Ohroženo je více než 500 vzrostlých sekvojí, včetně například 3000 let starého stromu jménem Grizzly Giant.
Největší háj obřích sekvojí v Yosemitském národním parku Mariposa musel být v pátek kvůli rozsáhlému lesnímu požáru uzavřen a stovky lidí z jeho okolí evakuovány. Na místo byl vyslán tým, který měl podle serveru NPR některé mohutné kmeny zabalit do nehořlavé fólie, aby je ochránil, když se oheň vymkl kontrole.
Ohroženo je více než 500 vzrostlých sekvojí, včetně například 3000 let starého stromu jménem Grizzly Giant, zatím ale nebyly hlášeny žádné vážné škody. Evakuovat se nicméně museli lidé v yosemitském kempu Wawona a v přilehlé obci. Zbytek parku zůstal otevřený.
Požár, který se rozšířil na téměř 500 akrů, se pokouší dostat pod kontrolu téměř 300 hasičů, dva vrtulníky shazující vody a letecké cisterny shazující zpomalovač hoření. Jen během nočního zásahu bylo shozeno přes 45 tisíc litrů vody. Příčina požáru zatím není známá.
Před rokem a půl se místem prohnala silná vichřice, která vyvrátila 15 obřích sekvojí a nespočet dalších stromů. Právě tyto vyvrácené stromy spolu s obrovským množstvím borovic usmrcených kůrovcem poskytly dostatek paliva pro plameny.
Sekvojovce obrovské, které rostou pouze v 70 hájích na západním svahu kalifornského pohoří Sierra Nevada, byly kdysi považovány za odolné vůči plamenům. Tyto obří stromy, které mnohdy dosahují výšky až kolem 85 metrů a hmotnost největších jedinců může přesahovat 2000 tun, se stávají stále zranitelnějšími, protože živené požáry jsou stále intenzivnější a ničivější.
Jen v Kalifornii bylo podle CNN v loňském roce zničeno více než 2,5 milionu akrů při téměř 9 000 požárech. Blesky způsobené lesními požáry pak v posledních dvou letech zničily až pětinu z přibližně 75 000 velkých sekvojí.
Yosemite je jedním z nejnavštěvovanějších národních parků v USA, v roce 2021 sem zavítalo více než 3,3 milionu lidí. Rozkládá se na ploše téměř 1 200 kilometrů čtverečních v pohoří Sierra Nevada ve východní Kalifornii.