Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Radim Šlechta
24. července 2022 v 18:22
Čas čtení 0:53

Přijetí eura v Česku? Bylo by pro nás nevýhodné, říkají Vystrčil a Havlíček

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Přijetí eura v Česku? Bylo by pro nás nevýhodné, říkají Vystrčil a Havlíček
Zdroj: Unsplash/Ibrahim Boran/volně k užití

Měnová politika ČNB je podle nich zbraní proti inflaci.

Euro je pro Českou republiku v současnosti i blízké budoucnosti nevýhodné. V pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS se na tom shodli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Reagovali tak na slova šéfa STAN Víta Rakušana, který na zavedení eura na sobotním sněmu hnutí apeloval.

Česko mělo začít o euru uvažovat začátkem července, i podle premiéra Petra Fialy (ODS) ale není reálné, že bychom společnou evropskou měnu přijali v současném volebním období. Kurz koruny a měnová politika ČNB navíc prý představují zbraně proti inflaci. Část ekonomů přitom pochybuje, že by euro inflaci zvýšilo.

23. července 2022 v 8:30 Čas čtení 0:28 KVÍZ: O rozdělení Československa se rozhodlo před 30 lety. Co víš o událostech, které k tomu vedly? KVÍZ: O rozdělení Československa se rozhodlo před 30 lety. Co víš o událostech, které k tomu vedly?
euro
Zdroj: Pixabay/volně k užití

Podle Vystrčila je nutné, aby se Česko na přijetí eura připravilo, dle jeho slov se ale nejedná o aktuální nebo výhodné věci. Růst cen je podle Havlíčka způsobený nedostatečnými a zpožděnými opatřeními současné vlády. Pomoci by podle něj mohlo přijetí úsporného tarifu. Ten Havlíček považuje za „legislativní paskvil“, přiznává ale, že je lepší jej schválit a postupně mu dodat konkrétní parametry.

Úsporný tarif by měl představovat opatření na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií. Domácnosti mohou získat slevu až 16 tisíc korun. Tarif by měl platit pro nadcházející topnou sezonu. Platit by měl pro všechny domácnosti, které používají plyn nebo elektřinu.

Česko je v současnosti jednou z posledních zemí EU, která společnou měnu ještě nepřijala. Na začátku příštího roku ji za svou vezme i Chorvatsko.

Domů
Sdílet
Diskuse