Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
27. července 2022 v 18:30
Čas čtení 6:06
Tereza Šnajdrová

Klimatická změna bude zrychlovat, to, co se děje v Českém Švýcarsku, se může dít i leckde jinde, říká entomolog Čížek (Rozhovor)

Klimatická změna bude zrychlovat, to, co se děje v Českém Švýcarsku, se může dít i leckde jinde, říká entomolog Čížek (Rozhovor)
Zdroj: HZS ČR
REFRESHER KLIMATICKÁ ZMĚNA
Uložit Uložené

S entomologem Lukášem Čížkem o požáru v Českém Švýcarsku, jeho pozitivním dopadu na přírodu i o tom, proč se s požáry musíme naučit žít.

V neděli 24. července začal v Českém Švýcarsku hořet les. Požár se stále nedaří dostat pod kontrolu. Podle ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka v národním parku hoří již na tisíc hektarů plochy, a Česko se tak potýká s jedním z největších lesních požárů v historii. Za živlem, který ničí vše, co mu stojí v cestě, většina z nás vidí jen to špatné. Podle entomologa Lukáše Čížka však oheň může být i prospěšný a přírodě může pomoci.

Doporučeno
Hasiči na Hřensku likvidují menší ohniska. Některé domy požárům podlehly Hasiči na Hřensku likvidují menší ohniska. Některé domy požárům podlehly 27. července 2022 v 8:59

Jak výjimečný je požár, který právě probíhá v Českém Švýcarsku? Jde o výjimku, nebo nový trend? 

Českosaské Švýcarsko a obecně pískovcové krajiny jsou charakteristické tím, že jsou hodně vysychavé. Jsou tam skály, které jsou samozřejmě také vysychavé, a navíc tam většinou rostou stromy, které hoření přímo podporují. Pyrofyty, tedy například borovice a břízy, požáry pro své přežití potřebují a dělají vše pro to, aby krajina hořela.

Když se podíváme do historických záznamů nebo na výzkumy našich vědců z Českosaského Švýcarska, tak se dozvíme, že v pískovcových krajinách hořelo pravidelně po několik tisíc let. Hlavní příčinu můžeme hledat v geomorfologii a v podloží. V okamžiku, kdy na prudkém svahu začne něco hořet, teplo bude stoupat vzhůru, oheň velmi rychle nabyde na síle a požár se šíří. Nejde tedy o nic překvapivého.

Takto vypadal zásah v obcích Hřensko a Mezná z pohledu hasičů.
Takto vypadal zásah v obcích Hřensko a Mezná z pohledu hasičů. Zdroj: HZS ČR

Dnes se ale krajina v souvislosti s klimatickou změnou často dostává do takového stavu, že se požáru dá jen velmi těžko zabránit.

Můžeme takové požáry očekávat do budoucna častěji?

Je to velmi pravděpodobné, ba dokonce jisté. Požáru se v takovém případě téměř nedá zabránit, a když vznikne, tak se velmi těžko hasí, což vidíme i dnes v Českosaském Švýcarsku. Ve střední Evropě jsme ohni a lesním požárům poněkud odvykli, ale oheň je běžnou a nezbytnou součástí ekologie většiny ekosystémů, které u nás jsou, a do krajiny patří. Aktuální požár tedy není ničím překvapivým.
 
Většina požárů je samozřejmě způsobená člověkem, ale příroda je na to zvyklá. Nejspíše z ledových dob, kdy bylo výrazně sušší klima a hořelo častěji. Oheň je nejenom běžnou součástí přírodních dějů, ale byl i běžnou součástí hospodaření. Ještě v 18. století lesy pravidelně hořely, a to proto, že v nich lidé potřebovali pást, potřebovali, aby v nich kvetlo, aby mohli chovat včely a ohořela i taková místa, která dnes považujeme za naprosto zásadní pralesy Evropy. Pak ale nastoupil útlum ohně, objevilo se industriální lesnictví, v lese jsme začali cíleně hospodařit, zajímalo nás jen dřevo a to, jak do lesů dostat co nejvíce stromů.
 
Dnes se ale krajina v souvislosti s klimatickou změnou často dostává do takového stavu, že se požáru dá jen velmi těžko zabránit a v podstatě se na něj musíme adaptovat, musíme se s ním naučit žít a pracovat.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jakou roli na požárech hraje klimatická změna.
  • Co se bude dít, až bude požár uhašen a na místě zůstane „spálená zem“.
  • Co bude se zvířaty.
  • Jak bychom podobné požáry mohli krotit, předcházet jim.
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 118827 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy , 20 % sleva na nákup v The Streets nebo Sleva 500 Kč při nákupu nad 1 250 Kč na lolipop.cz
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse