Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Urolog Jan Švihra nám popsal krok za krokem, co svým pacientům při prohlídce dělá. Není třeba se nás bát, říká s úsměvem. Prevence ti může zachránit život.
V roce 2020 šlo na preventivní prohlídku k urologovi podle NCZI necelých 50 tisíc lidí. To není ani pětina mužů nad 50 let, kterým krátké vyšetření může zachránit život. K urologovi však chodí i mladší lidé – muži i ženy –, kteří s ním řeší různé zdravotní problémy.
Pokud je gynekolog lékař pro ženy, je urolog lékař pro muže? Lékař Jan Švihra pro Refresher říká, že to je jen mýtus. On sám je urologem a pracuje se ženami i s muži. „Gynekolog se stará o ženské pohlavní zdraví. Urolog se nestará jen o mužské pohlavní zdraví, ale také o celý urotrakt, tedy ledviny, močovody, močový měchýř a močovou trubici. Ty přece mají obě pohlaví,“ vysvětlil s úsměvem.
V Refresheru se věnujeme tématům reprodukčního zdraví a mluvíme o něm s odborníky. Klademe jim i citlivé a tabuizované otázky, abychom lépe rozuměli, jak o své tělo pečovat a co dělat, když něco nefunguje. Pokud si chceš přečíst další články o sexuálním zdraví, klikni sem a dostaneš upozornění pokaždé, když takový obsah na webu přibude. Více podobných článků můžeme dělat jen s tvojí podporou, přidej se do klubu Refresher+.
Jak se připravit na prohlídku?
Nijak speciálně se na preventivku připravovat není potřeba, říká urolog. Není nutné se oholit nebo se speciálně obléct, ale muži by měli počítat s tím, že se budou muset svléknout od pasu dolů. Základní hygiena ti naprosto stačí, podle lékaře není důležité se vydrhnout. Jelikož se při preventivce odebírá obvykle moč i krev, doporučuje se napít, ale není třeba to přehánět – vzorky by měly být takové, jaké jsou i během běžného dne.
V úvodu ti lékař položí několik otázek a poté přejde k vyšetření.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Na co se tě bude urolog ptát (na které otázky je třeba si připravit odpovědi).
Jak se máš na prohlídky připravit fyzicky (co ti bude dělat a jestli máš jít před vyšetřením na záchod).
Co dokáže pravidelná prohlídka odhalit.
S jakými problémy chodí k urologovi ženy.
Jak předcházet rakovině, ale také běžným zánětům močového měchýře.
Otázky zaměřené na kvalitu močení: Pociťuješ při močení bolest? Močíš pravidelně nebo naopak máš problém se vymočit? Máš v moči krev? Jakým proudem močíš? (Proud moči u mužů věkem slábne a může to indikovat problémy s prostatou.) Uniká ti moč? (U žen se tento problém také věkem objevuje stále více.)
Kolikrát močíš v noci?
Jaká je rodinná anamnéza? (Nemoci v rodině, na které se někdo ve tvé rodině léčí a bere léky.)
Pokud máš problémy, jaké jsou jejich symptomy a jak často problémy míváš? (Například při opakovaném zánětu měchýře.)
„Na povinné preventivní prohlídky u urologa chodí jen zhruba 14 procent mužů,“ řekl nám Švihra. Muži by se měli nechat zkontrolovat poprvé nejpozději po padesátce, v případě urologických zdravotních problémů v rodině již po čtyřicítce. Zdravotní pojišťovny tyto rutinní prohlídky hradí, rovněž v případě zdravotních problémů (například pokud tě za urologem pošlou s výměnným lístkem), ale některé ambulance mají určitá vyšetření za poplatek.
Prohlídky se opakují každé tři roky, v případě, že měl zdravotní problémy pacient nebo někdo v jeho rodině, tak každé dva roky. Muži, kteří mají takovou rodinnou anamnézu (tedy někoho v rodině, kdo má urologický problém) nebo sami mají urologický problém, začínají s preventivkami již ve čtyřiceti, vysvětlil pro nás urolog.
Co ti bude lékař/lékařka dělat?
Při samotném vyšetření se muži musí svléknout – ženy ne, protože ženské zdraví patří do rukou gynekologů. „Děje se to jen ve vybraných situacích, kdy vysloveně potřebujeme zkontrolovat například močovou trubici. Za normálních okolností si žena jen vyhrne tričko a ultrazvukem přes břicho vyšetříme ledviny a močový měchýř.“ Rozbor moči a krve se provádí u žen stejně jako u mužů.
Fyzikální vyšetření u mužů probíhá složitěji. Prohmatávají se varlata i penis, ale podle Švihry se muži nejvíce obávají vyšetření prostaty. To se dělá jedním prstem přes konečník. „Mnozí muži se toho strašně bojí, ale je to trochu groteskní. Ženy chodí ke gynekologovi pravidelně a je to mnohem nepříjemnější vyšetření,“ říká urolog. Mnozí jeho pacienti mu po vyšetření i přiznají, že to vůbec nebylo tak hrozné. Zkušený lékař tato vyšetření dělá ohleduplně a neměly by způsobit bolest.
