Zdravotničtí odborníci po celém světě vyjadřují znepokojení. Ukázalo se totiž, že podvarianta omikron BA.5 je schopna znovu nakazit lidi během několika týdnů po posledním nakažení virem.
Ačkoli dříve platilo, že většina lidí si zachová určitou úroveň ochrany proti opětovné nákaze koronavirem, u nejnovějšího kmene tomu tak pravděpodobně není. V rozhovoru pro server News.com.au to uvedl hlavní hygienik v Západní Austrálii Andrew Roberston.
„Zaznamenáváme rostoucí počet lidí, kteří se nakazili virem BA.2 a po čtyřech týdnech se nakazili znovu. Po šesti až osmi týdnech se u nich objevuje druhá infekce, a to je téměř jistě BA.4 nebo BA.5,“ řekl.
Navzdory rozšířenému názoru, že očkování a předchozí infekce zajistí „imunitní hradbu“, tak země po celém světě místo toho zažívají vlnu nových případů. „Je to jakýsi skrytý virus,“ podotkl profesor imunolog Danny Altmann, který se podílel na nedávném výzkumu o schopnostech nových subvariant unikat imunitě.
Schopnost kmenů BA.4 a BA.5 znovu nakazit osoby, které v předchozích vlnách měly silnější imunitu, vedla některé odborníky k tomu, že jej začali označovat za dosud nejpřenosnější. „Převládají, takže je zřejmé, že jsou nakažlivější než dřívější varianty omikronů,“ popsal profesor z Institutu pro lidské vakcíny při Duke University Medical Center David Montefiori pro deník Independent.
Také výzkum publikovaný v odborném časopise Nature, který ještě ovšem nebyl zrevidován, naznačuje, že BA.4 a BA.5 jsou čtyřikrát odolnější vůči protilátkám než BA.2. Ačkoli se odborníci domnívají, že tyto podvarianty pravděpodobně podnítí nové vlny, poznamenali, že vakcíny poskytují částečnou imunitu a stále mohou chránit před potenciálně závažnějšími dopady onemocnění.
Podle dat ministerstva zdravotnictví přibylo v pátek v Česku 1 840 nových případu covidu-19, což je o 541 více než minulý týden. Nejvíce nakažených je aktuálně v hlavním městě Praze a Středočeském kraji. V nemocnicích je s covidem-19 272 lidí, přičemž 17 z nich je ve vážném stavu.