Pár minut, které ti mohou zachránit život.
Jakub Paulík věděl, že má na těle znaménka, na která by se měl někdo podívat. S kontrolou si dával načas, dokud si neuvědomil, jak moc tím riskuje svůj život. „Obvodní lékařka mi mnohokrát opakovala, abych šel na kontrolu znamének. Přiznám se, že jsem nad tím začal přemýšlet, až když mi otec zemřel na rakovinu kůže,“ přiznal.
Česko není exotická země, i proto si lidé zřejmě neuvědomují, že i u nás je rakovina kůže každodenní realitou v kožních ambulancích. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) a Národního onkologického registru je zhoubný melanom sedmým nejčastěji se vyskytujícím nádorem v naší zemi a počet pacientů s tímto onemocněním trvale narůstá.
Přispívá k tomu opalování a dlouhodobý nechráněný pobyt na slunci, který zejména v dětství dokáže velmi ublížit. Podle odborníků už jedno spálení se do puchýřů v dětství mnohonásobně zvyšuje riziko rakoviny. Onkodermatoložka Desana Borecká pro slovenský Národní portál zdraví řekla, že většina (60 až 90 %) melanomů vzniká právě následkem UV záření slunce.
Zdroj: AIFP
Rakovina kůže se však může vyskytnout i na takovém místě, které není vystaveno slunci, nemusí to být jen oblast, která se opálila nebo spálila do puchýřů. Zhruba třetina melanomů vznikne ze znamének, proto je důležité dát si je každoročně vyšetřit u kožního lékaře.
Jakub měl štěstí. Našel si dermatoložku, která ho vyšetřila, a problematická znaménka mu odstranili. K prevenci dnes přistupuje úplně jinak.
V Refresheru se věnujeme tématům duševního i fyzického zdraví a mluvíme o něm s odborníky. Klademe jim také citlivé a tabuizované otázky, abychom lépe rozuměli tomu, jak o sebe pečovat. Pokud si chceš přečíst další články o zdraví, klikni sem a dostaneš upozornění vždy, když takový obsah na webu přibude. Více podobných článků můžeme dělat jen s tvojí podporou, přidej se do klubu Refresher+.
Jak se připravit na prohlídku?
Speciálně se připravovat nemusíš, stačí základní hygiena, nemusíš si holit tělo do hladka ani se vyhýbat krémům na tělo. Dermatoložka Simona Hanesová doporučuje obléknout se tak, aby se ti snadno svlékalo a oblékalo, protože znaménka bude kontrolovat na celém těle. Je jedno, ve kterém ročním období na prohlídku přijdeš, ale je důležité, aby tvoje kůže nebyla spálená nebo příliš opálená (například z dovolené). „Na takové kůži se znaménka vyšetřují obtížněji,“ vysvětlila nám kožní lékařka.
Co si můžeš připravit předem, jsou dokumenty. „Pokud jste překonali nějaký typ kožního nádoru či závažnějšího kožního onemocnění, přineste si s sebou i lékařskou zprávu. Skvělý je i výpis z dokumentace od předchozího dermatologa,“ říká Hanesová. Pokud už máš za sebou léčbu nějakého kožního problému, měj zapsaný název léku, mastičky či krému.
Uhradí mi kontrolu znamének zdravotní pojišťovna?
Co se dozvíš po odemčení?
- Zda pojišťovny hradí kontrolu znamének u dermatologů.
- Jak probíhá kontrola znamének.
- Zda odstraňování znamének bolí.
- Proč mají lidé, kteří se rádi opalují nebo pracují pod širým nebem, mnohem vyšší riziko rakoviny kůže.
- Jak se před rakovinou můžeš chránit.