Toto hmatové vyšetření prostaty přitom může odhalit přítomnost rakoviny prostaty nebo nezhoubné zvětšení prostaty. Obojí ovlivňuje zdraví muže, rozmnožování a prakticky i kvalitu života. „I jedno, i druhé může muže pořádně potrápit, proto je důležité včas to podchytit a léčit.“ Nezhoubné zvětšení prostaty má po šedesátce podle Švihry každý druhý muž. Každý osmý muž má už i výrazné potíže s močením. „Čím později k urologovi přijdou, tím to bude horší.“
Rostoucí prostata se totiž tlačí směrem do měchýře a dokáže potenciálně zúžit až zablokovat močovou trubici. Nutkání močit při takto oslabeném proudu muže v noci opakovaně budí, snižuje se tím kvalita života a produktivita v práci. Moč začne v měchýři déle stát, což vede k opakovaným zánětům a k močovým kamenům. Je to bolestivé a navíc při sníženém až zablokovaném močení může docházet k problémům jiných vnitřních orgánů až k jejich selhání. „Nazývá se to akutní retence, při které se už muž neumí vymočit. Tomuto stavu dokážou pravidelné preventivní prohlídky předejít.“
Na druhou stranu rakovina roste dlouho, obvykle bezbolestně a bez příznaků. „Ale když se začne šířit mimo prostatu, tak se to hůře léčí. Napadá kosti, plíce či lymfatické uzliny,“ vysvětlil Švihra. I tomuto dokážou pravidelné kontroly u lékaře předejít a zachytit rakovinu i ve stádiu, ve kterém ještě žádné příznaky nemáš.
Ve výjimečných případech může urolog vyšetřit mikroskopickou kamerou i vnitřek močové trubice. Dělá se to tehdy, když se v moči objevila krev. „Může jít o něco neškodného, ale také třeba o skrytou rakovinu ledvin či močového měchýře.“ Vyšetření je podobné gastroskopii: tenkou kamerou lékař nahlédne dovnitř měchýře. Není to však součástí standardní preventivky. „Pacienti toto vyšetření zvládají velmi dobře. Bojí se, ale není to nic hrozného.“
Stejně mimořádně se dělají i stěry z močové trubice, obvykle při pohlavně přenosných infekcích. Ty jsou nepříjemné, ale neměly by být extrémně bolestivé.
V případě podezření na pohlavně přenosné infekce můžeš požádat o vyšetření na vlastní žádost. Spadá to však do kompetence dermatovenerologa, takže se k němu můžeš nechat objednat obvodním lékařem nebo kožního lékaře navštívit přímo.
Kromě preventivních prohlídek by muži měli za urologem zajít podobně jako ženy při opakovaných problémech. „Preventivní urologickou prohlídku pro ženy v podstatě neděláme,“ řekl. Podle jeho slov ženy trápí zejména dva urologické problémy. „Mladé holky přicházejí se zánětem močového měchýře a starší dámy trápí únik moči. Tyto zdravotní problémy spadají do naší kompetence.“
V případě zánětů však není třeba chodit hned k urologovi: pokud se ti to stalo poprvé nebo je to ojedinělý případ, zánět močového měchýře dokáže léčit i tvůj obvodní lékař. V případě častých opakovaných zánětů (vícekrát za půl roku) je už na místě navštívit i specialistu. „Může tam být přidružené onemocnění či anatomický problém, který k zánětům přispívá.“
Lékař nám vysvětlil, že ženská močová trubice je anatomicky jednodušší než mužská, což je důvodem, že jsou ženy mnohem náchylnější k zánětům měchýře. Tzv. „nachlazení odspodu“ trápí velké procento žen. Zánět může nastat i po sexu nebo při špatné hygieně.
I proto urologové i gynekologové doporučují, aby se ženy vymočily a osprchovaly po každém sexuálním styku. „Jsou pacientky, které jsou náchylnější k zánětu, a těm doporučujeme používat při každém styku kondom nebo mohou užívat podpůrnou léčbu.“ Takovou podporou mohou být i volně prodejné léky, které brání přichytávání bakterií, jiné ženy dostávají od lékařů preventivní léčbu antibiotiky.
Jak poznáš, že máš zánět: – pocit řezání a pálení při močení – svědění – bolest v podbřišku
Zvýšená teplota mezi symptomy nepatří. Při prvním podezření je třeba navštívit obvodního lékaře a neléčit se jen na vlastní pěst: zánět se může přenést na ledviny, doprovází ho horečky a bolest v kříži.
Prevencí zánětů močového měchýře je kromě dobré hygieny i dostatečný příjem tekutin, říká dále Švihra. Zahuštěná moč umožňuje bakteriím přemnožení, jelikož je tělo nevyloučí.
Odpozorovat si to dokážeš podle barvy moči: pokud je příliš tmavě žlutá až hnědá, piješ velmi málo. Pokud je moč naopak skoro až průzračná, piješ příliš a přetěžuješ si ledviny. Ublížit si můžeš i tím, když nemočíš pravidelně. Lékař nedoporučuje potlačovat nutkání zbytečně, ale močit pravidelně a nezapomínat na pravidelné sprchy a také na močení po sexu.
A tip na závěr: muži by si měli pravidelně (doporučuje se jednou za měsíc) zkontrolovat varlata. Samovyšetření je ideální provádět po sprše, důležité je prohmatat varlata ve snaze najít bulku nebo zatvrdlá místa, která se ti nezdají. Všimni si také, zda mají varlata hladký povrch a v šourku se pohybují volně.