Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Pár minut, které ti mohou zachránit život.
Jakub Paulík věděl, že má na těle znaménka, na která by se měl někdo podívat. S kontrolou si dával načas, dokud si neuvědomil, jak moc tím riskuje svůj život. „Obvodní lékařka mi mnohokrát opakovala, abych šel na kontrolu znamének. Přiznám se, že jsem nad tím začal přemýšlet, až když mi otec zemřel na rakovinu kůže,“ přiznal.
Česko není exotická země, i proto si lidé zřejmě neuvědomují, že i u nás je rakovina kůže každodenní realitou v kožních ambulancích. Podle údajůÚstavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) a Národního onkologického registru je zhoubný melanom sedmým nejčastěji se vyskytujícím nádorem v naší zemi a počet pacientů s tímto onemocněním trvale narůstá.
Přispívá k tomu opalování a dlouhodobý nechráněný pobyt na slunci, který zejména v dětství dokáže velmi ublížit. Podle odborníků už jedno spálení se do puchýřů v dětství mnohonásobně zvyšuje riziko rakoviny. Onkodermatoložka Desana Borecká pro slovenský Národní portál zdravířekla, že většina (60 až 90 %) melanomů vzniká právě následkem UV záření slunce.
(Maligní) melanom je typ zhoubného nádoru, který se velmi rychle šíří (metastazuje). Vzniká buď z již existujícího znaménka, nebo na dříve neporušené kůži. Tvoří 2 % všech nádorů a patří mezi nejagresivnější typy rakoviny – způsobuje až 90 % úmrtí na kožní nádory. Zdroj: AIFP
Rakovina kůže se však může vyskytnout i na takovém místě, které není vystaveno slunci, nemusí to být jen oblast, která se opálila nebo spálila do puchýřů. Zhruba třetina melanomů vznikne ze znamének, proto je důležité dát si je každoročně vyšetřit u kožního lékaře.
Jakub měl štěstí. Našel si dermatoložku, která ho vyšetřila, a problematická znaménka mu odstranili. K prevenci dnes přistupuje úplně jinak.
V Refresheru se věnujeme tématům duševního i fyzického zdraví a mluvíme o něm s odborníky. Klademe jim také citlivé a tabuizované otázky, abychom lépe rozuměli tomu, jak o sebe pečovat. Pokud si chceš přečíst další články o zdraví, klikni sem a dostaneš upozornění vždy, když takový obsah na webu přibude. Více podobných článků můžeme dělat jen s tvojí podporou, přidej se do klubu Refresher+.
Jak se připravit na prohlídku?
Speciálně se připravovat nemusíš, stačí základní hygiena, nemusíš si holit tělo do hladka ani se vyhýbat krémům na tělo. Dermatoložka Simona Hanesová doporučuje obléknout se tak, aby se ti snadno svlékalo a oblékalo, protože znaménka bude kontrolovat na celém těle. Je jedno, ve kterém ročním období na prohlídku přijdeš, ale je důležité, aby tvoje kůže nebyla spálená nebo příliš opálená (například z dovolené). „Na takové kůži se znaménka vyšetřují obtížněji,“ vysvětlila nám kožní lékařka.
Co si můžeš připravit předem, jsou dokumenty. „Pokud jste překonali nějaký typ kožního nádoru či závažnějšího kožního onemocnění, přineste si s sebou i lékařskou zprávu. Skvělý je i výpis z dokumentace od předchozího dermatologa,“ říká Hanesová. Pokud už máš za sebou léčbu nějakého kožního problému, měj zapsaný název léku, mastičky či krému.
Uhradí mi kontrolu znamének zdravotní pojišťovna?
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Zda pojišťovny hradí kontrolu znamének u dermatologů.
Jak probíhá kontrola znamének.
Zda odstraňování znamének bolí.
Proč mají lidé, kteří se rádi opalují nebo pracují pod širým nebem, mnohem vyšší riziko rakoviny kůže.
Preventivní vyšetření kůže je součástí preventivní prohlídky u běžného lékaře a provádí se jednou za dva roky, běžný lékař může v případě podezřelého nálezu doporučit vyšetření u kožního lékaře. Pokud ovšem zaznamenáš podezřelé změny na kůži sám, můžeš se vydat k dermatologovi i bez doporučení. V obou případech prohlídku plně hradí zdravotní pojišťovna.
