Rostoucí počty případů hlásí například Řecko, Španělsko, Francie, Itálie či Německo.
Lidé mířící do turisticky oblíbených destinací v Evropě by se měli mít na pozoru, odborníci totiž varují před nárůstem počtu případů covidu-19, zejména jeho subvarianty omikron BA. 5. V některých případech vyzývají k opětovnému zavedení roušek a dalších opatření a nabádají cestovatele k osobní zodpovědností. Eskalace viru by totiž podle nich mohla vést k rychlému návratu protiepidemických omezení, píše ve svém shrnutí deník The Guardian.
Odborníci v celé Evropě také hovoří o vysokém počtu nehlášených případů, protože na mnoha místech odpadla zákonná povinnost hlásit infekce.
Řecko
Narůst počtu případů nákazy zaznamenalo například Řecko. Podle tamního ministerstva zdravotnictví jsou nyní nejvíce postiženi lidé ve věku 18 až 24 let, případy se koncentrují zejména v turisticky oblíbených oblastech. Jedná se například o ostrovy Korfu, Zakynthos, Rhodos, Kos, Mykonos, Paros či Kréta, oblast Attiky včetně řeckého hlavního města Atén.
Minulý víkend bylo v zemi během 24 hodin nahlášeno přibližně 11 700 nových případů nákazy, což je téměř trojnásobný nárůst oproti předchozímu týdnu.
Řecko v květnu zrušilo většinu protiepidemických opatření, roušky jsou však stále povinné ve veřejných vnitřních prostorách včetně veřejné dopravy a na výletních lodích.
Španělsko
V celém Španělsku se počet případů oproti minulému měsíci zvýšil o více než 60 %. Virus se šíří zejména na ostrovech Mallorca, Ibiza, Menorca a Formentera. Španělští lékaři označili současný stav za alarmující a místní média informovala, že aktuální situace vytváří „idylické“ podmínky pro šíření vysoce nakažlivé varianty omikron BA.5.
Dopad sedmé vlny covidu-19 v zemi se podle deníku Sur začal projevovat již v kapacitách místních nemocnicích. Za pouhý měsíc se celkový počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem téměř zdvojnásobil, aktuálně jich je přes dvanáct tisíc. Tato vlna je ale podle hlavního virologa nemocnice Son Espases Antonia Olivera méně viditelná, díky vakcínám je počet závažných onemocnění nižší a úřady již přísně nekontrolují systematické šíření nemoci.
Nakažení již ve Španělsku nemusí chodit do karantény, ale povinnost nosit roušku ve veřejných vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě zůstává v platnosti.
Francie
I Francie zaznamenala rostoucí počet případů. Ten se během dvou týdnů zvýšil téměř o 80 %. Podle serveru Connexion země v uplynulém týdnu každý den zaznamenala v průměru 123 984 nových případů. Zvýšil se také počet hospitalizací.
Opětovné zavedení protiepidemických omezení však nemá podporu veřejnosti. Povinnost zakrývání úst a nosu byla nedávno zrušena, ale místní ministryně zdravotnictví apelovala na zodpovědnost lidí, aby tak i nadále činili ve veřejné dopravě a na jiných přeplněných místech.
Itálie
V Itálii bylo mezi 29. červnem a 5. červencem zaznamenáno o 55 % více případů než v předchozím týdnu. Podle serveru Worldometer zároveň pouze dva dny v tomto týdnu přibylo v zemi pod sto tisíc nakažených. Nákaza vzrostla ve všech italských regionech a ve 38 provinciích byl zaznamenán výskyt vyšší než tisíc případů na 100 tisíc obyvatel. V tomto období se zvýšil také počet hospitalizovaných z 6 035 na 8 003.
Prezident italské lékařské nadace GIMBE, která monitoruje šíření covidu-19 v zemi, Nino Cartabellotta podle agentury ANSA vyzval vládu, aby se vrátily roušky, které již nejsou povinné v uzavřených veřejných prostorách s výjimkou veřejné dopravy. V opačném případě podle něj hrozí, že země bude kvůli počtu nakažených fakticky uzavřena.
Německo
Také v Německu přibývá případů subvarianty BA.5. Ta se v zemi v současné době podílí na počtu úmrtí s covidem-19, který dosahuje přibližně 500 týdně, což zdravotnické orgány označují za nepřijatelně vysoký počet. Počet případů na odděleních intenzivní péče se oproti minulému týdnu zvýšil o 12 %.
Ve čtvrtek Institut Roberta Kocha oznámil 135 402 nových případů nákazy, v úterý to bylo dokonce 147 489 případů. Sedmidenní výskyt se zvýšil z pondělních 650 na více než 690 infekcí na 100 tisíc obyvatel.
Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach uvedl, že země bude muset být připravena na některé „velmi závažné varianty“, které se vrátí ze zahraničí s rekreanty a projeví se na podzim. „V současné době se nacházíme v letní vlně, která byla předpovězena, podzim bude obtížný,“ uvedl ministr podle serveru Politico.
Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že nošení roušek bude v zemi v nadcházejícím podzimu a zimě pravděpodobně opět povinné. V současné době jsou v Německu lidé povinni nosit respirátory FFP2 ve veřejné dopravě a v nemocnicích. Nakažení musí nejméně na pět dní do izolace.