Případy silného menstruačního krvácení byly hlášeny po první, druhé a posilovací dávce vakcíny Comirnaty (konsorcia Pfizer/BioNTech) a vakcíny Spikevax (od firmy Moderna).
Specialisté Evropské agentury pro léky (EMA) v pátek varovali, že některé vakcíny proti onemocnění COVID-19 mohou způsobit silné menstruační krvácení. Experti proto doporučili, aby tyto projevy byly přidány na seznam možných vedlejších účinků vakcín. TASR zprávu převzala z agentury AFP.
EMA ve stanovisku uvedla, že případy silného menstruačního krvácení byly hlášeny po první, druhé a posilovací dávce očkovací látky Comirnaty (konsorcia Pfizer/BioNTech) a vakcíny Spikevax (od firmy Moderna).
Po přezkoumání údajů dospěli experti k závěru, že existuje přinejmenším přiměřená pravděpodobnost, že výskyt silného menstruačního krvácení je v příčinné souvislosti s těmito vakcínami. Odborníci proto doporučili, aby byla silná menstruace přidána do informací k použití obou těchto covidových vakcín využívajících technologii mRNA.
EMA dále uvedla, že neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že by menstruační problémy nahlášené u některých lidí měly nějaký vliv na reprodukci a plodnost. EMA ve stanovisku zároveň zdůraznila, že výhody očkování těmito vakcínami výrazně převažují nad riziky.
Poté, co se objevily první zprávy o změnách menstruačního cyklu u některých žen po očkování, byly na národní i evropské úrovni hlášeny případy silného menstruačního krvácení, píše AFP.
Francouzská Národní agentura pro bezpečnost léků (ANSM) začala v červenci získávat od žen informace o menstruačních problémech a svá zjištění předala Evropské agentuře pro léky.
Většinou krátkodobé změny menstruačního cyklu se objevily po očkování, ale přímé propojení s proticovidovými vakcínami se dosud nepotvrdilo. Většinou šlo o „nezávažné“ symptomy včetně nepravidelných menstruací nebo krvácení, které bylo silnější nebo slabší než obvykle.