Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Hudba - Tip na hudbu

Sex Pistols, Slowthai nebo The Beatles. Toto jsou písně inspirované královnou Alžbětou II.

Někteří muzikanti královnu Alžbětu II. již od začátku kritizovali a jiní si ji chtěli vzít za ženu. Zavzpomínej na královnu pomocí těchto písní.

Tereza Šnajdrová
9. 9. 2022 20:00 Čas čtení: 3:08
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Sex Pistols, Slowthai nebo The Beatles. Toto jsou písně inspirované královnou Alžbětou II.
Zdroj: Flickr/Arlington Public Library/volně k použití
Hudba - Tip na hudbu
0
Tereza Šnajdrová
9. 9. 2022 20:00
Čas čtení: 3:08

Sex Pistols, Slowthai nebo The Beatles. Toto jsou písně inspirované královnou Alžbětou II.

Někteří muzikanti královnu Alžbětu II. již od začátku kritizovali a jiní si ji chtěli vzít za ženu. Zavzpomínej na královnu pomocí těchto písní.

Tereza Šnajdrová
9. září 2022, 20:00
Čas čtení: 3:08
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Sex Pistols, Slowthai nebo The Beatles. Toto jsou písně inspirované královnou Alžbětou II.
Zdroj: Flickr/Arlington Public Library/volně k použití

Vzhledem ke smrti královny Alžběty II., která otřásla celým světem, dnes vypustíme náš tradiční přehled hudebních novinek. Místo toho ti představíme písně, které vznikly během jejího života a které jsou věnovány britské královské rodině (ať už v dobrém, nebo špatném slova smyslu). Poslechni si Sex Pistols, The Beatles nebo mladého rappera, který si nechává říkat Slowthai.

Sex Pistols – God Save The Queen

V roce 1977, když královna Alžběta II. slavila stříbrné jubileum, vydala britská punková skupina Sex Pistols píseň s názvem God Save The Queen. Jednalo se teprve o její druhý singl, který se měl původně jmenovat No Future a který se posléze objevil na desce Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols.
 
Na první poslech by se mohlo zdát, že píseň slouží jako kritika samotné Alžběty II., čemuž nahrává i její přebal s královniným portrétem. Bývalý zpěvák kapely Johnny Rotten však posléze vysvětlil, že kapela pomocí skladby vyjadřovala názor na monarchii a kritizovala instituci. „Bože, ochraňuj královnu. Není to lidská bytost, anglický sen, nemá budoucnost. Nenech si říkat, co chceš, co potřebuješ. Není žádná budoucnost, žádná budoucnost pro tebe,“ zpívají Sex Pistols v písni God Save The Queen.

 

The Beatles – Her Majesty

Další písní, která je přímo věnována Alžbětě II., je Her Majesty od The Beatles. Tu Paul McCartney napsal již v roce 1969, a ačkoli měla původně normální délku, nakonec z ní zbylo jen 25 sekund. Skladba se totiž McCartneymu nelíbila, z alba Abbey Road Medley ji chtěl vyškrtnout, ale její kousek na něm zůstal a kapela se s tím spokojila.

 
Her Majesty je jednou z nejsladších popových skladeb věnovaných královně. „Její Veličenstvo je krásné děvče, ale skoro nemluví. Její Veličenstvo je krásná dívka, ale ze dne na den se mění,“ popisuje McCartney Alžbětu II. „Chci jí říct, že ji strašně miluju, ale to budu muset mít plné břicho vína. Její Veličenstvo je krásná holka, jednoho dne bude má,“ zazpívá v závěru, než skladba náhle skončí.

 


Pet Shop Boys – Dreaming of the Queen

V roce 1993 složila píseň s tematikou královny Alžběty II. také britská synth-popová kapela Pet Shop Boys. Dreaming of the Queen se objevila na albu Very. „Mám sen o královně, jak se zastavila na čaj. Ona a já a lady Diana. Královna řekla: ‚Jsem zděšena. Zdá se, že láska nikdy nepřetrvá, ať se snažíš jakkoli,‘ “ zpívá zpěvák kapely Neil Tennant, který se na čajovém dýchánku s Alžbětou II. ocitá nahý.
 
Dreaming of the Queen slouží jako zkoumání romantické ztráty, opírá se o manželské problémy prince a princezny z Walesu a zároveň upozorňuje na problémy způsobené epidemií AIDS. „A Diana odpověděla, nikdo nepřežil. Naživu nezbývají žádní milenci, a to je ten důvod, proč láska umřela,“ zní slova písně, která po smrti Diany v roce 1997 nabývají na emotivnosti.
 


Slowthai – Nothing Great About Britain

Spojení monarchie a hip hopu jen těžko pohledat, ale o jedno takové se postaral talentovaný britský rapper Slowthai. Ten v roce 2019 nazpíval píseň Nothing Great About Britain, kterou můžeš najít na stejnojmenném albu. Slowthai se v songu svým posluchačům svěřuje se svým názorem na britskou královnu, monarchii a o Alžbětě II. mluví jako o „ku**ě“.
 
Rapper ale přes to všechno říká, že je pyšný na to, že je Brit a ke královně se bude chovat s maximální úctou, pokud ho bude respektovat i ona. „Kate Middleton bych si klidně hned vzal. Nelžu, jsi jako anglická růže, nelhal bych ti. Řekl bych ti, jak to je, budu se k tobě chovat s největší úctou. Jen když mě budeš trochu respektovat, Alžběto, ty ku**o,“ zní v závěru písně.

 


The Smiths – The Queen Is Dead

V roce 1986 vydala píseň věnovanou královské rodině britská rocková kapela The Smiths. V The Queen Is Dead zpěvák Morrissey s nadhledem komentuje potenciální úpadek monarchie a fascinaci britského tisku královskou rodinou. „Řekl jsem, Charlesi, netoužíte někdy po tom objevit se na titulcích Daily Mail? Oblečen ve svatebním závoji vaší matky?“
 
„Nechtěl jsem na monarchii útočit jako na nějaké monstrum. Ale zjistil jsem, že jak čas plyne, to štěstí, které jsme měli, se pomalu vytrácí a nahrazuje ho něco, co je zcela šedivé a smutné. Samotná myšlenka monarchie a anglické královny je posilována a zdá se být užitečnější, než ve skutečnosti je,“ komentoval později píseň Morrissey.

 


Amyl and The Sniffers – Gacked On Anger

Za zmínku pak také určitě stojí skladba Gacked On Anger od australské punkrockové skupiny Amyl and The Sniffers. V jejím klipu hledá zpěvačka Amy Taylor zbohatlého člena královské rodiny, kterému chce pěkně z plných plic říct, co si o něm myslí.
 
„Dřu se jak kůň každý den. Za minimální mzdu a nedostávám zaplaceno. Jsem ve stresu, mám vztek! Chci pomáhat lidem na ulici, ale jak jim můžu pomoct, když si nemůžu dovolit jíst. Jak mám přežít? Jak mám přežít?“ zpívá naštvaně. Punk's not dead.

 

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: variety.com, songfacts.com, wordpress.com, nme.comNáhledový obrázek: Flickr/Arlington Public Library/volně k použití
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu hudba
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.