Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ali žil v Albánii ve městě Drač a procestoval téměř celou zemi. Ze svého pobytu si odnesl spoustu zážitků a podělil se s námi o různé zajímavosti.
Je Albánie nové Chorvatsko? Balkánská země je v letní sezóně mimořádně oblíbená. V Albánii neutratíš tolik peněz, ale stále si můžeš užít vynikající jídlo, bohatý noční život a průzračné moře. Ali Birkas, který působí jako palubní průvodce letecké společnosti Austrian Airlines, žil v Albánii téměř rok a poradí ti, jak si zemi užít co nejvíce.
V Refresheru tě prostřednictvím článků o cestování pravidelně přenášíme do různých koutů světa. Pokud se ti naše tvorba líbí a chceš podpořit náš redakční tým, staň se členem klubu Refresher+.
Když jsem poprvé přijel do Albánie, tato země mě opravdu velmi překvapila.
Ali to myslí samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Nečekal, že mu tam bude tak dobře. Možná proto, že ho před cestou všichni strašili. Balkánská země má podle něj co nabídnout. Turistiku v nádherných horách, křišťálově čisté moře či bohatý noční život.
Albánci jsou přátelští, ale dorozumět se zde anglicky může být těžší
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Co dělají po večerech domácí.
Proč může být pro Středoevropana jejich životní styl zvláštní.
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
Lidé v Albánii jsou velmi přátelští. Srdečně vítají všechny turisty, jsou nekonfliktní a málokdo má s nimi i sebemenší problém. Jediné, co by ti mohlo způsobit potíže, je jazyková bariéra. Angličtina není jejich silnou stránkou, ale jejich touha pomoci cizinci silná je. S trochou snahy se tak v Albánii domluvíš rukama nohama.
Pokud ti jde němčina, možná budeš mít víc štěstí s ní. V Albánii totiž žije velká komunita Němců a Rakušanů. „Co mě však těšilo nejvíc, je, že ocenili moji snahu naučit se jejich jazyk. Dokončil jsem kurz albánštiny a všichni místní, kterým jsem o tom řekl, se nesmírně radovali,“ říká Ali.
Kvůli večerním procházkám zavírají ulice
Domácí milují večerní procházky. Ne však obyčejné, ale takzvané xhiro, když se vpodvečer setkávají před domy, vydají se do ulic a prohodí pár slov se sousedy. V některých městech dokonce ve večerních hodinách uzavírají kvůli této tradici ulice a auta se do nich nedostanou. Byty jsou prázdné, ulice albánských měst plné lidí, dokud nepřijde čas na spánek.
Málokdo zde zná stres, všichni mají na všechno čas a dělají si věci po svém.
Domácí jsou zrelaxovaní vždy a všude. Neznají dochvilnost, většinou se na schůzky zpožďují, ale vůbec jim to nevadí. V souvislosti s tím Ali vzpomíná na moment, kdy si chtěl v bance založit účet.
„Chtěl jsem si založit bankovní účet, ale samozřejmě nikdo v bance nemluvil anglicky. Až na jednu paní. Ta byla sice milá, ale měla všechno na háku a odešla ven na cigaretovou přestávku. Stál jsem tam, dokud nedokouřila, a pak se mi konečně začala věnovat. Na jejich životní styl je třeba si zkrátka zvyknout, což může být problém pro mnohé Středoevropany,“ dodává s úsměvem.
Jídlo zde chutná výjimečně dobře, nejdůležitější je snídaně
Jídlo v Albánii je opravdu chutné a zejména kvalitní. V zemi nemají příliš mnoho produktů dovezených ze zahraničí, většinu si vypěstují sami včetně masa, ovoce a zeleniny. Všechno, do čeho se zakousneš, bude s největší pravděpodobností čerstvé a plné chuti.
„Všiml jsem si, že místní mají opravdu rádi kozí sýr. Nejraději si jej grilují a podávají s různými zeleninovými přílohami a chlebem. Chléb, mimochodem, servírují k téměř každému jídlu.“
Nejdůležitější je pro ně snídaně. Na porcích přitom nešetří a dopřejí si. Fastfoody jako McDonald's tady však nenajdeš. Další zajímavostí je, že Albánie má nejvíce restaurací, barů a kaváren v Evropě, pokud je počítáme na čtvereční metry.
