Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Připravili jsme seznam nejlepších knih od mladých českých autorů, které se skvěle hodí na letní odpočinkové čtení.
Po náročném školním roce konečně přichází prázdniny. Zasloužené volno, kdy tě nikdo nenutí v podstatě do ničeho a kdy máš konečně prostor věnovat se všemu, na co po zbytek roku nebyl čas. Léto je o něco odlehčenější, i když pracuješ, přestože se ti luxusu v podobě dvou nebo dokonce čtyřměsíčního volna nejspíš nedostane.
Volnějšího letního režimu je ale potřeba využít, i kdyby mělo jít jen o týden dovolené na chatě. Prázdniny se u velké části lidí pojí s četbou. V mnoha lidech, kteří nechávají na svou poličku s knížkami celý rok dopadat prach, se s přistáním, ubytováním nebo vystoupením z vlaku probouzí vnitřní knihomol. Během týdne je pak potřeba dočíst všechny stránky, které zůstaly nedočtené, nebo svou zaprášenou knihovnu zase trošku rozšířit.
Někteří vášniví čtenáři v létě zase často najíždí na odlehčenější režim a vysokou literaturu v jejich rukách střídá něco trochu odpočinkovějšího.
Na současném knižním trhu je ale poměrně těžké se zorientovat. Nových titulů vychází bezpočet a velká část z nich jsou opravdu kvalitní knihy. Pozornosti se ale dost často dostává spíše zavedeným autorům. Čtivé věci ale vychází i z počítačů mladých talentovaných spisovatelů a spisovatelek. Právě na jejich díla se dnes podíváme.
Připravili jsme pro tebe výběr nejlepších knih od mladých českých autorů a autorek, jež se skvěle hodí (nejen) na letní čtení. Nezapomeň nám dát vědět, která z nich nejvíc zaujala tebe.
Jsou autoři, kteří dovedou skvěle konstruovat příběhy, a autoři, kteří čtenářům „napráší“ všechno ze svého života a skvěle to funguje. Martin Váša je ten druhý z nich. Alespoň mu to v knize Zůstane to v rodině říká jeho nakladatelka.
Zůstane to v rodině navazuje na události první Martinovy knihy Dělám si to sám. S nadsázkou v ní řeší témata, v nichž se alespoň z části najde každý z nás. Úzkost z navazování nových vztahů, rozpačitá setkání s rodinou, která se ale často ukážou spíš jako vtipná, nebo pocity vyhoření v práci.
Právě opravdovost a uvěřitelnost jednotlivých situací (například rozpor, jestli si dát sladké pečivo po tom, co si vyčistíš zuby) je nejsilnější stránkou Zůstane to v rodině.
Zůstane to v rodině je jednou z nejlepších knížek, kterou si v létě můžeš přečíst. Má okolo dvou set stran a drtivá většina z nich jsou dialogy nebo vnitřní rozpravy Martina se sebou samým. Fakt, že celou knihu napsal autor jako deník, jí dodává na svižnosti a celou knížku dokážeš přečíst za dva dny dovolené.
Pavel Bareš – Projekt Kronos (trilogie)
Pokud patříš mezi fanoušky dystopického sci-fi, Pavlovy knížky tě pohltí. Není náhodou, že je v našem výběru zastoupený hned dvakrát. Na kulisách postapokalyptického města dokáže vylíčit současné problémy společnosti, aniž by ti dal pocit, že na tebe nějak tlačí nebo tě násilím edukuje.
Projekt Kronos (stejně jako další díly Kronovy děti a Kronův odkaz) popisuje osudy lidí v nemocí zničeném Attiona City, městě, které je na rozdíl od současných měst postaveno do výšky a kde se stoupajícími patry roste také společenské postavení. V jeho ulicích se kromě gangů, nelegálních drog a jejich uživatelů nachází také výjimeční lidé – Sehirové. Ti dokáží s městem komunikovat, přizpůsobit si jeho ulice, cestovat po něm s největší rychlostí a většina z nich se také snaží bránit poslední zbytky lidskosti a spravedlnosti, které v Attioně zůstaly.
Na celé knize je příjemné její zasazení do anglo-amerického světa. V souvislosti s původem žánru je tak nějak přirozenější, když se superhrdina nejmenuje Jindřich, ale Jason, ale to už je jen hezký detail.
Projekt Kronos se hodí pro nadšence RPG deskovek. Pro ty ho totiž Pavel původně napsal. Ještě než se kniha dostala na pulty, představoval její příběh kampaň jedné z populárních her na hrdiny. To je znát i na samotném autorském stylu. Prostředí, které Bareš vykresluje, je uvěřitelné do posledního smítka na chodníku a do posledního použitého respirátoru a dokáže tě pohltit od první věty. Je jen potřeba počítat s tím, že pokud se rozhodneš přečíst si Kronovu trilogii celou, pravděpodobně se o prázdninách nedostaneš k ničemu jinému.
Pavel Bareš – Meta
Mezi druhým a třetím dílem trilogie Projekt Kronos vznikla menší pauza. Během ní si Bareš od prostředí Attiona City odpočinul a z fiktivního města se přemístil do Prahy. Meta je příběh, který rozebírá klíčovou myšlenku. Superlidé existují, ale ne všichni z nich musí být nutně superhrdinové.
S tím tě hlavní postava Lenky seznámí již na prvních stránkách Mety. Tvým úkolem je vybrat si svou vlastní superschopnost. Když to ale uděláš, hrdinka ti brzy ukáže, že ji někteří lidé už mají a využívají ji v prospěch showbusinessu nebo k tomu, aby na jednom instagramovém postu vydělali víc než většina z nás za měsíc.
