Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 27. 1. 2023 svátek má Ingrid

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Česko

V Praze budou moci v pruzích pro autobusy jezdit motorky i skútry

Magistrát si od jarní novinky slibuje zvýšení bezpečnosti motorkářů i jejich zvýhodnění. Zároveň se má zvýšit plynulost provozu.

Vojtěch Vanda, ČTK
2. 1. 2023 13:33 Čas čtení: 1:35
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
V Praze budou moci v pruzích pro autobusy jezdit motorky i skútry
Zdroj: Pexels.com
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Česko
0
Vojtěch Vanda
ČTK
2. 1. 2023 13:33
Čas čtení: 1:35

V Praze budou moci v pruzích pro autobusy jezdit motorky i skútry

Magistrát si od jarní novinky slibuje zvýšení bezpečnosti motorkářů i jejich zvýhodnění. Zároveň se má zvýšit plynulost provozu.

Vojtěch Vanda
ČTK
2. leden 2023, 13:33
Čas čtení: 1:35
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
V Praze budou moci v pruzích pro autobusy jezdit motorky i skútry
Zdroj: Pexels.com

Lidé na motocyklech a skútrech budou moci v hlavním městě od jara začít využívat vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy MHD. Záměr schválil silniční správní úřad a město čeká na nabytí právní moci. Důvodem zavedení změny je zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu.

 

ČTK to dnes sdělil dosluhující primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě). Pro autobusy MHD je v Praze vyhrazeno 66 kilometrů jízdních pruhů, které využívají rovněž policisté, strážníci, záchranáři nebo taxikáři a na některých místech jsou určeny také cyklistům.

„Povolením motocyklů v buspruzích dojde nejen ke zvýšení bezpečnosti motorkářů, ale také k jejich zvýhodnění. To má pro město přínos, protože motorky zabírají mnohem méně veřejného prostoru při parkování než automobily,“ uvedl Scheinherr. Opatření je nyní vyvěšeno na úřední desce a vedení města čeká, až nabude právní moci. Podle náměstka se tak stane v lednu a následně bude během jara postupně měněno dopravní značení, čímž začne změna platit.

 

Změna umožní i plynulejší a bezpečnější provoz. Motocyklisté a jezdci na skútrech často využívají pruhy k předjíždění kolon, kdy se pak řadí zpět do jízdních pruhů mezi auta. Tyto manévry, které jsou často nebezpečné, nové opatření omezí, čímž se sníží riziko nehod. Bezpečnost se zvýší i pro cyklisty, protože je motocykly a skútry nebudou ohrožovat zmíněným přejížděním mezi pruhy. Cyklisté budou zároveň počítat s tím, že v pruzích jezdí i motorky a skútry.

 

Plynulosti provozu autobusů ve vyhrazených pruzích se nové opatření nedotkne, protože rychlost motocyklů je srovnatelná s autobusy. „Proto nejsou očekávány negativní dopady,“ píše úřad v rozhodnutí.

 

Loni přibylo v Praze 4,4 kilometru vyhrazených jízdních pruhů, jejich délka se tak prodloužila na 66 kilometrů. Pruhy chce město rozšiřovat i do budoucna, prověřuje mimo jiné možnost jejich zřízení v Českobrodské ulici mezi zastávkami Blatov a Na Vaňhově, v Horoměřické ulici v celém stoupání z Šáreckého údolí k zastávce Bořislavka a v Náchodské ulici od hranice Prahy po okraj zástavby Horních Počernic.

Praha se může těšit na další změny

Tuto změnu má na svědomí staré vedení magistrátu. Co Prahu čeká dál, mluvíme-li o dopravních změnách, nastínil lídr vítěze komunálních voleb Bohuslav Svoboda (SPOLU). On sám Refresheru tvrdil, že dopravu bere za svou prioritu. Podle něj však minulé vedení města dopravu zanedbávalo.

„Je potřeba dokončit Pražský a Městský okruh a modernizovat severovýchodní části aglomeračního okruhu. Prioritou je také rychlé vlakové spojení na letiště a na Kladno, stavba metra D a daleko větší zapojení chytrých řešení pro průjezdnost města,“ uvedl před volbami. 

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Pexels.com
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu česko
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.