Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Etikety na obalech grilovacích klobás často tvrdí, že jsou kvalitní a dobré. Je to ale pravda? Otestovali jsme, jestli se je vyplatí kupovat.
Každé léto zahltí supermarkety obrovská nabídka jídla na grilování a nebylo by grilovačky, kdyby se na ní neobjevily oblíbené chuťovky. Letošní cenovky jsou ale tak vysoko, jako už dlouho ne, a tak jsme byli trochu na rozpacích, co si vybrat. Hlavní pro nás v testu byla snadná dostupnost, proto jsme si posvítili na nabídku supermarketů.
Rozhodli jsme se otestovat klobásy, o kterých se na etiketách tvrdí, že jsou kvalitní. Česká republika má navíc tu výhodu (a možná nevýhodu zároveň), že přímo sousedí s klobásovou velmocí Německem, tudíž těch „nejkvalitnějších“, tedy bavorských či norimberských, klobás není málo. Můžeme ale najít i levnější a stejně kvalitní tuzemskou alternativu? Než si odpovíme, řekneme si něco o historii tohoto grilovacího evergreenu.
Od Ašského cípu až po hranici s Rakouskem. Celou tuto část západní hranice s Českou republikou zabírá Bavorsko. V největší spolkové zemi Německa drží tradici výroby již po staletí, a proto není divu, že se malé chutné klobásky rozšířily i do světa.
Rozdíl mezi norimberskou a bavorskou klobásou je jasně dán. Vzhledem k tomu, že Norimberk v Bavorsku leží, se územně jedná prakticky o jednu a tu samou věc. Nicméně receptura se od každého regionu liší. Proto „klobása bavorského typu“ nemusí nutně úplně chutnat jako ta z Norimberku. Každopádně ta norimberská má, například od té mnichovské, v Česku mnohem větší věhlas a rozšíření.
Původ klobás z Norimberku
Většina Čechů se s pravými malými kořeněnými klobáskami setkala na tamních vánočních trzích. Místní jsou na ně hrdí, jelikož jsou spjaty s historií města; ostatně poprvé byly zmíněny v historických pramenech v roce 1313, kdy měly být servírovány v restauraci Bratwurstglöcklein, která fungovala až do bombardování Spojenci v roce 1944. Váže se k nim také spousta legend. Jedna z nich například vypráví o tom, že byly vytvořeny tak malé proto, aby je bylo možné protlačit klíčovou dírkou norimberské šatlavy.
Realita je však jinde. Jak píšou stránky Norimberských vánočních trhů, jejich velikost má co dočinění s městskými regulacemi ze 16. století, podle nichž se musela velikost klobásek zmenšit, aby se zachovala jejich kvalita. Regulace také uváděla, že „k výrobě klobásového masa mají řezníci používat pouze nejlepší celé kusy vepřové panenky“.
Jejich věhlas se dočkal vrcholu v polovině 19. století, kdy se Norimberk pro svůj kulturní rozkvět stal „výkladní skříní Německa“. A i dnes se člověk v bavorském městě dočká gastrozážitku v šesti podnicích – Bratwurstthäusle, Bratwurströslein, Bratwurstglöcklein, Bratwurstherzle, Zum Gulden Stern a Goldenes Posthorn. Klobásy se tu servírují obvykle se zelím, bramborovým salátem a křenem.
Jak jsme hodnotili
Odborníky samozřejmě nejsme a nechtěli jsme se tak ani tvářit. Vybrali jsme proto balení kvalitních grilovacích klobás hlavně bavorského či norimberského typu s obsahem nad 85 % masa, které jsou dostupné v supermarketových řetězcích (Tesco, Albert, Billa, Lidl a Kaufland). Celkem se nám povedlo otestovat 16 balení.
Hodnocení proběhlo z uživatelského hlediska, abychom vycházeli ze stejné pozice jako kdokoliv jiný, kdo bude těžko před nákupem provádět laboratorní testy. Zajímalo nás zejména složení (procento masa v produktu, množství tuku, ...), vůně, chuť a cena (včetně společné ceny za 100 g). Zejména v poslední době může vysoká cena odradit, proto jsme chtěli zjistit, co se vyplatí koupit.
Klobásky jsme udělali na grilovací pánvi bez tuku tak, jak je doporučeno. Ochutnávka proběhla samotná i s hořčicí. Všechny zjištěné poznatky jsme následně shrnuli do krátkého odstavce a hodnocení od 0 (nekupovat) do 10 (musíš mít).
