Měl jsi učitele zpěvu?

Ne, vyskočil jsem z mojí mámy a začal jsem rapovat (smích). Rap mě vždy hodně zajímal a bavil, takže jsem začal i sám rapovat a prostě jsem dělal to, co bylo v mých silách. Rychlé rýmy jsem skládal už tak od 14 let, pořád jsem se snažil se zlepšovat, rýmoval jsem si v posteli a vlastně jsem se to naučil sám.

 

Někteří tě přirovnávají ke Ghostemanovi. Co si o tom myslíš?

Ghostemane je jako můj bratr! S takovým přirovnáním tedy nemám sebemenší problém. S Ghostemanem máme i společné EP LXRDMAGE a nyní se ho snažím zlanařit, abychom společně udělali i plnohodnotné album. Ale on je jako duch. Tuhle jsem mu volal, že chci udělat album o 25 tracích, ale měl z toho strach (smích). Do budoucna ale určitě chceme udělat víc věcí spolu, hodně se spolu bavíme, je to jeden z mých nejoblíbenějších lidí vůbec. Taky je mi velkou inspirací.

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin

 

V květnu tohoto roku jsi vydal nové EP Lxlwut.

Ježíš, na to jsem úplně zapomněl! (smích). Byl jsem tak nasr*ný a zároveň znuděný, přemýšlel jsem, co dál. EP je vlastně složené z tracků, po kterých se ptali fanoušci. Říkali mi, co mám dropnout, protože to jsou songy, které jsem napsal asi před 8 lety. I jejich názvy vymysleli sami fanoušci. Říkali mi třeba, ať vydám song Grxwth., ale já jsem vůbec nevěděl, co tím myslí (smích). Dal jsem jim to, co chtěli.

 

Máš někdy obavy z toho, jak budou fanoušci reagovat na tvoji novou hudbu?

Nikdy. Vydávám jen skvělé věci, a pokud to nemiluješ dnes, tak to budeš milovat zítra. Takto to prostě je. A pokud to budeš nesnášet i na konci týdne, tak ten další týden už to budeš milovat.

 

Jsem až toxicky sdílný, takže to pro mě není nic nového. Abych pravdu řekl, prostě mi je jedno, co si o mých textech bude myslet veřejnost. Lidé tě budou soudit, a to jak v případě, že neuděláš nic, tak v případě, kdy uděláš něco.

 

Obsah tvých písní je velmi osobní. Nemáš problém sdílet své nejhlubší pocity s publikem?

Ne, už od mladého věku jsem až toxicky sdílný, takže to pro mě není nic nového. Abych pravdu řekl, prostě mi je jedno, co si o mých textech bude myslet veřejnost. Lidé tě budou soudit, a to jak v případě, že neuděláš nic, tak v případě, kdy uděláš něco.

 

V rozhovoru pro Noisey v roce 2018 jsi řekl, že nesnášíš lidi.

To stále platí, nesnáším lidi. Ale mám je o něco málo radši než v roce 2018, i když je pořád nesnáším.

 

Nevylučuje se to s vyprodanými kluby plnými lidí?

Svoje fanoušky miluju a budu mít rád všechny, kteří budou mít rádi mě. Lidi si ale na zádech nesou spoustu problémů, mají zajeté vzorce chování a já se s tím prostě nechci vypořádávat. Hodně lidí si myslí, že se kolem nich točí celý svět, ale ten se samozřejmě točí kolem mě, takže… (smích).

 

Je nenávist k lidem důvodem, proč máš nahrávací studio uprostřed ničeho? Není kolem tebe jediný dům, jediný člověk.

Ano, když nahrávám hudbu, chci klid, mír na duši, chci se nerušeně soustředit, a proto se potřebuji odříznout od všechno ostatního. Svět je moc rozptylující, plný zajímavých podnětů, takže se musím izolovat.

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin

 

V současné chvíli jsi na tour. Jak zvládáš odloučení od rodiny a přátel?

Svoji rodinu a přátele miluju, udělal bych pro ně cokoli. Moje mamka často chodí na moje koncerty, stejně jako celá moje rodina a mít je kolem sebe je to nejhezčí.

 

Jak se během tour udržuješ v psychické pohodě?

Už jsem zjistil, že jít spát v 5 ráno opravdu nepomáhá. Na tour většinou dodržuji striktní rutinu, před koncertem nepiju alkohol, piji pouze vodu, rozehřívám svůj hlas, odpočívám, hodně spím, jím výživná jídla, která mi pomáhají udržet se v pohodě. Moje show a vystupování je velmi fyzicky náročné, takže se musím udržet ve formě.
 
Současná tour je ale jiná, kvůli nedostatku tourbusů ve světě hodně přelétáváme a je těžké udržet si režim. Ale jsem disciplinovaný, musím to zvládnout a udržet se ve fyzické i psychické pohodě.

 

Maska pro mě byla určitým postojem, stále ji někdy nosím a myslím, že je to skvělý nápad, jak komunikovat svoje nápady. (...) Když mě fanoušci vidí v masce, mohou pochopit můj vibe, a když ji potom sundám, vibe se úplně změní.

 

Všimla jsem si, že jsi v minulosti vždy vystupoval s maskou, ale dnes už ji nemáš. Proč?

Chci se cítit sexy, už nechci zakrývat svůj obličej (smích). Maska pro mě byla určitým postojem, stále ji někdy nosím a myslím, že je to skvělý nápad, jak komunikovat svoje nápady. Všechno oblečení, které nosím, slouží jako komunikace, jako vyjádření toho, jaký jsem. Když mě fanoušci vidí v masce, mohou pochopit můj vibe, a když ji potom sundám, vibe se úplně změní. Je to pro mě taková další forma komunikace.

 

Co se tedy snažíš lidem předat prostřednictvím svého oblečení?

Miluju módu, chci vypadat dobře a chci být cool. Abych pravdu řekl, myslím, že jsem nejlépe oblékaný člověk na planetě (smích). Oblečení jsem si dokonce často i sám šil, už od mladého věku. Mamce jsem kradl pásky a další oblečení, sešíval jsem ho dohromady a vytvářel si svoje vlastní outfity. Už když jsem chodil do školy, tak jsem byl obalený řetězy, byl jsem goofy a edgy.

 

Největší inspirací je mi teď Rick James. Hodně mě změnil, líbí se mi, že reprezentuje jak klasiku, tak rave, a zbožňuju i jeho osobnost. Jako showman a frontman se nikdy nebál vykročit z davu, posouvat hranice.

 

Kdo je ti v životě inspirací, ať už třeba hudební, nebo módní?

Znám tolik inspirativních lidí, ale největší inspirací je mi teď Rick James. Hodně mě změnil, líbí se mi, že reprezentuje jak klasiku, tak rave, a zbožňuju i jeho osobnost. Jako showman a frontman se nikdy nebál vykročit z davu, posouvat hranice… Inspiruje mě také Freddie Mercury, Michael Jackson a další umělci, kteří se nebojí něčeho nového. Miluju ikony.

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin

 

A co noví mladí umělci? Mezi nimi bys své oblíbence nenašel?

Abych pravdu řekl, nemám moc čas poslouchat nové umělce, ale vím, že v mém žánru je hodně talentovaných lidí. Producentů i rapperů.

 

Na závěr mi řekni, na co se fanoušci mohou těšit do budoucna? Mohou vyhlížet další desku?

V současné chvíli pracuji na novém albu. Vlastně ne, kecám, deska je už hotová a jmenuje se Made in Hell. Je těžká, zároveň klasická a je kur**sky bláznivá. S producentem děláme jungle album, techno album a prozkoumáváme i další oblasti.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: REFRESHER/David Marcin
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu hudba
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.