Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
V 90. letech patřili tři teenageři kvůli brutální vraždě tří školáků k nejvíce nenáviděným lidem v Americe. Po letech je soud osvobodil. Kdo je tedy vinen? A jak tento tragický příběh inspiroval Stranger Things?
„Jezdili jsme s Pamelou dlouho po okolí a měli už hrozný hlad, ale nemohli jsme se přinutit k jídlu. Někdo nám řekl, že prý našli tři kluky. Ukázali nám cestu a my okamžitě jeli. Viděli jsme policejní pásku. Nevěděli jsme, co se děje, ale okolo byla spousta lidí, a tak jsme běželi k té pásce. Pamela omdlela...“ vzpomínal po letech otčím jedné z obětí na události z poledne 6. května 1993. Za policejní páskou ležela zohavená těla jeho nevlastního syna Stevieho a dvou chlapcových kamarádů Michaela a Christophera. Tři kluci byli zavražděni v pouhých osmi letech.
Černé svědomí
Strašlivý nález v Robin Hood Hills v západním Memphisu změnil nejen tehdejší pátrání po ztracených dětech na pátrání po pachatelích brutální vraždy, ale také nespočet lidských osudů a pohled veřejnosti na policejní práci. Téměř po třiceti letech zůstává případ West Memphis Three záhadou, která fascinuje fanoušky kriminálního žánru po celém světe. Ti se nemohou shodnout, zda byli odsouzeni nevinní lidé, anebo soud propustil brutální vrahy na svobodu. Tento tragický příběh dokonce inspiroval i tvůrce poslední řady Stranger Things. Co se tehdy stalo?
Nález tří zohavených těl 8letých chlapců pohozených do odvodňovacího příkopu vyvolal v policii černé svědomí. Noc předtím se totiž po obětech, kterými byli Steve Branch, Michael Moore a Christopher Byers, sháněli jejich rodiče. Strážník, kterého o tom krátce před západem slunce informovali, jim oznámil, ať počkají ještě hodinku a poté by se případně vyhlásilo pátrání.
Právě v tomto časovém okně k vražednému útoku došlo. Bryskní zadržení pachatele (nebo pachatelů) bylo pro muže zákona o to nezbytnější. A pod tímto tlakem pak detektivové sekali další chyby – například při sběru důkazů, výslechu svědků nebo eliminaci možných teorií. Způsob trojnásobné vraždy se dal interpretovat jako skutek zlověstných satanistů, a policie tak rychle ukázala prstem na místní středoškoláky poslouchající metal. Výsledkem byly dvě doživotí a jeden trest smrti.
V tomto článku si přečteš:
Jak policie nabyla dojmu, že jsou mladíci v černých róbách satanisté.
Výpověď svědka, podle níž chlapce zneužili, zavraždili a vypili jejich krev.
O psychických problémech obviněného Damiena Echolse.
Kdo z rodinných příslušníků obětí vykazoval podezřelé chování.
Čím vším se inspirovali tvůrci Stranger Things.
Vražda jako rituál?
V noci 5. května 1993 měli 18letý Damien Echols, 16letý Jason Baldwin a 17letý Jessie Misskelley v oblasti Robin Hood Hills v americkém Memphisu (viz mapa níže) údajně zavraždit tři děti. Od násilné smrti Steva Branche, Michaela Moorea a Christophera Byerse letos uběhlo 29 let.
Nahá těla obětí svázaná tkaničkami od bot našli policisté v bahnitém příkopu. V něm se nacházely i poškozené kusy oblečení namotané na klacky, pravděpodobně proto, aby je voda neodnesla a nevyplavaly níže po proudu. Nedaleko odtud objevili také ukrytá kola zavražděných chlapců, ta se nacházela v jiné vodní ploše. V knize The Encyclopedia of Unsolved Crimes od Michaela Newtona autor píše, že osmiletí Steve a Michael zemřeli následkem utonutí. Zranění na Stevově těle však byla výraznější. Policie zvažovala možnost, že se pachatelům bránil.
Nejhůře měl dopadnout malý Chris, kterému někdo od těla oddělil část genitálií. Trýznivý způsob vraždy vedl vyšetřovatele k možnosti, že trojice chlapců byla zavražděna v rámci satanistického rituálu. Jedním z hlavních podezřelých se za krátký čas stal středoškolák Damien Echols, který trpěl psychickými problémy.
V letech 1991 až 1993 si třikrát pokusil sáhnout na vlastní život. Do hledáčku policie se dostal už ve svých 17 letech, kdy jej lékaři kvůli bipolární poruše hospitalizovali na psychiatrii. Od té doby mladého muže milujícího černé oblečení a metalovou hudbu policie navštívila několikrát. Nutno podotknout, že Damien nebyl žádný andílek. Na kontě měl vloupačku i nevhodné sexuální chování.
Při prvním výslechu ohledně vraždy trojice chlapců si policisté vyfotili Echolsovo tetování pentagramu a označili ho jako okultistu. K tomu je mimo jiné vedlo i tvrzení probačního úředníka Jerryho Drivera. Ten před soudem řekl, že jednou viděl Echolse s kamarády Baldwinem a Misskelleym kráčet po ulici v dlouhých černých róbách, což v něm vzbudilo podezření.
Chlapce před vraždou znásilnili, tvrdil svědek
Policie měla potenciální pachatele v poutech už přibližně měsíc a půl po vraždě. Jejich počátečním trumfem se stal sedmnáctiletý Jessie Misskelley. Ten se policistům při výslechu přiznal k tomu, že společně s Baldwinem a Echolsem tři osmileté chlapce skutečně zavraždili.
Podle jeho výpovědi měli Echols a Baldwin znásilnit Steva Branche a Chrise Byerse a následně je donutit, aby je orálně uspokojili. Pitva ovšem ukázala, že chlapce nikdo neznásilnil. Ve výpovědi dále řekl, že se třetímu chlapci Michaelu Moorovi podařilo utéct. Misskelley ho ale chytil a přivedl zpátky. Baldwin chlapce pak podle Misskelleyho vykastroval. Echols měl chlapce zbít holí a pak ho uškrtit. Misskelley se podle vlastních slov zúčastnil v minulosti okultistických rituálů, kdy Echols a Baldwin údajně zabili a snědli psy.
45minutový záznam z výslechu Misskelleyho, který měl podle portálu All That's Interesting trvat přibližně 12 hodin, proti nim použili u soudu. Misskelley svá tvrzení později odvolal s tím, že na něj policie vyvíjela nátlak. Během výslechuněkolikrát změnil čas, kdy údajně spolu se svými kamarády vraždil, ale vyšetřovatelé ho postupně nasměrovali k tomu, co chtěli slyšet.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Proč se mezi důkazy dostaly knihy od Stephena Kinga.
Který člen z rodin obětí údajně před jedním z chlapců masturboval.
Proč usvědčené vrahy propustili.
Kdo posloužil jako předloha pro postavu ze Stranger Things 4.
Jakou roli v případu sehrálo DNA.
Koho označily za vraha rodiny zavražděných dětí.
Kdo podle experta z FBI vraždil.
Jakou část příběhu ve Stranger Things 4 skvěle vystihli.
Misskelley byl prostým mladým mužem, jehož IQ 72 se pohybovalo na hranici mentální retardace. Pro zkušené vyšetřovatele mohlo být proto snadné vynutit od něj přiznání podle jejich vlastní teorie. Takovým způsobem se však nemuseli dopátrat skutečné pravdy a tento postup jim později zlomil vaz.
Zavádějící postup
„Je vhodnější, pokud vyšetřovatel svědkovi klade neutrální otázky namísto otázek, do kterých vnáší své vlastní verze toho, jak mohlo k trestnému činu dojít. Pozitivem neutrálních otázek je, že nesměřují svědka k poskytování nepřesných informací a netlačí jej do rámce výpovědi, který je pro vyšetřovatele přijatelný, očekávaný a žádoucí. Vyšetřovatel by neměl klást svědkovi otázky takovým způsobem, že do nich vkládá své domněnky z toho důvodu, že mohou být nesprávné, a proto mohou poškodit kvalitu celého procesu vyšetřování,“ píše v knize Investigativní psychologie kriminální psycholog Ondrej Kubík (rozhovor s Kubíkem najdeš zde).
Z krátkého záznamuz výslechu Misskelleyho je však zřejmé, že vyšetřovatelé u Misskelleyho dělali přesný opak. Otázky, na které se Misskelleyho ptali, byly sugestivní. Je tedy možné, že policisté zneužili nízké rozumové schopnosti svědka k tomu, aby uzavřeli případ?