Není divu. Kolikrát se přece na ulici staneš svědkem bankovní loupeže nebo potkáš dítě uvězněné v hořícím činžáku.
Ve srovnání s Projektem Kronos je Meta psaná v ich-formě z pohledu hlavní ŽENSKÉ postavy. V Barešově pojetí je opravdu uvěřitelná a někdy je až s podivem, s jakou empatií ji napsal. V knize se mimo to hezky odráží mluva současné generace, spisovné češtiny se příliš nedočkáš a postavy chrlí jeden anglicismus za druhým. Právě to skvěle podporuje prostředí mladých lidí 21. století a v kombinaci s cynismem, který vyprávěcí styl prostupuje, dostaneš pocit, že ti příběh líčí kamarádka na kávě.
Theo Addair – Muffin a čaj
Muffin a čaj je příběh dvou naprosto rozdílných šestnáctiletých spolužáků. Daniel a Cristian (s přezdívkou Kit) se pohybují v prostředí elitního gymnázia, které shromažďuje nejen talentované mladé lidi, ale především potomky bohatých rodičů.
Přestože je tento prvek trochu přitažený za vlasy, i kvůli tomu, že na rozdíl od Bareše je zde patrnější jakási snaha o světovost, dá se na něj poměrně rychle zvyknout a ve finále rozhodně není na škodu. O to lepší je, že Theo dokáže prostředí gymnázia skvěle popsat a předat zážitek všem smyslům.
Úzkosti, které středoškolský život provází, jsou uvěřitelné a při troše vzpomínek na školní rok (nebo na život na střední škole) ti autor dokonale předá všechno hezké i ošklivé, co na gymplu můžeš zažít. Křehkost mladého života přitom líčí velmi něžně a s pochopením, takže i přes závažnost některých situací spíš hřeje, než aby rozplakával.
LGBTQ+ tematika je jako ústřední námět knihy dalším velmi důležitým rysem. Jako v jedné z mála českých knih se Theo nepitvá ve stereotypech, ale poskytuje skvělý formát romance mezi dvěma kluky. I přesto, že udělat krok k lepšímu životu, jak říká sám autor, nemusí být vždy snadné.
Pavel Kos – Deník pražského studenta
Deníky kohokoliv v posledních několika letech zaplnily pulty knihkupectví. Některé z nich patří k lepším, jiné k horším. Deník pražského studenta od Pavla Kose vyšel jako rozšířená verze facebookového blogu, který s notnou dávkou sarkasmu provádí čtenáře životem nepříliš pilného studenta vysoké školy.
Spíš než o ucelené čtení se jedná o sbírku jednotlivých situací, které se Pavlovi během „studia“ vysoké školy staly. S propařeným nebo proleželým semestrem se setkal nejeden student stejně jako se snahou zachránit na poslední chvíli, co se dá. Knize by pravděpodobně prospělo trochu pečlivější seřazení jednotlivých situací, na některých místech větší rozšíření, jinde zase drobné proškrtání.
Pokud se ale bavíme o knize, kterou si vezmeš do parku, na pláž nebo třeba na cestu na dovolenou, určitě patří k těm, které můžeme doporučit. Přesto, že se v Pavlově příběhu velká část lidí nejspíš nenajde, má velká část lidí v okolí pravděpodobně podobného studenta, jako je hlavní postava této knihy.
Celé dílo se čte poměrně příjemně a fakt, že má jen něco přes sto stran, z něj dělá záležitost na jedno odpoledne. Pavlova adaptace facebookové stránky se hodí, když potřebuješ po dlouhém prázdninovém výletu jen vypnout a chceš strávit čas mimo digitální prostor.
Antologie – L3g3ndy
Leoš Kyša (František Kotleta) je v české žánrové literatuře pravděpodobně jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších autorů. V knize L3g3ndy se ale chopil role editora. Napsat ji bylo na skupině mladých neznámých autorů, kteří dostali jednoduchý, ale přitom velmi složitý úkol. Převyprávět známé i neznámé české pověsti a legendy po svém.
Báje a mýty jsou přece jen staletí starým dílem a trocha nového pohledu prospěje i jim. Jednotliví autoři si vybírali svou oblíbenou pověst a převyprávěli ji ze svého úhlu pohledu s prvky fantaskna.
Dívčí válka, Bivoj, golem nebo blaničtí rytíři jsou v kontrastu s méně známými lokálními pověstmi. Každý z autorů se se svým tématem popasoval trochu jinak, některé příběhy jsou detektivnější, jiné jsou čistým postapokalyptickým sci-fi. Dohromady ale fungují a Kyša předvedl skvělou editorskou práci tím, že dohromady působí uceleně.
Pokud bychom měli doporučit jednu knihu jako sondu do mladé generace autorů, byly by to pravděpodobně právě L3g3ndy. Skrz ně totiž objevíš mnoho nových zajímavých autorských stylů a spisovatele a spisovatelky, o kterých v budoucnu ještě nejspíš uslyšíme.
Mimo začínající autory zde přispěl svou „trochou do mlýna“ také Theo Addair, který v knize funguje jako hostující autor a v povídce rozebírá, zda je sobectví opravdu špatnou vlastností.
Pokud tedy hledáš nové autory, můžeš začít některou z knih z našeho seznamu. Mimo vyjmenované knihy stojí za přečtení například tvorba Anny Musilové, která už představuje mírně těžší čtení než je to letní, nebo komiksy Jonáše Ledeckého. Česká republika je rodištěm mnoha talentovaných autorů, a pokud trochu zapátráš mimo exponované výkladní skříně, česká literatura ti nabídne víc než dost.