Schlütter's Echte! Original Nürnberger Rostbratwürste
Výrobce: Schlütter's Echte!, Norimberk, Německo Obchod: Tesco (ale i další) Gramáž/počet kusů: 300 g/14 Cena/cena za 100 g: 109,90 Kč/36,63 Kč
Chtěli jsme mít nějakou referenční hodnotu, proto jsme začali s pravou norimberskou klobáskou. Jak jsme to poznali? Kromě země výrobce na fakt upozorňovala známka Chráněného zeměpisného označení a označení Original Nürnberger Rostbratwürste. Dle Ministerstva zemědělství Německa a Norimberských trhů se jedná o snahu zachovat pochoutce její pravou identitu.
Proto jí, jako první klobásce v Evropě, udělila Evropská unie v roce 2003 chráněné zeměpisné označení, jež zajišťuje, že jsou všechny tamní rostbratwürsty vyráběny v rámci městských hranic podle předepsané receptury. A jak je vidno, na mase se opravdu nešetří; klobásy jím byly tvořeny z 95 %, nicméně tuku v nich bylo ze všech testovaných balení také nejvíce: 32 g na 100 g.
Jíst je ale byl opravdu zážitek. Hned na začátku provoněla kuchyň vůně bylinek, po zakousnutí na chuťové pohárky zaútočí zejména majoránka. Produkt je velmi masový, přičemž jsme necítili nějak velké kousky masa, šťavnatý, ale tuk z něj neteče. Ocenili jsme také poměrně poddajné střívko, které nezůstává v zubech. Po polknutí zůstane na jazyku jemná ostřina. S hořčicí se jejich chuť nebije, ale spíše doplňuje.
Jasnou nevýhodou je však cena, která nemusí vyhovovat každému. Překvapivě ale nebyla nejvyšší. Druhý problém může být kořeněnost, jež nemusí zejména lidem s dráždivým tračníkem vyhovovat. Každopádně se jednalo o bezva začátek, který nám napověděl, že tento test bude příjemná výzva.
Hodnocení: 8,5/10
K-Classic Let's BBQ francká klobása
Výrobce: Thüringer Landwurst GmbH, Heilsbronn, Německo Obchod: Kaufland Gramáž/počet kusů: 180 g/2 Cena/cena za 100 g: 39,90 Kč/22,16 Kč
Hned na začátku jsme narazili na tzv. šneka, tedy klobásy bavorského typu, které nejsou krátké, ale jsou zatočené jako ulita. Obvykle je možné je koupit v balení po dvou, přičemž gramáž je o 20 g menší (180 g) než u obyčejného balení s deseti klobáskami (200 g). Podobná balení také bývají levnější (třeba jako toto), což může být pro někoho výhoda.
Etiketa nás láká na šneka s „vepřovým masem z EU“ a také ručí za kvalitu. Pokud sis ještě nevšiml, konkrétně Kaufland často nabízí vrácení peněz za produkt v momentě, pokud bys s ním nebyl spokojen. Konkrétně píše: „Po předložení výrobku a obalu dostanete ve vaší prodejně bez zbytečných řečí peníze zpět.“ Tato možnost se ale nevztahuje na celý sortiment, takže pozor na to.
Celkově 91 % masa v klobáskách není úplně „richtig“, ale přes devadesát se už dá očekávat kvalitní výrobek. Tuku na 100 g také nebylo příliš, tudíž složení na etiketě vypadalo nadějně. Jenže chuť nás úplně nepřesvědčila. Šnek měl hrubší konzistenci – narazili jsme na větší nepomleté kousky, chutnal až „paštikovitě“ (když se zakousneš, pochopíš), byl sušší a měl „žužlavější“ střívko.
Klobása také není pro ty, kteří mají rádi hodně kořeněný zážitek. Celkové hodnocení zkrátka nemůže být nikterak vysoké, a šnek je tak spíše vhodný kandidát na vrácení.
Hodnocení: 4/10
K-Classic Nürnberger Rostbratwürste
Výrobce: Thüringer Landwurst GmbH, Heilsbronn, Německo Obchod: Kaufland Gramáž/počet kusů: 300 g/14 Cena/cena za 100 g: 84,90 Kč/28,30 Kč
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
V jakých případech se vyplatí koupit originál za vyšší cenu.
Jak si vedly české výrobky v porovnání s německými.
Které balení s ochrannou známkou původu vyjde nejlevněji.
Která klobáska byla nejlepším překvapením.
Ve kterých uzeninách jsme našli nepříjemné tvrdé kousky.
Jak si vedly výrobky z Kosteleckých uzenin.
Jestli zabodovala i varianta klobásek se sníženým obsahem tuku.
A samozřejmě, kdo je vítěz a které výrobky můžeš s klidem přehlédnout.
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
Do Norimberku jsme se znovu vrátili s privátní značkou Kauflandu K-Classic. Nese s sebou chráněné zeměpisné označení i nálepku originálního norimberského bratwurstu. Co však nemá, je garance vrácení peněz v případě nespokojenosti.
Balení mělo složení prakticky totožné s prvním vzorkem. Maso tvořilo 95 % objemu, tuku na 100 g bylo také 32 g. Klobásky nicméně moc kořeněně nevoněly a ani při ochutnávce to nebylo cítit. Navíc nám z hrubozrnnější klobásky vyteklo větší množství tuku. Vyzdvihnout ale na druhou stranu musíme cenu, která je (pro zboží s těmito certifikáty) nejnižší.
První testované balení z řetězce Tesco bylo z řady Grill Master a láká na „bavorskou klobásu“. Pětadevadesátiprocentní podíl masa a vysoké procento tuku by tomu odpovídalo. Chuť však byla té norimberské na míle vzdálená.
Dalo se to poznat již podle vůně, která byla spíše uzená než kořeněná a více připomínala českou klobásu. Po skusu, kdy jsme trochu bojovali s gumovějším střívkem, vytryskl z hrubě pomleté klobásy tuk. Chuť byla prostě více „na východ“ od Německa, koření jsme nenašli a kombinace s hořčicí chutnala spíše jako normální párek v rohlíku.
To však neznamená zrovna velký špatný. Klobása alespoň neměla žádnou nepříjemnou pachuť. My ale hledáme klobásový ideál, takže jsme stejně museli snížit body.
Hodnocení: 3,5/10
Albert Gril bavorská klobása šnek
Výrobce: neuveden Obchod: Albert Gramáž/počet kusů: 180 g/2 Pořizovací cena/cena bez slevy/cena za 100 g: 54,90 Kč/69,50 Kč/38,60 Kč
Šnek z Alberta je o 16 korun na 100 g produktu dražší než konkurenční francká klobása z Kauflandu. Tuk na 100 g (26 g) a procento masa mají totožné, takže nás zajímalo, jestli se vyšší cena vyplatí.
Výsledek byl ale prakticky totožný. Ocenili jsme kořeněnější vůni a bylinkovou chuť, tuk byl však velmi cítit a střívko se hůře kousalo. Příště dáme určitě přednost jednotlivým klobáskám, které se dají pořídit výhodněji a mají lepší složení.
Hodnocení: 5/10
TIP: Když kupuješ tzv. šneka, dávej si pozor při konzumaci. Výrobci jej často propichují špejlí, aby tvar držel. Ostatně to uvádí i ve složení.
Schlütter's Echte! Original Nürnberger Rostbratwürste 30 % fettreduziert durch mehr Magerfleisch
Výrobce: Schlütter's Echte!, Norimberk, Německo Obchod: Tesco (ale i další) Gramáž/počet kusů: 200 g/10 Cena/cena za 100 g: 89,90 Kč/44,95 Kč
Firma Schlütter's Echte! myslí také na ty, kterým jejich tučná vlajková loď nesedí. Proto se dá v supermarketech koupit i jejich certifikovaná „zdravější“ verze s o 30 % menším podílem tuku. Konkrétně je zde 21 g tuku ve 100 g produktu.
Dle našeho mínění mají tyto klobásky méně kořeněnou vůni. V chuti je cítit jistá lehkost, ale aby člověk rozeznal, zda má skutečně menší obsah tuku, nejspíš by potřeboval laboratorní rozbor. Velké plus je, že přes proklamovanou nižší tučnost je maso šťavnaté i stejně jemné. S hořčicí se snoubí dokonce ještě lépe než originál.
Minusem tak byla pouze cena. Za 200g balení jsme si připlatili – 100 g produktu stojí skoro 45 korun, což je sice „jen“ o 9 korun více, než stojí originál, ale výrobek to zároveň řadí mezi nejdražší testované produkty. Ač tedy „fitness“ hledisko hodnotíme kladně, nemůže se stát naší jedničkou.
Hodnocení: 8/10
GrillParty party klobásky vepřové
Výrobce: Kostelecké uzeniny a.s., Kostelec, Česká republika Obchod: Billa Gramáž/počet kusů: 220 g/10 Cena/cena za 100 g: 79,90 Kč/36,30 Kč
I Kostelecké uzeniny mají své klobásky, které připomínají, minimálně barvou, buřty bavorského typu. Tyto vcelku tučné (30 g na 100 g) a trochu méně masité (93 % masa) klobásy jsou však už po otevření zase cítit uzeně a tak nějak „párkovitě“. Výrobce nicméně netvrdí, že by se mělo jednat o bavorskou či norimberskou klobásu, takže mu to nemáme za zlé. Jejich podoba z nich však dělá něco, co úplně nejsou.