U výslechu sedmnáctiletého Jessieho nebyli přítomní jeho rodiče ani jakýkoliv právní zástupce, což by i dnes v případě výslechu nezletilého nebylo v souladu se zákonem, nicméně se nabízí otázka, zda Jessie plně chápal svoje práva. S určitostí můžeme říci asi jen to, že od něj obdrželi informace, které později označil za vynucené přiznání a prohlásil, že je nevinný. Jelikož se ale část jeho výpovědi dostala na přední stránky novin, o vině trojice teenagerů nepochyboval už téměř nikdo. Policie, prokurátor, veřejnost i média našli své vrahy, které odmítali pustit.
Práskač a pití krve
Když se Misskelley postavil proti obžalobě, na scénu přišel nový svědek jménem Michael Carson. Tomu se Baldwin, se kterým seděl ve vazbě, údajně svěřil s detaily vraždy. Autor knihy Michael Newston jej v The Encyclopedia of Unsolved Crimes označil za vězeňského „práskače“, který si vše vymyslel.
Baldwin mu údajně prozradil, že měl trojici chlapců „roztrhat, z Byersovapenisu vysát krev a jeho varlata si následně vložit do úst“. V dokumentu West of Memphis se Carson přiznal, že lhal. Řekl, že jednal pod vlivem drog, které tehdy stále užíval, a za křivou výpověď se omluvil. Nebyl však jediným svědkem obžaloby.
V roce 1994 svědčila proti trojici teenagerů i Vicki Hutcheson, jejíž syn byl přítelem obětí. O Damienu Echolsovi prohlásila, že ji zval na „okultistické a satanistické schůzky“. Jak ale později přiznala, i v jejím případě šlo o lež.
Podobná tvrzení ale značným způsobem nahrávala prokuratuře. Ta tvrdila, že trojice údajných vrahů patřila do okultistické sekty a účelem vraždy osmiletých chlapců měl být rituál spojený s černou magií. Mezi důkazy jejich údajného okultismu zařadili také Echolsova trička s obrázky metalových kapel či knihy od hororového autora Stephena Kinga, které četl zhruba od svých 10 let.
Během vyšetřování policie narazila i na svědectví o podivném zabláceném muži, který přišel do baru nedaleko místa vraždy s krvavýma rukama. Vyšetřovatelé měli získat z toalety, kde si muž umyl ruce, stopy krve, ale tyto důkazy se později údajně ztratily. Z popisu jeho chování od číšníka, který se s ním setkal, se dá odhadovat, že šlo spíše o zraněného opilce než sadistického vraha. Muž z restaurace nikam nespěchal, a číšník ho musel dokonce několikrát vyzvat k tomu, aby opustil toaletu, kterou nepěkně zřídil. Nicméně nedostatečné prošetření těchto stop nevrhlo zrovna nejlepší světlo na vyšetřování.
Vrah, nebo zvěř?
Soud v roce 1994 poslal Misskelleyho a Baldwina na doživotí, Damiena Echolse odsoudil k trestu smrti. „Myslím, že tento případ nebyl nikdy o vykonání spravedlnosti. Protože Fogleman (prokurátor John Fogleman – pozn. redakce) věděl, že jsme to neudělali,“ řekl Echols v dokumentu West of Memphis.
Jeho tvrzení má dokazovat i skutečnost, že Fogleman před soudem prezentoval Baldwinův nůž vylovený z řeky jako vražednou zbraň, i když věděl, že ho zahodil do jezera již rok před vraždou tří chlapců.
Reportérům se podařilo později od potápěče, který nůž našel, zjistit, že dostal přesný popis toho, jak daný předmět vypadá, a také polohu, kde ho najde. O noži prokurátorovi řekla Baldwinova matka, která však uvedla, že se na dně jezera nacházel už delší dobu. Vraždil však pachatel skutečně nožem?
Zkušený patolog Vincent J. M. Di Maio o této verzi pochybuje. Soudní expertiza zranění obětí, kterou vedl doktor Frank Peretti, byla podle něj ledabylá a domnívá se, že četná zranění, včetně části genitálií oddělených od těla, způsobila po smrti školáků divoká zvěř.
Otčím vrahem?
