Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. května 2022 16:00
Čas čtení 5:18
Ilona Hobzová

Etan Patz: Chlapec, jehož zmizení změnilo Spojené státy americké i proces vyšetřování po pohřešovaných dětech

Etan Patz: Chlapec, jehož zmizení změnilo Spojené státy americké i proces vyšetřování po pohřešovaných dětech
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití
ZAJÍMAVOSTI KRIMI
Uložit Uložené

Šestiletý Etan zmizel 25. května 1979. Dnes je toto výročí připomínáno jako Mezinárodní den pohřešovaných dětí, v Česku pod názvem Pomněnkový den.

25. květen 1979. Den, který změnil kriminalistiku ve Spojených státech a celou zemi jako takovou. Tehdy zmizel na cestě do školy šestiletý chlapec Etan Patz. Rozluštění jeho případu trvalo kriminalistům téměř čtyřicet let. Od té doby přibyly další mediálně propírané případy. Smutné osudy si připomíná i Česko, a to v rámci Pomněnkového dne, který se ve světě slaví jako Den pohřešovaných dětí právě 25. května. 

Fotografie na krabici s mlékem

25. května 1979 přemluvil šestiletý Etan svou matku Julii k tomu, aby mohl jít poprvé sám na zastávku školního autobusu, která byla jen dva bloky od jejich domu. Bydleli ve čtvrti Soho na dolním Manhattanu, ale podle BBC tato část města tehdy vypadala úplně jinak, než jak ji známe dnes. Nebylo zde takové rušno a sousedé se znali jmény. Odpoledne se Etan ze školy nevrátil. Jeho matka následně zavolala do školy a dozvěděla se, že chlapec tam vůbec nedorazil a nenastoupil ani do autobusu. Spolu s Etanovým otcem zavolali policii. 

Začalo rozsáhlé celostátní vyšetřování, které ve Spojených státech nemělo obdoby. Etanovo zmizení se stalo důležitým milníkem ve vyšetřování únosů dětí. Chlapcova fotografie a kontaktní informace byly šířeny v novinách, na plakátech i v televizi. Etan se stal prvním dítětem, jehož fotografie se objevila dokonce na krabicích od mléka. Stalo se tak v rámci kampaně, kterou podle serveru The Atlantic vedla Národní rada pro bezpečnost dětí spolu se stovkami mlékáren po celé zemi. Zatímco dnes se zdá takový způsob distribuce informací úsměvný, tehdy šlo –⁠ vzhledem k omezeným možnostem okamžitého sdílení informací i za hranice států –⁠ o přelomový způsob.

Vyšetřování trvalo skoro čtyřicet let

Navzdory rozsáhlému pátrání trvalo vyřešení případu Etana Patze desítky let a často vedlo ke slepým závěrům. Policie nejprve podezřívala samotné rodiče, tuto možnost ale brzy zavrhla. Hlavním podezřelým byl v průběhu vyšetřování v osmdesátých letech Jose Ramos, přítel bývalé Etanovy chůvy, který byl za zneužití dítěte už dříve odsouzen. 

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 115490 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Domů
  Sdílet
  Diskuse