Klobása se zdá také sušší, je slanější a také hrubě namletá s tuhým střívkem. Vzhledem k tomu, že se jedná o dražší výrobek, se úplně nevyplatí. Dle našeho mínění jde o podprůměr.
Když jsme Nürnberger sausage z Tesca vzali do ruky, překvapilo nás, kolik tuku se nám dostalo. V atypicky řazeném balení jsme neviděli ani jeden buřtík, který by nám norimberskou klobásu připomínal.
Již při krájení jsme zjistili, že konzistence je jiná, velmi tučná, až se nechce věřit složení (27 g na 100 g tuku). Ve dvaadevadesátiprocentních jemně namletých klobásách tuk jakoukoliv chuť přebil a ani vůně nebyla nijaká. Vrcholem bylo, když jsme v klobásách našli neidentifikovatelné tvrdé kousky. Dosud nejhorší z hodnocených.
Nejprve jsme si nebyli jistí, jestli sem tento produkt patří, pak jsme se ale rozhodli, že dáme Vocílkovi šanci. Přesvědčily nás hlavně certifikáty Česká potravina a také tvrzení, že byly vyrobeny podle české cechovní normy. Řeznictví, které najdeme hlavně v Bille, nicméně uvedlo na trh klobásy na gril, jež v testu obsahují suverénně nejméně masa (85 %), a to se nám zdá málo.
Klobásy na první pohled vypadaly jinak. Byly zbarveny do růžova a dělaly se ze všech nejdéle. Produkt byl totiž s největší pravděpodobností z velké části tvořen vodou, jež se však během grilování neuvolnila. Po ochutnání jsme zjistili, že uzenina přesto není šťavnatá, chutnala spíše kysele jako vinná klobása a byla zrnitější s tvrdými kousky. Určitě se na gril dají najít lepší věci – chuť jim nevylepšila ani hořčice.
Výrobce: Ponnath ŘEZNIČTÍ MISTŘI, s.r.o., Sušice, Česká republika Obchod: Tesco (ale i další) Gramáž/počet kusů: 200 g/10 Cena/cena za 100 g: 69,90 Kč/34,95 Kč
Značkou, kterou najdeš ve více supermarketových řetězcích v Česku, je bavorská grilovací klobása od Ponnath ŘEZNICKÝCH MISTRŮ. Na výběr máš obvykle ze dvou balení: Buď si koupíš deset malých klobásek, nebo šneky. Co se gramáže týče, určitě jsou výhodnější jednotlivé klobásky. Kupovat šneky nemá úplně smysl už i vzhledem k tomu, že mají úplně stejné složení.
Klobásy obsahují vysoké procento masa (95 %) a menší množství tuku než ty norimberské (27,7 g na 100 g). I tak jsou ale dost mastné a hodně slané. Nechybí jim však ani kořeněná vůně, která se ale „nepropíše“ do chuti, a proto by tyto klobásky mohli zvládnout i ti, kteří mají dráždivý tračník. Malou nevýhodou je ale vyšší cena.
Hodnocení: 6,5/10
Albert Gril bavorská klobáska bílá
Výrobce: Kostelecké uzeniny a.s., Kostelec, Česká republika Obchod: Albert Gramáž/počet kusů: 220 g/10 Pořizovací cena/cena bez slevy/cena za 100 g: 59,90 Kč/74,90 Kč/34 Kč
Dokáže si u nás Albert vylepšit dojem s bílou bavorskou klobáskou? Vysoké procento masa i tuku v klobáse vyrobené Kosteleckými uzeninami odkazovalo na norimberské párečky, přičemž i vůně byla kořeněná. Nezbavila se ale té uzené vůně, která podle nás do tohoto typu výrobku nepatří.
Chuťově navíc nebodovala. Byla zvláštní, chutnala jinak než ostatní výrobky a evokovala spíše pachuť. Koření v mase není cítit, jsou v něm nepříjemné tvrdé kousky a produkt není šťavnatý. Z toho důvodu si vysloužil třetí místo od konce.
Zde přišlo překvapení. Věděli jsme, že grilovací klobásky z Lidlu předchází svou pověst, nicméně velké balení Grill&Fun mini klobásky klasik předčilo naše očekávání. Trochu nižší obsah masa (93 %) vykompenzovala nižší tučnost (25 g na 100 g) a také velké balení (14 kusů).
