Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Patočková ČTK
15. září 2022 v 18:35
Čas čtení 1:20

Požár národního parku České Švýcarsko může přispět ke změnám zákona o požární ochraně

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Požár národního parku České Švýcarsko může přispět ke změnám zákona o požární ochraně
Zdroj: Twitter/Děčínsko

Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku možná povede ke změnám zákona o požární ochraně, a to z hlediska předcházení takovým událostem, zejména v bezzásahových zónách národních parků. Bude také potřebná změna koncepce leteckého hašení lesních požárů.

Novinářům to ve čtvrtek řekl generální ředitel hasičského sboru Vladimír Vlček, který informoval o zásahu v Českém Švýcarsku poslance z bezpečnostního výboru. „Legislativní kroky spočívají v tom, že pravděpodobně budeme muset v některých ustanoveních upravit výkon státního požárního dozoru a povinnosti správců zejména národních parků v oblasti, kde jsou bezzásahové zóny, a to proto, aby byl zabezpečen příjezd požární techniky, aby byly řešeny požární předěly a aby byl zabezpečen dostatek požární vody,“ uvedl Vlček.

27. července 2022 v 18:30 Čas čtení 6:06 Klimatická změna bude zrychlovat, to, co se děje v Českém Švýcarsku, se může dít i leckde jinde, říká entomolog Čížek (Rozhovor) Klimatická změna bude zrychlovat, to, co se děje v Českém Švýcarsku, se může dít i leckde jinde, říká entomolog Čížek (Rozhovor)

Před poslanci upozornil Vlček například na to, že hasiči museli v Českém Švýcarsku prosekávat a prořezávat mnoho původních, ale časem zarostlých komunikací, aby se dostali k ohni. „Byly prohlášeny za něco, co se neudržuje,“ poznamenal. Pro národní park České Švýcarsko navíc neexistuje dokumentace pro zdolávání požárů. Jelikož jde o území se ztíženými podmínkami pro zásah, dokumentace podle Vlčka zpracována být měla.

Výbor na návrh Karla Krejzy (ODS) vyzval vládu k tomu, aby se zasadila o změnu strategie správy v národních parcích, zejména v Českém Švýcarsku, a to s ohledem na bezpečnost lidí a tamní majetky. Lidé, kteří chtějí dělat z původního hospodářského lesa prales, by potřebovali podle Krejzy „odborné vyšetření“. „Každý hospodář potvrdí, že kůrovcové dřevo musí z lesa pryč,“ podotkl Radek Koten (SPD). Bývalý ředitel hasičů a nynější poslanec ANO Drahoslav Ryba uvedl, že národní park České Švýcarsko na rozdíl od šumavského národního parku pro požární ochranu mnoho neudělal.

1. září 2022 v 13:29 Čas čtení 0:48 Členkou výjezdové jednotky hasičů v Česku se poprvé v historii stala žena Členkou výjezdové jednotky hasičů v Česku se poprvé v historii stala žena

Bezpečnostní výbor vyzval podle návrhu Jiřího Maška (ANO) vládu také k zahájení jednání o dalším zajištění letecké hasičské techniky. Podle Vlčka může Česko jako malý stát těžko uvažovat o samostatné letce. „Je to neekonomické, je to nemožné,“ řekl členům výboru. Soukromí provozovatelé nemají podle něho takovou techniku, která by byla schopná nést nejméně tři krychlové metry vody. Změna koncepce by se měla týkat letecké služby policie, aby měla i těžké vrtulníky.

Rozsáhlý požár vypukl v Českém Švýcarsku 24. července, uhašen byl za 20 dní. Zasažena byla plocha 1060 hektarů. Zasahovalo přes 6300 profesionálních a dobrovolných hasičů a 92 příslušníků letecké policie, využili přes 400 kusů techniky. Policie vyšetřuje požár pro podezření z obecného ohrožení.

Domů
Sdílet
Diskuse