Žádné bankomaty ani kultura řízení a strašáci na každém rohu
Před cestou si nezapomeň vzít hotovost a vyměnit ji, platí zde albánským lekem. Turisty může překvapit, že kartou se zde dá platit jen na pár místech. Tuto možnost můžeš využít například ve větších hotelech nebo v nákupních centrech.
Cizím pojmem je i kultura řízení. Jak říká Ali, na cestách si každý dělá, co chce, nerespektují značky a přednost v jízdě se zde dává podle nálady. I proto zde platí zákon o povinném pojištění auta, které si v Albánii půjčuješ na dovolenkové cestování.
Co se zde však s oblibou dodržuje, je víra v místní pověry. Strašák, strašák, všude samý strašák. V této malebné krajině, které dominují pohoří, příroda i moře, najdeš na každém kroku i slaměné postavy nastrčené na dřevěné holi. Lidé si je postaví před dům ve víře, že jim přinesou štěstí.
Bary, alkohol, vodní dýmku a noční život si zde užiješ
Typický albánský alkohol je rakije, avšak kromě ní pijí hodně piva. „Kdykoli jsem šel s kamarády do obchodu a kupovali jsme si nějaký tvrdý alkohol, koukali na nás strašným způsobem.“ Podle Aliho prodavačům v hlavě určitě zněla otázka: „Opravdu jdete pít toto?“
Co se týče nočního života, ten je výjimečný.
A platí to nejen o víkendu, ale i během běžných pracovních dnů. V ulicích s největší pravděpodobností potkáš spoustu lidí, kteří se buď z párty vracejí, nebo na ni akorát jdou. Albánci opravdu vědí, jak se bavit, a vždy to na parketu pořádně rozbalí. Zejména když hraje nějaký rytmický balkánský „banger“.
„Žil jsem ve městě Drač. Můj nejoblíbenější bar ve městě se jmenoval Posh Lounge, kde servírovali zajímavé drinky. Nejenže vypadaly fancy, ale i tak chutnaly,“ zní Aliho tip na podnik, který nemůžeš vynechat.
Lidé si také často chodí sednout do podniků, kde se kouří vodní dýmka. Je to velmi populární aktivita, u které místní dokáží trávit hodiny.
Malé upozornění: Ano je ne a ne je ano
Podobně jako Bulhaři, i Albánci přikyvují hlavami, pokud s něčím nesouhlasí. Platí to i naopak: Pokud se jim něco zamlouvá, zavrtí hlavou ze strany na stranu. Pro mnohé to tedy může být matoucí. Raději si dvakrát ověř, jestli s tebou ta kráska opravdu půjde tančit.
„Is Albánie the new Chorvatsko?“
Ekonomika v zemi není nejlepší. Je to patrné například na jejích budovách či infrastruktuře. Pokračují však velmi rychle a pomalu, ale jistě se z Albánie stává oblíbená turistická destinace. V budoucnosti by tak v oblíbenosti mohla předjet Chorvatsko, které je čím dál dražší.
„Myslím si, že Albánie v podstatě dokáže nabídnout stejně dobré podmínky pro dovolenou, mají tam krásnou přírodu, moře a pláže. Momentálně jsou však stále v začátcích a resorty možná nejsou tak lákavé jako ty v Chorvatsku,“ dodává Ali.
Více Albánců žije mimo rodnou zemi než v ní. Nejvíce jich je v Německu, Itálii, Rakousku i v Anglii. Dobře si rozumějí se sousedním Kosovem, mají stejný jazyk a dobré vzájemné vztahy.
Magnetka jako suvenýr se už nenosí, vezmi raději oblečení
Tradiční albánské oblečení se vyrábí z vlny, bavlny a hedvábí. Kousky oděvů jsou zdobené vyšívanými vzory, nejčastěji stříbrným nebo zlatým albánským orlem. Používají však i jiné vyšívané symboly, mezi ty pohanské patří měsíce, hvězdy, slunce či hadi.
Mění se to od regionu k regionu, každý má své vlastní tradice a místní obyvatelé turistům určitě rádi vysvětlí, v čem spočívají jemné rozdíly mezi nimi. Zajímavé jsou i tradiční boty opingu, které nosí muži i ženy. Takové nenajdeš snad nikde jinde v Evropě.