Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. července 2022 7:00
Čas čtení 6:02
Radim Šlechta

Knihy na léto: Toto jsou nejlepší knihy mladých českých autorů

Knihy na léto: Toto jsou nejlepší knihy mladých českých autorů
Zdroj: Unsplash/Kate Hliznitsova
KULTURA KNIHY
Uložit Uložené

Připravili jsme seznam nejlepších knih od mladých českých autorů, které se skvěle hodí na letní odpočinkové čtení.

Po náročném školním roce konečně přichází prázdniny. Zasloužené volno, kdy tě nikdo nenutí v podstatě do ničeho a kdy máš konečně prostor věnovat se všemu, na co po zbytek roku nebyl čas. Léto je o něco odlehčenější, i když pracuješ, přestože se ti luxusu v podobě dvou nebo dokonce čtyřměsíčního volna nejspíš nedostane.

 
Volnějšího letního režimu je ale potřeba využít, i kdyby mělo jít jen o týden dovolené na chatě. Prázdniny se u velké části lidí pojí s četbou. V mnoha lidech, kteří nechávají na svou poličku s knížkami celý rok dopadat prach, se s přistáním, ubytováním nebo vystoupením z vlaku probouzí vnitřní knihomol. Během týdne je pak potřeba dočíst všechny stránky, které zůstaly nedočtené, nebo svou zaprášenou knihovnu zase trošku rozšířit.

 
Někteří vášniví čtenáři v létě zase často najíždí na odlehčenější režim a vysokou literaturu v jejich rukách střídá něco trochu odpočinkovějšího. 

čítanie, kniha
Zdroj: Unsplash/Alexandra Fuller/volně k užití

 
Na současném knižním trhu je ale poměrně těžké se zorientovat. Nových titulů vychází bezpočet a velká část z nich jsou opravdu kvalitní knihy. Pozornosti se ale dost často dostává spíše zavedeným autorům. Čtivé věci ale vychází i z počítačů mladých talentovaných spisovatelů a spisovatelek. Právě na jejich díla se dnes podíváme.

 
Připravili jsme pro tebe výběr nejlepších knih od mladých českých autorů a autorek, jež se skvěle hodí (nejen) na letní čtení. Nezapomeň nám dát vědět, která z nich nejvíc zaujala tebe. 

Doporučeno
Příběh, který inspiroval 4. řadu Stranger Things: Vražda tří malých dětí a panika ze satanismu Příběh, který inspiroval 4. řadu Stranger Things: Vražda tří malých dětí a panika ze satanismu 5. května 2020 19:02

Martin Váša – Zůstane to v rodině

Jsou autoři, kteří dovedou skvěle konstruovat příběhy, a autoři, kteří čtenářům „napráší“ všechno ze svého života a skvěle to funguje. Martin Váša je ten druhý z nich. Alespoň mu to v knize Zůstane to v rodině říká jeho nakladatelka.

 
Zůstane to v rodině navazuje na události první Martinovy knihy Dělám si to sám. S nadsázkou v ní řeší témata, v nichž se alespoň z části najde každý z nás. Úzkost z navazování nových vztahů, rozpačitá setkání s rodinou, která se ale často ukážou spíš jako vtipná, nebo pocity vyhoření v práci.

 
Právě opravdovost a uvěřitelnost jednotlivých situací (například rozpor, jestli si dát sladké pečivo po tom, co si vyčistíš zuby) je nejsilnější stránkou Zůstane to v rodině.

 
Zůstane to v rodině je jednou z nejlepších knížek, kterou si v létě můžeš přečíst. Má okolo dvou set stran a drtivá většina z nich jsou dialogy nebo vnitřní rozpravy Martina se sebou samým. Fakt, že celou knihu napsal autor jako deník, jí dodává na svižnosti a celou knížku dokážeš přečíst za dva dny dovolené. 

Zůstane to v rodině
Zdroj: Motto


Pavel Bareš – Projekt Kronos (trilogie)

Pokud patříš mezi fanoušky dystopického sci-fi, Pavlovy knížky tě pohltí. Není náhodou, že je v našem výběru zastoupený hned dvakrát. Na kulisách postapokalyptického města dokáže vylíčit současné problémy společnosti, aniž by ti dal pocit, že na tebe nějak tlačí nebo tě násilím edukuje.

 
Projekt Kronos (stejně jako další díly Kronovy děti a Kronův odkaz) popisuje osudy lidí v nemocí zničeném Attiona City, městě, které je na rozdíl od současných měst postaveno do výšky a kde se stoupajícími patry roste také společenské postavení. V jeho ulicích se kromě gangů, nelegálních drog a jejich uživatelů nachází také výjimeční lidé – Sehirové. Ti dokáží s městem komunikovat, přizpůsobit si jeho ulice, cestovat po něm s největší rychlostí a většina z nich se také snaží bránit poslední zbytky lidskosti a spravedlnosti, které v Attioně zůstaly.

 
Na celé knize je příjemné její zasazení do anglo-amerického světa. V souvislosti s původem žánru je tak nějak přirozenější, když se superhrdina nejmenuje Jindřich, ale Jason, ale to už je jen hezký detail.

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 117572 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse