Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
17. ledna 2023 v 17:18
Čas čtení 1:38
Ilona Hobzová

NASA objevila na Marsu ložiska drahokamů, mohla by dokládat život na této planetě

NASA objevila na Marsu ložiska drahokamů, mohla by dokládat život na této planetě
Zdroj: Getty Images
TECH VESMÍR ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Ložiska objevilo vozítko Curiosity.

Vozítko Curiosity, pomocí kterého provádí americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) průzkum povrchu na Marsu, objevilo na této planetě rozsáhlá naleziště opálů. Tyto minerály bohaté na vodu by mohly pomoci vyřešit otázku, zda na rudé planetě někdy existoval život. V budoucnu by zase mohly poskytnout vodu pro případné budoucí lidské mise, které se na Mars vydají. Uvedla to nedávná studie publikovaná v časopise Journal of Geophysical Research: Planets. 

Voda byla na Marsu i v mladších dobách

Opály jsou ceněnými drahokamy díky svým třpytivým barvám. Na Zemi vznikají, když se oxidy křemíku rozmělní ve vlhkém prostředí a poté ztvrdnou v puklinách mezi horninami. Tento proces mění opály v miniaturní oázy, které mohou obsahovat až 20 procent kapalné vody.

Tyto opály na Marsu už dříve spatřila z dálky orbitální sonda NASA a byly identifikovány také v takzvaných marťanských meteoritech, které dopadly na povrch naší planety. Ložisky těchto opálů přímo na Marsu se nyní zabýval tým vedený Travisem Gabrielem, vědeckým pracovníkem United States Geological Survey.

Gabriel a jeho kolegové uvedli, že opály jsou na Marsu častější a že voda byla na povrchu této planety i v mladších dobách. „Podpovrchová síť bohatá na vodu, která vytvořila ložiska opálů, byla chráněna před drsnými povrchovými podmínkami, což v novější době umožnilo potenciálně obyvatelné prostředí na Marsu,“ uvedl Gabriel a jeho kolegové ve studii. Je také možné, že se v těchto drahých kamenech dokonce zachoval mikrobiální život.

Doporučeno
Těchto sedm států rozhodne americké volby. Proč jsou „swing states“ tak zásadní? Těchto sedm států rozhodne americké volby. Proč jsou „swing states“ tak zásadní? 5. listopadu 2024 v 17:20

Vědci vědí, že Mars byl před zhruba 3,7 miliardy let mnohem vlhčí a teplejší, ale přítomnost opálových ložisek v kráteru Gale naznačuje, že planeta mohla během posledních několika set milionů let zažít také krátkodobé záplavy. I když je nepravděpodobné, že by na vysušeném povrchu Marsu stále přetrvával život, tyto krátké záplavy pomohly mikrobům přežít hlouběji pod povrchem nebo uchovaly jejich mikrobiální pozůstatky v opálech, které jsou snadno přístupné z povrchu.

Vysoký obsah vody v opálech by z nich mohl v budoucnu činit důležitý zdroj vody pro případné lidské mise, které se na Mars vydají. 

Sonda Curiosity přistála v Galeově kráteru na Marsu v srpnu 2012. Od té doby přinesla řadu objevů. Vozítko například nashromáždilo důkazy o tom, že před miliardami let nad kráterem Gale pravděpodobně tekla voda a vytvářela podmínky vhodné pro život. Nástupcem Curiosity se stala sonda Perseverance, která na Marsu přistála v roce 2021.

Domů
Sdílet
Diskuse