Otestovali jsme českou aplikaci VOS.health, která pomáhá dlouhodobému zlepšování duševního zdraví.
Nemůžu se k tomu dokopat. Nechce se mi vařit, objednám pizzu. Proč na mě všichni tak koukají? Podobné myšlenky proběhly hlavou asi každému z nás. Prokrastinace, nízká produktivita, dávání přednost rychlému jídlu před tím zdravým, špatná kondice, nepevné vztahy nebo stres. Toto vše zažívá značné množství lidí. Velká část z nás by přitom všechny tyto „negativní vlastnosti“ ráda překonala a žila vyrovnanější, klidnější a spokojenější život.
Cesta za duševní pohodou a zdravým životním stylem je ale složitá a možná o to složitější v době, kdy společnost objímá obrovský tlak na výkon. Dokonalí lidé v reklamách, motivační videa a citáty nám na jedné straně mohou pomoci motivovat se k životním změnám, často ale dosahují spíš opačného efektu. Lidé se při sledování cizích životů uzavírají s myšlenkou: „Tohoto já nikdy nedosáhnu.“
Mapu k sebepřijetí, zdravým návykům a celkovému duševnímu klidu nám mohou pomoci najít terapeutky a terapeuti (v některých případech i kvalitní koučky a koučové). Terapie pro mnoho lidí ale představují velký krok, který je těžké učinit. Nemluvě o tom, že kapacity opravdu dobrých terapeutů jsou omezené a čekací lhůta dlouhá. Kéž by tak existoval nějaký terapeut do kapsy. Takový, kterého mohu nosit všude s sebou a který mi pomůže, když zrovna potřebuji.
Aplikace VOS.health od českých vývojářů by měla jednoho takového terapeuta do kapsy suplovat. Svým uživatelům nabízí individuální „plán cesty za duševní pohodou“, databázi dechových cvičení, guided journaling i ověřené testy well beingu, deprese nebo úzkosti. Kromě toho můžeš využít individuální konzultace specialistů po chatu, případně se obrátit na některou z nabízených krizových linek.
Jiří Diblík a Ondřej Kopecký, kteří za VOS.health stojí, se dostali do evropského žebříčku Forbes 30 pod 30. V rozhovoru pro DVTV popsali aplikaci právě jako terapeuta do kapsy a jako dobrý doplněk ke skutečné terapii. Zároveň zdůraznili, že aplikace nemá nahradit skutečná sezení, a pokud tě trápí deprese nebo úzkosti, doporučují vyhledat odbornou pomoc. VOS.health však podle nich může na cestě výrazně pomoci.
Aplikaci VOS.health jsem se rozhodl vyzkoušet na vlastní duši a týden jsem postupoval podle rad, které mi dávala. Níže se dočteš, co všechno mi aplikace dala i jaké jsou její limity.
Poznej sám sebe
Cesta za lepším mentálním zdravím a duševní pohodou může být občas trnitá. Navíc je potřeba projít hned několik vedlejších cestiček, abychom věděli, kudy se správně vydat. VOS.health se tě snaží všemi cestami postupně provést tak, aby se ti k vysněnému cíli podařilo dostat co možná nejsnadněji.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co následuje poté, co se do aplikace zaregistruješ.
- Jak probíhá zlepšování konkrétních oblastí života.
- Jak tě aplikace odměňuje.
- Kolik času denně s aplikací strávíš.
- Jaké jsme po používání zaznamenali výsledky.