Policie při pozdějším vyšetřování podezřívala i otce zavražděného Christophera Byerse. Další důkazy zase ukazovaly na Terryho Hobbse, otčíma ze začátku našeho článku. Za možného pachatele ho označila i Stevova matka Pamela Branch. Podle její výpovědi ji i Steva pravidelně bil. Hobbs se přiznal, že ho zbil páskem a v roce 1994 byl odsouzen za ozbrojené přepadení, protože střílel na svého švagra. O špatném vztahu ke Stevovi svědčí i mrazivá výpověď tety oběti.
Té se malý Steve svěřil, že jeho otčím před ním někdy v dětském pokoji masturboval a údajně ho nutil osahávat svou sestru Amandu. Toto tvrzení Hobbs popřel. Stevova babička zase tvrdila, že Terry svého nevlastního syna nenáviděl, i když nemohla přijít na to, proč.
Kromě těchto výpovědí na otčíma ukazovaly i moderní vyšetřovací technologie. Vlas, který našli vyšetřovatelé na jedné z obětí, se měl podle DNA testů shodovat právě se vzorkem Terryho Hobbse, píše The Guardian. Výsledek testu sice ještě nedokazuje, že se Hobbs na místě činu skutečně nacházel a nejednalo se například o přenesení jeho DNA, každopádně na dobu vražd neměl Hobbs dostatečné alibi. Určitě k tomu přispěl i fakt, že ho policie nebyla v této otázce schopna vyslechnout včas, ale až čtrnáct let od tragické události.
John Mark Byers, otec jedné z obětí, v roce 2007 prohlásil, že jsou podle něj tři odsouzenci nevinní a za vraha označil Terryho Hobbse.
Podle experta z FBI měl pachatel zavraždit děti z osobních důvodů
Trojice údajných vrahů, později známá pod přezdívkou West Memphis Three, trvala stále na své nevině. O jejich životním příběhu v průběhu let režiséři Bruce Sinofsky a Joe Berlinger (Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes) natočili trojici dokumentů s názvem Paradise Lost.
Po medializaci si jich začala všímat široká veřejnost, a ke kontroverznímu případu s podezřelými důkazy se nakonec začaly vyjadřovat i celebrity. West Memphis Three podporoval hudebník Eddie Vedder z kapely Pearl Jam, který dokonce seděl u soudu při osvobozujícím rozsudku. Dále je podpořila také skupina Metallica, Ozzy Osbourne, režisér Pána prstenů Peter Jackson (produkoval dokument West of Memphis) či herec Johnny Depp.
V roce 2007 advokáti usvědčených vrahů seznámili soud s tím, že vzorky DNA z místa činu se neshodovaly s DNA odsouzené trojice. Nejvyšší soud nakonec v roce 2010 připustil, aby je zařadili mezi nové důkazy.
Závěr dlouholetého boje „memphiské trojky“ přišel až v roce 2011. Obhajoba uzavřela s prokurátorem takzvané Alfordovo přiznání (Alford Plea), čímž sice obvinění vůči trojici zůstala platná, ale soud jim uznal roky, které si již odseděli, a osvobodil je.
Jason Baldwin původně s Alfordovým přiznáním nesouhlasil a chtěl zůstat ve vězení, dokud se neprokáže jeho nevina. Státní zástupce však trval na tom, že buď „kývnou“ na takzvanou Alford Plea všichni, nebo ani jeden. Nakonec Baldwina přesvědčil fakt, že se díky dohodě dostane na svobodu i jeho kamarád Damien, kterého by jinak v roce 2011 čekalo vykonání trestu smrti.
John Douglas z FBI, expert na profilování pachatelů, se domnívá, že pachatel vraždil z osobních důvodů a minimálně jednu z obětí musel znát. Totožnost vraha však není do dnešního dne známa. I když se trojice Baldwin, Echols a Misskelley musela formálně přiznat k vině, testy DNA a odhalení velkých nedostatků ve vyšetřování svědčí o tom, že pachatel policii zřejmě proklouzl mezi prsty.
Echols ve Stranger Things 4
Jak tedy tento příběh souvisí s poslední řadou diváckého hitu na Netflixu? Hned v první epizodě nás rychle upoutá nová postava Eddieho Munsona, který pronese prorockou řeč o démonizaci Dračího doupěte (Dungeons & Dragons).
