Poznat hrad nebo zámek od jiného hradu a jiného zámku tak těžké není. Ale co když z těch staveb už zbylo jenom pár kamenů na kopci? To už musí člověk být znalec, aby je poznal. Tak si to vyzkoušej i ty.
V Česku je zřícenin určitě několik stovek a svou historií jsou stejně zajímavé jako většina hradů. Byly buď dobyty při válečném tažení, nebo vyhořely, nebo byly jenom opuštěny, když se šlechta začala stěhovat do pohodlnějších zámků. Poté často obyvatelé vesnic kolem začali zříceniny rozebírat a využívat materiál na vlastní stavby. V minulém století se zříceniny staly oblíbenou destinací trampů a rozpadlé hrady provoněla vůně špekáčků.
Kvíz
KVÍZ: „Tak z toho moc nezbylo.“ Poznáš české zříceniny?

Zdroj:
Wikimedia/Zdeněk Fiedler
1
9
Na tuto zříceninu hradu narazíš ve hře Kingdom Come, ale jeho současnou podobu tam budeš hledat těžko. Který to je?
Kunětická hora
Trosky
Bouzov

Zdroj:
REFRESHER/Adéla Ježková
2
9
Tato zřícenina renesančního zámku vyhořela v roce 1693, byla částečně opravena a vyhořela znova v roce 1720. Bad luck, co? Poznáš ho?
Zvířetice
Kost
Medvědice

Zdroj:
Národní památkový ústav
3
9
Na tomto hradě pobýval Jan Hus těsně před odjezdem do Kostnice a v sedmdesátých letech se stal útočištěm rytíře Brtníka z Brtníku ve filmu Ať žijí duchové!
Krakovec
Zbiroh
Litice

Zdroj:
Wikimedia Commons / Petr Kinšt
4
9
Na obrázku je zřícenina nejstaršího známého kamenného hradu na území Česka. Postavil ho pravděpodobně správce sousedící německé Severní Marky Děpolt II. z Vohburgu a hned po dostavení ho dobyl Vladislav I.
Přímka
Přimda
Týřov

Zdroj:
Wikimedia Commons / Zdeněk Fiedler
5
9
Pokračuje další filmový hrad. V roce 1987 na této zřícenině natočil Zdeněk Troška pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
Bouzov
Sloup
Frýdštejn

Zdroj:
Wikimedia Commons / Janmanak
6
9
Vedle této zříceniny nechal postavit Václav IV. své oblíbené sídlo. Víš která to je?
Žebrák
Bouzov
Točník

Zdroj:
Wikimedia Commons / Svickova
7
9
Z hradu, který postavili Jošt, Petr, Jan a Oldřich z Rožmberka, již moc nezbylo. Poznáš zříceninu, která se nachází v jižních Čechách?
Dívčí kámen
Špilberk
Pernštejn

Zdroj:
Wikimedia Commons / MiPi
8
9
Další zříceninu nechalo také postavit bratrské kvarteto pánů z Rožmberka. Nyní je majetkem státu a v jižní věži vznikla v sedmdesátých letech minulého století rozhledna.
Buchlovice
Helfenburk u Bavorova
Sychrov

Zdroj:
Wikimedia Commons / Prazak
9
9
Tato zřícenina už je třešničkou na dortu a kdo ji pozná je borec. Hrad nad údolím řeky Punkvy je pustý od roku 1461 a doteď je v havarijním stavu.
Blansek
Kokořín
Házmburk