Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adéla Ježková
2. srpna 2022 16:30
Čas čtení 1:06

Zařaďme hrochy mezi nejohroženější zvířata. Na světě jich žije už jen 130 tisíc, varují západoafrické země

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Zařaďme hrochy mezi nejohroženější zvířata. Na světě jich žije už jen 130 tisíc, varují západoafrické země
Zdroj: Unsplash/Francesco Ungaro/volně k užití

Hroši by mohli být zařazeni na seznam nejohroženějších zvířat na světě. Jejich populace se zmenšuje kvůli klimatické krizi, pytláctví a obchodu se slonovinou.

Deset západoafrických zemí před zasedáním konference Cites, které se uskuteční v listopadu tohoto roku v Panamě, navrhlo, aby hroši získali nejvyšší stupeň ochrany. Tato zvířata jsou již zařazena do přílohy II, což znamená, že jim nutně nehrozí vyhynutí, ale mohlo by se tak stát, pokud nebude regulován obchod s nimi. Informuje o tom server The Guardian.

Pokud by byl návrh schválen, znamenalo by to úplný mezinárodní zákaz obchodu s částmi těl hrochů a slonovinou. Přičemž mezi lety 2009 až 2018 bylo podle odhadů takto legálně obchodováno s nejméně 77 579 částmi těl hrochů a výrobky z nich.

28. dubna 2022 13:50 Čas čtení 0:48 Více než pětině plazů hrozí vyhynutí, tvrdí rozsáhlá studie. Jejich existence ovlivňuje i člověka Více než pětině plazů hrozí vyhynutí, tvrdí rozsáhlá studie. Jejich existence ovlivňuje i člověka

Odhaduje se, že na světě se vyskytuje již jen 115 až 130 tisíc těchto polovodních savců, kteří obývají jezera a řeky v subsaharské Africe. Často jsou zabíjeni pro maso a jejich tuk i slonovinové zuby jsou považovány za cenné, uvádí organizace Save Animals Facing Extinction. Hroší populace byly ale ovlivněny také občanskými nepokoji. V Demokratické republice Kongo, která je historickým místem výskytu hrochů, se jejich populace snížila o 95 %.

Kromě pytláctví a obchodu se slonovinou hrochy ohrožuje také ztráta a degradace životního prostředí a dopady globálního oteplování. Většinou žijí ve skupinách čítajících desítky až stovky jedinců a jejich vymizení z biotopu by mělo za následek dramatické ekologické dopady. 

30. července 2022 19:28 Čas čtení 0:41 Zachráněné želví mládě vylučovalo šest dní pouze plast. Moře je znečištěné a želvy často jedí jen plasty, tvrdí veterinářka Zachráněné želví mládě vylučovalo šest dní pouze plast. Moře je znečištěné a želvy často jedí jen plasty, tvrdí veterinářka

„Největší hrozbou pro hrochy je ztráta a degradace životního prostředí. Hroši obecní jsou závislí na sladké vodě, aby přežili, a to je často staví do konfliktu s místními komunitami, které sladkou vodu potřebují také pro zemědělství, energetiku, rybolov a obytnou zástavbu,“ řekla pro deník The Guardian spolupředsedkyně odborné skupiny IUCN SSC pro hrochy Rebecca Lewison.

Po předložení návrhu zajistí sekretariát Cites posouzení, zda hroši splňují kritéria ochrany, a na základě odborných důkazů vypracuje doporučení.

Domů
Sdílet
Diskuse