Kořeněná a masová vůně nás vrátila do Norimberku. Při ochutnávce nám klobása dala najevo, že tuk v ní je, ale také jsme jasně poznali příjemnou chuť koření. Byla šťavnatá a nenašli jsme v ní nepříjemné nepomleté kousky. S hořčicí se její lehce pikantnější chuť ještě zjemnila. Navíc cena pod 30 korun na 100 g je opravdu ideální.
Hodnocení: 9,5/10
Láďa Grileman Echt bavoriš prémiové vepřové klobásky na gril bavorského typu
Výrobce: Kostelecké uzeniny, a.s., Kostelec, Česká republika Obchod: Tesco (ale i další) Gramáž/počet kusů: 220 g/10 Cena/cena za 100 g: 99,90 Kč/45,40 Kč
Klobásky od Ládi Grilemana s označením Česká potravina najdeme ve vícero obchodech. S cenovkou 45,40 za 100 g výrobku jsme tak čekali lepší kvalitu a zajímavou chuť, což pětadevadesát procent masa a 30 g tuku na 100 g výrobku tak nějak naznačovalo. Bohužel Kostelecké uzeniny v tomto žebříčku nezabodovaly ani v tomto případě.
Jídlo nijak nevonělo, bylo hodně tučné a hodně vodnaté. Navíc se nezbavilo svého specifického „uzena“, takže s nálepkou „echt bavoriš“ nemůžeme souhlasit. Šťavnatost si neudržuje, chuť koření, kterého je tam pomálu, přebije tučnost. Bohužel.
Hodnocení: 2/10
Grill&Fun bavorské klobásky
Výrobce: Ponnath ŘEZNIČTÍ MISTŘI, s.r.o., Sušice, Česká republika Obchod: Lidl Gramáž/počet kusů: 200 g/10 Cena/cena za 100 g: 54,90 Kč/27,45 Kč
Byli jsme zvědaví, jak si povede druhý zástupce z Lidlu, tentokrát balení klobásek po desíti, s velmi příjemnou cenovkou 27,45 Kč na 100 g výrobku. Porovnávat jsme mohli jak s povedeným prvním balením, tak s klobáskami značky Ponnath ŘEZNIČTÍ MISTŘI, jelikož je vyrobil stejný výrobce.
Ukázalo se, že obsah tuku i masa je stejný jako u vlajkové lodi ŘEZNICKÝCH MISTRŮ. Výrobek se jim také nápadně podobal – byl slanější a pikantnější. Nicméně chuťově byl dobrý. Znovu budeme řadit vysoko, už jen kvůli ceně, která je o 8 korun příznivější.
Hodnocení: 8,5/10
TIP: Klobásky bavorského a norimberského typu se obvykle dělají na grilu. Určitě na ně nepoužívej olej ani tuk, orestuj je na sucho asi 5 až 6 minut. Jídlo je velmi rychle hotové.
Albert Gril Nürnberger Rostbratwürste
Výrobce: neuveden Obchod: Albert Gramáž/počet kusů: 300 g/14 Cena/cena za 100 g: 124,90 Kč/41,63 Kč
Poslední testovaný kus z Alberta se také honosí chráněným zeměpisným označením, což byla dobrá zpráva. Byl však také nejtučnějším testovaným produktem. Nevoněl klasicky po typickém koření, ale spíše po kmínu, každopádně chuť měl jemnou a masovou. Produkt ale nebyl šťavnatý, byl hodně hutný a málo pikantní.
I tak jsme ale rádi, že konečně můžeme o Albertu říct, že prodává produkt, který řadíme do klidného středu. Finančně se však rozhodně nevyplatí.
Hodnocení: 4,5/10
Kupfer Original Nürnberger Rostbratwürste
Výrobce: neuveden Obchod: Billa (ale i další) Gramáž/počet kusů: 300 g/14 Cena/cena za 100 g: 129,90 Kč/43,30 Kč
Další originál jsme si nechali naposled. Drahý, ale všemi možnými certifikáty ověřený produkt značky Kupfer, jenž také neobsahuje lepek ani laktózu, je evidentně z Norimberku. Dokazuje to i 95 % masa ve výrobku a 32 g na 100 g tuku v něm.
Voní hezky, je lehce pikantnější a má takový jemně rozdílný kořenitý mix. Maso je hruběji pomleté, hrudkovité a občas se v něm objeví tvrdá „křupka“. Tuk je zde dost cítit. Dobře se také doplňuje s hořčicí. Bohužel je ale opravdu drahý.
Kupovat klobásky, které jsou z Německa a mají vyšší cenovku, se tak podle nás vyplatí, pokud na to máš. Pokud ne, dá se najít lepší alternativa za méně peněz.