Jak epizoda pokračuje, dozvídáme se o něm více. Kromě toho, že je asi největším D&D fandou, je také školním drogovým dealerem. Navzdory tomu je ale i zábavný, výstřední a společenský. Spřátelí se se školními vyvrheli a je pozorný k obavám roztleskávačky Chrissy, která je napadena Vecnou právě v jeho společnosti.
Město Hawkins se méně zajímá o důkazy a více o Hellfire Club, což je podle Chrissyina přítele satanský kult. Davová mentalita brzy postaví celé město proti Munsonovi, a i když dojde k dalším vraždám, se kterými Munson není svázán, zůstává podezřelý. Na konci poslední kapitoly nám televizní reportáž ukazuje, že narativ o satanistickém kultu vděčně převzala média. Tvůrci Stranger Things potvrdili, že Munson byl inspirován Damienem Echolsem.
STRANGER THINGS 4's Hellfire Club storyline -- and especially the character Eddie Munson -- were inspired by the documentary series PARADISE LOST.
Eddie is loosely modeled after writer and artist Damien Echols, who was a member of the West Memphis Three. pic.twitter.com/nyUnvZ5B8x
I když Echols nehrál konkrétně D&D, v místní komunitě v Biblickém pásu byl považován za bezbožného vyděděnce. Měl ve zvyku oblékat se do černého, miloval Metallicu (kterou si zahrál i Eddie v poslední kapitole), heavy metal, zajímal se o okultní záležitosti a fušoval do náboženství wicca. Byl asi podobně nebezpečný jako Eddie, ale jeho zájmy ho téměř stály život. Dnes je Echolsovi 47 let a žije v Salemu, napsal mnoho knih o okultismu a o tom, jak ho jeho spiritualita zachránila během jeho pobytu v cele smrti. Jako nejvýraznější z celé memphiské trojice si také kromě nejčastějších negativních reakcí získal i největší pozitivní pozornost. Jeho personu ale vystihl seriálový Eddie větou „We are not heroes“, Echols v rozhovorech zmiňuje, že zkrátka chtěl vždy být jen sám sebou.
Stranger Things mistrovsky dodává nejen tomuto případu, ale i dalším z období takzvané Satanic Panic (paniky ze satanismu) nové vrstvy tragédie. Tehdy nezáleželo na důkazech, ale co nejsenzačnějším příběhu, a pokud jste vypadali jen trochu divně nebo podezřele, mohlo to prakticky znamenat konec vašeho života.
Zapomenutá West Memphis Three
V roce 2017 se druhý z trojice teenagerů Jason Baldwin přestěhoval do Austinu v Texasu a spoluzaložil neziskovou organizace Proclaim Justice. Ta se věnuje pomoci neoprávněně odsouzených. O Misskelleyho životě se po jeho osvobození mnoho neví. V roce 2017 byl zatčen po sérii dopravních přestupků, ale do vězení se již nevrátil. Trojice spolu není v kontaktu.
I když dodnes se nedá se 100% určitostí říct, kdo trojnásobnou vraždu spáchal, je možné, že jednoho dne bude West Memphis Three zcela omilostněna. Damienu Echolsovi jistě přinesou Stranger Things 4 i nějaké nové fanoušky. Kdo ale z popularity seriálu těžit nemůže a sám soudce je v osvobozujícím verdiktu Echolse, Baldwina a Misskelleyho označil za „zapomenutou West Memphis Three“, jsou tři tragicky zesnulí chlapci.
Blonďák Steve Edward Branch byl vynikajícím studentem. Žil se svou matkou, nevlastním otcem a čtyřletou sestrou Amandou. Naposledy na sobě měl modré džíny a bílé tričko a jel na novém černočerveném kole, které dostal od dědečka. Christopher Mark Byers měl světle hnědé vlasy, žil s matkou, adoptivním otcem a nevlastním bratrem. Podle matky byl typickým osmiletým klukem, který stále věřil na velikonočního zajíčka a Santa Clause. Naposledy měl na sobě modré džíny, tmavé boty a bílou košili s dlouhým rukávem. Hnědovlasý James Michael Moore rád nosíval svou skautskou uniformu, i když nebyl na schůzích. Byl považován za vůdce všech tří. Žil se svými rodiči a devítiletou sestrou Dawn. Poslední den svého života jel na světle zeleném kole, měl na sobě modré kalhoty, modrou košili amerických skautů a oranžovomodrý skautský klobouk. Všichni kamarádi by v letošním roce oslavili 37. narozeniny.