USA by tímto krokem podpořily Tchaj-wan ve vojenské vybavenosti. V případě, že by se Čína rozhodla Tchaj-wan napadnout, by byla tato ostrovní země lépe připravena.
Americké ministerstvo zahraničních věcí schválilo v pátek potenciální prodej vojenského vybavení v hodnotě 1,1 miliardy dolarů (27 miliard korun) Tchaj-wanu. Čína však USA varovala před „protiopatřeními“ v případě, že se takový prodej uskuteční, informuje TASR.
Jedná se o největší zbrojní balíček určený pro Tchaj-wan, který byl schválen od nástupu amerického prezidenta Joea Bidena do úřadu. Balíček zahrnuje 665 milionů dolarů určených na provoz a vylepšení radarového systému, který Tchaj-wan využívá od roku 2013. Tento systém dokáže tuto ostrovní zemi varovat před přicházejícími útoky.
Tchaj-wan také zaplatí asi 355 milionů dolarů za rakety Harpoon, které dokáží vystopovat a potopit příchozí lodě. Balíček zahrnuje také rakety Sidewinder, které jsou pro svou sílu opěrným pilířem západních armád, v odhadované hodnotě 85,6 milionu dolarů.
„Tento navrhovaný prodej je rutinním případem pokračujících snah zaměřených na podporu Tchaj-wanu v souvislosti s modernizací jeho ozbrojených sil a udržením spolehlivých obranných schopností,“ uvedl mluvčí amerického resortu diplomacie.
Prodej ještě musí schválit americký Kongres, ale očekává se, že tamní republikáni ani demokraté nebudou prodeji oponovat. Členové Kongresu z obou táborů totiž nedávno Tchaj-wan navštívili, což odsoudila Čína.
Peking avizovaný prodej zbraní Tchaj-wanu v noci na sobotu odsoudil a varoval Spojené státy před protiopatřeními, pokud prodej nezruší. „Ohrožuje to čínsko-americké vztahy a mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu,“ uvedla mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu Liou Pcheng-jü. Zároveň dodala, že tento prodej „vysílá nesprávné signály“ tchajwanskému hnutí za nezávislost.
„Čína podle vývoje situace rozhodně přijme legitimní a potřebná protiopatření,“ řekla Liou Pcheng-jü.
Tchaj-wan čelí neustálé hrozbě čínské invaze, neboť Čína považuje tento ostrovní stát za součást svého území. Napětí v Tchajwanském průlivu eskalovalo po nedávné návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Nancy Pelosi na Tchaj-wanu, kterou Peking vnímal jako provokaci. Čínská armáda po jejím odchodu uspořádala kolem Tchaj-wanu rozsáhlé manévry.