Přestože je to zadarmo a není k tomu potřeba ani žádná byrokracie, velké oblibě se toto vyšetření netěší ani u nás, ani na sousedním Slovensku. Pojišťovna Dôvera od ledna do června 2022 eviduje ve výkazech od kožních lékařů 47 tisíc takových výkonů, pro Refresher to potvrdil PR manažer pojišťovny Branislav Cehlárik. Podle mluvčí pojišťovny Union Beáty Dupaľové Ksenzsighové evidují za první pololetí letošního roku 10 849 pacientů, kteří již vyšetření absolvovali.
Během loňského roku absolvovalo kontrolu znamének u kožního lékaře 123 637 pojištěnců slovenské Všeobecné zdravotní pojišťovny, řekla pro Refresher Ivana Štefúnová z oboru komunikace VšZP.
Pro srovnání, k zubaři v roce 2020 podle slovenského Národního centra zdravotnických informací šlo na preventivní prohlídku 2 111 739 lidí (poslední data jsou v době psaní článku dostupná jen za rok 2020). K počtu zájemců zřejmě přispěla i pandemie, během níž šla preventivní vyšetření do pozadí. Ber to jako výzvu a objednej se na kontroly, které můžeš absolvovat u smluvních lékařů zdarma: kromě kožního a zubaře se to týká gastroenterologů, urologů, gynekologů (i s mamografií) a všeobecných lékařů.
Mnozí kožní lékaři, se kterými Refresher mluvil, říkají, že lidé se během kontroly znamének často přiznávají k různým problémům intimního charakteru. Kožní lékaři se zabývají také zdravím vlasů, nehtů či problémy v oblasti genitálií. Pokud tě trápí vypadávání vlasů, máš příznaky pohlavně přenosných onemocnění nebo se ti nezdá něco jiného, nestyď se to lékařům sdělit. Nebudeš první ani poslední osobou, která něco podobného řeší.
Co mi budou v ambulanci dělat?
Prohlídka netrvá dlouho, jen pár minut. „U nás v ambulanci vyšetřuji pacienty tak, že jim nejprve vysvětlím, jak bude vyšetření probíhat. Poprosím je, aby se najednou nebo postupně svlékli do spodního prádla. Prohlédnu celou kůži od hlavy k patě,“ popisuje dermatoložka. Kontrolovat ti tedy bude tvář, krk, celé tělo i záhyby (například kůži pod koleny či v podpaží).
Znaménka můžeš mít i na místech, která jsou skryta pod spodním prádlem. Různí lékaři mají různý přístup, ale Hanesová se svých pacientů na tato znaménka nejprve zeptá. Nemusí u ní postávat úplně nazí. „Je pro mě velmi důležité, aby se pacient cítil bezpečně a nebyl ve stresu.“
Vyšetření nebolí, lékařka při něm používá jen své oči a dermatoskop, malou „lupu“, kterou si prohlédne podezřelá znaménka. Lékařce nebo lékaři můžeš pomoci tím, že si v průběhu roku znaménka zkontroluješ i doma. Pokud se změní tvar, velikost, ohraničení, struktura či barva, řekni to v ambulanci. Při velkých změnách, bolesti, krvácení, svědění nebo jiných problémech navštiv dermatologa okamžitě, bez ohledu na to, kdy naposledy byla tvoje preventivka.
Jak často je třeba na kontrolu chodit?
Dermatoložka říká, že ideálně bychom měli chodit na preventivní prohlídku jednou ročně. Pokud k ní chodí pacienti řešit jiný problém a v jejich kartě vidí, že už na kontrole nebyli déle, prohlédne jim i znaménka nebo je rovnou objedná na dodatečný termín. „Mohu říci, že naši pacienti na prevence chodí poctivě. Vědí, že jsou důležité.“
Preventivka je podle Hanesové nejlepší způsob, jak předejít závažnému problému, tedy rakovině kůže. „Znaménka máme pravidelně pod dohledem a ta riziková často odstraňujeme ještě předtím, než začnou představovat hrozbu.“ Odstraňovat je mohou vyříznutím skalpelem nebo i laserem, závisí to na vybavení ambulance, kterou navštívíš.
