Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. července 2022 10:37
Čas čtení 1:58
Adéla Ježková ČTK

Gynekolog: V Česku prevenci podceňuje zhruba 30 procent žen

Gynekolog: V Česku prevenci podceňuje zhruba 30 procent žen
Zdroj: Unsplash/Umur Batur Kocak/volně k užití
NEWS GYNEKOLOGIE ZDRAVÍ ŽENSKÉ ZDRAVÍ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Přestože dostupnost gynekologické péče je v České republice jedna z nejlepších na světě, přibližně 30 procent žen nechodí na pravidelné gynekologické prohlídky.

Část žen gynekologické prohlídky buď neabsolvuje vůbec, nebo jen ve velmi dlouhých intervalech. Do péče lékařů se pak často dostanou až ve chvíli, kdy mají nějaký závažný zdravotní problém, a snižuje se tak šance na jejich úspěšnou léčbu. V rozhovoru pro ČTK to řekl primář oddělení Gynekologie a porodnictví Městské nemocnice Ostrava Marek Ožana.

„Pro ženu je v Česku velmi snadné využít preventivní prohlídky. I to, jaká je úhrada ze zdravotního pojištění, je na světě zcela výjimečné. České ženy mají obrovské štěstí, že když o sebe chtějí pečovat, tak mohou. Na prevence ale pečlivě a pravidelně chodí asi 70 procent žen,“ uvedl Ožana.

Doporučeno
Test menstruačních kalhotek: To, že neprotečou, nestačí. Důležité jsou i inkluzivní velikosti Test menstruačních kalhotek: To, že neprotečou, nestačí. Důležité jsou i inkluzivní velikosti 24. května 2022 11:30

Podle něj se ženy často mylně domnívají, že gynekologická prevence je nezbytná pouze v době, kdy jsou mladé a sexuálně aktivní. „Domnívají se, že když se dostávají do seniorského věku, tak se jich gynekologie vůbec netýká. Měli jsme teď kumulaci případů, kdy jsme měli ženy mezi 55 a 70 lety, které nebyly 15 a více let vyšetřeny, a přišly s pokročilým nálezem zhoubného onemocnění, které je jen velmi obtížně nějak ovlivnitelné a není vyléčitelné. Nebylo by to tak, kdyby chodily na preventivní prohlídky,“ řekl Ožana. Dodal, že šlo o nádory děložního čípku, které jsou při včasném odhalení velmi dobře léčitelné.

žena
Zdroj: Pexels/Polina Zimmerman/volně k užití

Vliv na prevenci měla i epidemie covidu-19

Podle něj lze nezájem části ženské populace o gynekologickou prevenci vysvětlit podobně jako například odpor části společnosti k očkování. „Snažíme se říkat, že to je dobré, ale část populace s tím nikdy nebude souhlasit. Určitě existuje řada žen, které si říkají, že to je zbytečné a jim se nemůže nic stát,“ míní Ožana. Mimo to ale podle něj u gynekologických vyšetření sehrává roli i určitý ostych. „Mnohem jednodušší je to pro ženu, která to má jako vnitřní stereotyp a bere to jako součást svého ročního života,“ řekl primář.

Vliv na prevenci podle něj dočasně měla i covidová pandemie, zvláště v prvním covidovém roce 2020, kdy podle jeho zkušeností mířilo do ambulancí asi o deset procent žen méně. Loni se ale situace vrátila zpět do doby před pandemií.

Doporučeno
Porodnické násilí: O matku a její duši se nikdo nezajímá, porod se musí hlavně přežít Porodnické násilí: O matku a její duši se nikdo nezajímá, porod se musí hlavně přežít 22. února 2022 11:30

Podle Ožany je gynekologie zřejmě nejvíce preventivně zaměřený obor z klinických odborných oborů. „Gynekolog je u preventivní prohlídky schopen naplnit program prevence karcinomu děložního čípku, ale provede i ultrazvukové vyšetření a může zjistit i rakovinu vaječníků, realizuje program prevence rakoviny prsu, protože posílá pacientky na mamograf, a může dělat i test okultního krvácení na stolici, což je prevence rakoviny tlustého střeva,“ uvedl Ožana. Podle něj jsou například přednádorové změny či počáteční nádory děložního čípku nebo těla děložního dobře léčitelné.

Pokud už ženy nechodí na preventivní prohlídky, měly by podle primáře určitě vyhledat pomoc odborníka v případě, že se u nich objeví jakékoliv nepravidelné krvácení. Obdobné je to i v případě neustupujícího svědění zejména na zevních rodidlech. Například nádory vaječníků ale mají většinou velmi nespecifické příznaky jako třeba zvětšení břicha, pocit nadýmání, poruchy trávení či nechutenství a subjektivní potíže se u pacientek objeví až u pokročilých stadií. I v případě nádoru vaječníků ale včasný záchyt zvyšuje šanci na úspěšnost léčby.

Domů
Sdílet
Diskuse