Ustavičné srážky nepředjímaly nic dobrého. Dne 5. července stoupají na Moravě a ve Slezsku celý den hladiny řek. Večer poté odstartuje katastrofa, která se navždy zapsala do dějin.
Červencové deště jsou s přibývajícími léty mnohem méně častější. Tehdy však pršelo hodně, tvořily se bouřky a srážkový úhrn byl mnohem vyšší, než se předpokládalo. Datum 5. července 1997 se poté zapsalo hluboko do pamětí všech, které nakonec zasáhla jedna z nejničivějších povodní v historii na Moravě a ve Slezsku se škodami ve výši vyšších desítek miliard korun, desetitisíci zničenými domy a padesáti ztracenými životy.
Kdo by čekal, co všechno zvládne udělat dvoudenní neutuchající déšť. Voda v povodích řek Morava, Odra a horní Labe se na začátku července roku 1997 zvedla neobvykle dravě a stačilo málo, aby přišla katastrofa. Ta se datuje na večer 5. července.
Začalo to v Beskydech a pokračovalo prakticky na celém území Moravy a Slezska. Ničivá povodeň s katastrofálními dopady měla neočekávaně rychlý a dravý průběh s obrovskou ničivou sílou, jak píše Povodí Moravy, kdy na horních tocích došlo k téměř totální devastaci koryt vodních toků. Nebylo se čemu divit – intenzita deště dosahovala hodnot až 230 mm.
Neviděná tragédie
Řeka Morava například zaznamenala vzestup hladiny o 2–6 m a dosažené kulminační průtoky měly charaktery i 800leté povodně. Řeka Morava byla schopná s sebou nést i kameny s průměrem jeden metr. Kritická situace nastala již 7. července 1997 na menších tocích, jako je Rusava a Dřevnice, 9. července postupoval rozliv přes Kroměříž do Otrokovic a Napajedel.
Dne 10. července došlo k masivnímu zaplavení Kroměříže a Otrokovic, 11. července přichází kulminace ve Spytihněvi, 12. července je zaplaveno Uherské Hradiště. 13. července je zaplaveno Veselí nad Moravou. 15. července dosahuje záplava do Hodonína. Druhá vlna povodní ustoupila až 28. července.
Celkově bylo zasaženo 92 obcí, z toho více než 30 v okresech Kroměříž a Uherské Hradiště. Muselo být evakuováno 34 tisíc obyvatel. Bylo zničeno 29 000 domů, proběhlo 405 půdních sesuvů a do vody uniklo přes více než 60 závadných látek zejména z průmyslových provozů v ostravské aglomeraci. Během záplav přišlo o život 50 lidí a celkové škody dosáhly 62,6 mld. korun.
Jak to vypadá, když se do měst přiřítí povodeň s osmisetletou vodou, si můžeš prohlédnout v naší galerii.