Jak probíhá odstraňování znamének?
Jakub, který na doporučení své lékařky odstranění znamének podstoupil, to přirovnává k loupání brambor na zádech. „Jinak řečeno, měl jsem pocit, jako kdyby chirurg na mých zádech něco loupal, ale nezdálo se mi, že by to byla část mého těla. Po lokálním umrtvení nebyl zákrok vůbec nepříjemný.“ Probíhalo to rychle a domů odešel se zalepenými rankami, které se dobře zahojily.
Cena za takový zákrok je individuální, vše závisí na tom, zda navštívíš státní nebo soukromou ambulanci, zda jde o „estetické“ rozhodnutí nebo zdravotně indikované a jakou smlouvu s pojišťovnou má tvůj lékař/lékařka.
Tvůj kožní lékař tě může poslat i ke specialistům, je-li třeba. „Jestli už na první pohled vidím, že má pacient závažnější kožní nádor, posílám ho s doporučením do nemocnice na kožní kliniku (do dermatoonkologické ambulance). Tam na jednom místě zajistí chirurgický výkon, vyšetření spádových uzlin i rentgen,“ vysvětlila nám Hanesová.
Proč je kontrola znamének důležitá?
Cílem preventivní prohlídky na kožním oddělení je včas identifikovat změny na kůži, které mohou naznačovat předrakovinový nebo rakovinový stav. Zhoubný melanom patří mezi nejzávažnější typy rakoviny, informuje NCZI. Vyvíjí se v pigmentových buňkách a ty nemáme jen na kůži, ale také v oční duhovce, mozku či nadledvinách. Zhoubná rakovina kůže je jedním z nejagresivnějších typů onkologického onemocnění vůbec, protože dokáže skrytě metastazovat ve střevech, plicích nebo mozku.
Největší výskyt je u mužů ve věku 25 až 85 let, u žen ve věku 55 až 69 let. U mužů se nejčastěji projevuje na zádech, u žen na končetinách, ale není to pravidlem. Dobrou zprávou je, že více než 80 % zaznamenaných případů na Slovensku bylo diagnostikováno včas, v prvním nebo druhém stadiu.
Lidé se zvýšeným rizikem vzniku melanomu: – Lidé, kteří se opakovaně spálili na slunci, – lidé se světlou pokožkou a světlými nebo zrzavými vlasy, – lidé, jejichž přímý příbuzný měl melanom, – pacienti, kteří berou imunosupresiva (po transplantacích, s HIV, s psoriázou, s artritidou, Crohnovou chorobou apod.) – lidé starší 65 let, – pracovníci, kteří jsou po celé dny na slunci (stavbaři, silničáři, zemědělci, ...) – rekreanti, kteří se v zemích s vysokým UV indexem řádně nechrání před sluncem (brýle, klobouk, zakryté končetiny, krém na opalování každé dvě hodiny, pobyt uvnitř během nejintenzivnějšího záření), – lidé, kteří často navštěvují solária.
Chránit se před škodlivými slunečními paprsky, které riziko rakoviny kůže zvyšují, by se měli všichni. „Odhaduje se, že už jedno spálení v dětství, které způsobí puchýře, zdvojnásobuje riziko vzniku melanomu v pozdějším životě. Poškozování kůže se totiž hromadí, jedná se o tzv. kumulativní efekt, a kůže nezapomíná,“ informuje Národní portál zdraví.
Člověk dostane před 18. rokem života až polovinu celoživotní dávky UV záření, které nejen přispívá k tvorbě rakoviny kůže, ale je zodpovědné za většinu projevů stárnutí kůže (vrásky a pigmentové skvrny).
Ve velké míře dokážeš předcházet zvýšenému riziku rakoviny kůže tím, že se budeš chránit před dlouhým pobytem na přímém slunci. Je to zároveň nejlepší věc, kterou můžeš udělat, chceš-li stárnout pomaleji – ochrana před sluncem je lepší antiaging než snaha vyhladit vrásky později, když už vznikly. Klikni sem a přečti si, jak si vybrat opalovací krém a jak často je třeba jej používat.