Hraní videoher nám může pomoct zlepšit náladu, potlačit stres, ale i najít nové přátele. Hry už se dnes využívají i v rámci terapie na pomoc lidem s duševními problémy. V čem může být hraní her prospěšné a na co si dát pozor?
Herní průmysl každým rokem roste, a to jak ve světě, tak i v Česku a na Slovensku. Celosvětový obrat v letošním roce atakuje hranici 200 miliard dolarů a podle aktuálních statistik se na planetě nachází více než tři miliardy hráčů. A očekává se, že jejich počet v nadcházejících letech dál poroste.
Hraní videoher už ale dávno není jen obyčejnou kratochvílí a formou zábavy. To, na co generace starších může stále ještě i dnes nahlížet jako na plýtvání časem a bezvýznamnou zahálku, má potenciál nám i pomáhat. Své využití už totiž hry našly také v rámci terapie na pomoc osobám s depresemi či úzkostmi.
Refresher se dlouhodobě věnuje tématu duševního zdraví. Pokud nás chceš v tvorbě tohoto obsahu podpořit a získat neomezený přístup k exkluzivním článkům a rozhovorům, přidej se do našeho Refresher+ klubu.
Videohry nabízí propojení s lidmi, což je klíčový aspekt duševního zdraví. Dodávají vám pocit, že jste součástí komunity podobně smýšlejících lidí. – profesor Glenn Platt
Pozitivní vs. negativní stránky her
Řada výzkumů se v minulosti zabývala hlavně negativními dopady hraní, jako je například často skloňovaná závislost, zejména ale v posledních letech se do popředí začaly dostávat i studie, které ukazují opak, tedy v čem pro nás může být hraní přínosné. Jak totiž vědci tvrdí, u her musíme posuzovat nejen jejich negativní, ale i pozitivní stránku.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak nám mohou hry pomáhat?
- Proč se v terapii využívají i hry jako Roblox nebo Fortnite.
- Co se při hraní děje v našem mozku.
- Proč je prospěšné hrát s jinými hráči?
- Na co si při hraní dát pozor a jak hrát hry zdravě.