Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
21. srpna 2022 11:00
Čas čtení 6:10
Radim Šlechta

Zdravější, produktivnější, klidnější. Týden jsem používal českou aplikaci VOS.health na zlepšení mentálního zdraví

Zdravější, produktivnější, klidnější. Týden jsem používal českou aplikaci VOS.health na zlepšení mentálního zdraví
Zdroj: Unsplash/bruce mars/volně k užití
ZDRAVÍ DUŠEVNÍ ZDRAVÍ MODERNÍ TECHNOLOGIE ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Otestovali jsme českou aplikaci VOS.health, která pomáhá dlouhodobému zlepšování duševního zdraví.

Nemůžu se k tomu dokopat. Nechce se mi vařit, objednám pizzu. Proč na mě všichni tak koukají? Podobné myšlenky proběhly hlavou asi každému z nás. Prokrastinace, nízká produktivita, dávání přednost rychlému jídlu před tím zdravým, špatná kondice, nepevné vztahy nebo stres. Toto vše zažívá značné množství lidí. Velká část z nás by přitom všechny tyto „negativní vlastnosti“ ráda překonala a žila vyrovnanější, klidnější a spokojenější život.

 
Cesta za duševní pohodou a zdravým životním stylem je ale složitá a možná o to složitější v době, kdy společnost objímá obrovský tlak na výkon. Dokonalí lidé v reklamách, motivační videa a citáty nám na jedné straně mohou pomoci motivovat se k životním změnám, často ale dosahují spíš opačného efektu. Lidé se při sledování cizích životů uzavírají s myšlenkou: „Tohoto já nikdy nedosáhnu.“

 
Mapu k sebepřijetí, zdravým návykům a celkovému duševnímu klidu nám mohou pomoci najít terapeutky a terapeuti (v některých případech i kvalitní koučky a koučové). Terapie pro mnoho lidí ale představují velký krok, který je těžké učinit. Nemluvě o tom, že kapacity opravdu dobrých terapeutů jsou omezené a čekací lhůta dlouhá. Kéž by tak existoval nějaký terapeut do kapsy. Takový, kterého mohu nosit všude s sebou a který mi pomůže, když zrovna potřebuji.

 
Aplikace VOS.health od českých vývojářů by měla jednoho takového terapeuta do kapsy suplovat. Svým uživatelům nabízí individuální „plán cesty za duševní pohodou“, databázi dechových cvičení, guided journaling i ověřené testy well beingu, deprese nebo úzkosti. Kromě toho můžeš využít individuální konzultace specialistů po chatu, případně se obrátit na některou z nabízených krizových linek.

Guided journaling, v češtině vedené psaní deníku, je metoda, kdy si denně zapisuješ odpovědi na položené otázky. Zpravidla dostáváš tu stejnou otázku jednou za rok, což ti pomůže pozorovat, jak se za určitou dobu změnila tvoje osobnost.

 
Jiří Diblík a Ondřej Kopecký, kteří za VOS.health stojí, se dostali do evropského žebříčku Forbes 30 pod 30. V rozhovoru pro DVTV popsali aplikaci právě jako terapeuta do kapsy a jako dobrý doplněk ke skutečné terapii. Zároveň zdůraznili, že aplikace nemá nahradit skutečná sezení, a pokud tě trápí deprese nebo úzkosti, doporučují vyhledat odbornou pomoc. VOS.health však podle nich může na cestě výrazně pomoci.

VOS.Health
Zdroj: REFRESHER/Radim Šlechta

 
Aplikaci VOS.health jsem se rozhodl vyzkoušet na vlastní duši a týden jsem postupoval podle rad, které mi dávala. Níže se dočteš, co všechno mi aplikace dala i jaké jsou její limity. 

Abych byl fér, musím na začátek říct, že kromě VOS.health pravidelně navštěvuji terapie, věnuji se meditacím, rád zkouším nové techniky na budování návyků nebo zvládání stresu a péče o duševní zdraví patří k mým hobby. Je tedy možné, že dopady aplikace u mě se budou lišit od člověka, který začíná od píky. 

Poznej sám sebe

Cesta za lepším mentálním zdravím a duševní pohodou může být občas trnitá. Navíc je potřeba projít hned několik vedlejších cestiček, abychom věděli, kudy se správně vydat. VOS.health se tě snaží všemi cestami postupně provést tak, aby se ti k vysněnému cíli podařilo dostat co možná nejsnadněji.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 120129 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemknutí?

  • Co následuje poté, co se do aplikace zaregistruješ.
  • Jak probíhá zlepšování konkrétních oblastí života.
  • Jak tě aplikace odměňuje.
  • Kolik času denně s aplikací strávíš.
  • Jaké jsme po používání zaznamenali výsledky.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse