Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. února 2023 10:00
Čas čtení 14:45
Vojtěch Vanda

TikTok zaujal videi o zálesáctví a rybaření. Mí hejtři byli hlavně důchodci, mladí mě podporují, říká Matěj Houška z Teamu 2010

TikTok zaujal videi o zálesáctví a rybaření. Mí hejtři byli hlavně důchodci, mladí mě podporují, říká Matěj Houška z Teamu 2010
Zdroj: se svolením Teamu 2010
REFRESHER TIKTOK TIPY NA TIKTOKOVÉ ÚČTY
Uložit Uložené

Vidíš ho na TikToku, jak si užívá přírodu na houbách, chodí rybařit nebo rozdělává oheň pouze dřívky. Matěj Houška z Teamu 2010 je skoro patnáctiletým českým fenoménem, který správně využil vlnu oblíbenosti survival videí, přestože to ani neměl v plánu.

Těžko mu tipneš 14 let. A je pravdou, že za chvíli mu bude 15. Od října se svým rodinným „týmem“ s názvem Team 2010 obohacuje český TikTok artikulovanými videi o rybaření, zajímavostmi z přírody a věčně pozitivní náladou. Mluvíme o Matěji Houškovi, mladíkovi ze západu Čech, jenž svým zápalem do rybaření a zálesáctví uchvacuje internet.

@team2010_official Rozdělání ohně pouze pomocí toho, co najdete v lese 🔥🌲. Právě v dnešní nepředvídatelné době se vám může tato dovednost skvěle hodit 👌, protože nikdo nevíme, čemu třeba budeme muset v budoucnu čelit 😉👍. PS: Do 90 sekund už se toho opravdu víc nevejde, ale pokud chcete, natočíme pro vás zase další videa s ohněm, kde si představíme něco nového 🎥😊. #zalesactvi#team2010#fishing#fire#water#forest#stream#amazing#bowdrill#bushcraft#important#behappy#survival#love#lifestyle#czechboy#me#adventure#nature#priroda#outdoor#travel#cool#winter#knife#beautiful#like#ceskapriroda#czech#czechrepublic♬ původní zvuk - Team 2010

Do svých 15 let se dokázal s pomocí své rodiny nejen proslavit na internetu, ale také napsat knihu, psát do prestižních časopisů, potkat se se slavnými lidmi, vystupovat na přednáškách a to všechno s dikcí moderátora v televizi. Proto nám přišlo zvláštní, že ještě nemá svůj vlastní dokument. Proč? A proč například nechce studovat nic ve spojení s rybářstvím či lesem? Na to nám odpověděl níže.

Doporučeno
Muzikant a tiktoker Casey Lowry: Baví mě reagovat na hloupé řeči na TikToku. Svou hudbou chci rozdávat hlavně radost (Rozhovor) Muzikant a tiktoker Casey Lowry: Baví mě reagovat na hloupé řeči na TikToku. Svou hudbou chci rozdávat hlavně radost (Rozhovor) 27. ledna 2023 6:00

Existuje něco lepšího než trávení času v přírodě?

Pro mě osobně je to to nejcennější, čeho si vážím, a je to věc, která mě v životě naplňuje. Ale samozřejmě je to o tom, že si každý musí najít něco, co ho baví. A když se někomu, podobně jako mně, podaří, že bude mít takovou lásku jak k přírodě, tak i rybaření, tak si myslím, že je to to nejlepší, co ho může v životě potkat.

Jak to, že sis k ní vytvořil již v mládí tak pevný vztah?

Já jsem ze západních Čech, kousek od Plzně, a studuji na osmiletém gymnáziu ve Stříbře, takže mám štěstí, že okolo máme spoustu lesů, krásnou přírodu, a jistě mi to pomohlo v tom, abych si svůj koníček mohl naplno užívat.

Mám to štěstí, že už od nepaměti máme rybaření a celkově lásku k přírodě v rodině. Děda, taťka i brácha to mají podobně, takže jsem se od nich mohl učit. Do přírody mě vozili v kočárku. U vody jsem se začal motat od tří let a matně si pamatuji, že když mi byly tak čtyři roky, tak mě taťka s bráchou vzali poprvé na ryby na přehradu. Tehdy mě rybaření chytlo naplno, položil jsem se do toho, začal se učit, zdokonalovat a troufnu si říct, že se z toho po dvanácti letech stala taková moje životní cesta.

Matěj Houška
Zdroj: se svolením Teamu 2010


Co tě na rybaření tak uchvátilo? 

Jde především o to, že jsem lovec a neskutečně mě baví samotný lov. Orientovat se v přírodě, najít, přelstít a ulovit rybu na nějakém obtížném revíru a potom ji, pokud to lze, zase vypustit zpátky do přírody je prostě něco, co mne nikdy neomrzí. Hlavně je to všechno dobrodružství. Pobyt v přírodě není jak sledování virtuálního světa doma u počítače. Pokud jste v přírodě, tak o ty zážitky prostě nemáte nouzi.


Myslíš, že bys zvládl i jiný lov? Pastmi, střelbou?

Jestli bych to zvládl, je jedna věc, a druhá, jestli by mě to bavilo. Oba mí strejdové jsou myslivci, takže mi o tom něco pověděli a nějak mě to netáhne. Mám rád, když můžu jít v klidu do lesa, „upéct si buřtíka“, vyřezat si lžičku a pak jít na ty ryby. Myslivost spíše ne.


Je pravda, že to „lovení“ spojujete s mírumilovnou myšlenkou chycené zvíře pustit, což by v tomto případě asi nešlo.

Přesně tak. Je důležité, že provozuji styl lovu chyť a pusť. Vše, co chytím, pošlu zpátky do přírody, ale osobně nemám nic proti rybářům, kteří si nějakou rybu vezmou i domů k snědku. Naopak problém vidím v tom, že si někteří „rybáři“ odnesou od vody za rok stovky kilogramů ryb včetně těch trofejních, které by se rozhodně měly vracet vodě.


Velký problém je také to, že se ani v dnešní době spousta rybářů neumí k rybám náležitě chovat. Znamená to, že je kvůli fotografiím uchovávají dlouhou dobu v sítích a nešetrně s nimi manipulují na břehu. Pokud chtějí rybu pustit zpátky do přírody, tak se to musí udělat takovým způsobem, aby se ryba netrápila a později neuhynula. 

Určitá část rybářské veřejnosti, konkrétně šlo o lidi předdůchodového a důchodového věku, mi začala strašně závidět a začala si na mě vymýšlet lži, pomlouvat mě, zesměšňovat a jakýmkoliv způsobem se mě snažila ponížit.


Vím, že na YouTube vytváříte videa o rybaření a zálesáctví jako Team 2010, což je, dle vašeho webu, rodinná záležitost. Vzhledem k tomu, že byl ale vytvořen v roce 2010, počítám, že ti bylo teprve něco přes rok. Takže asi nejsi zakládajícím členem…Určitě ne, ten založili taťka s bráchou po mnohaletém chytání. Já jsem se u nich motal už od svých tří let, ale oficiálně mě do něj vzali v den, kdy jsem si udělal rybářské zkoušky. Takže v osmi letech v roce 2016. 


Perličkou bylo to, že jsem svým příchodem vše změnil. Kluci se původně věnovali výhradně moderní kaprařině, ale nyní, díky mé všestrannosti, děláme nejen více rybářských disciplín, ale i zálesáctví. Hlavně jde teda o to, že to děláme rodinně, což nás nejvíc baví, ale také ten formát tvorby, který děláme, není možné dělat jednotlivě.

Doporučeno
Kapybara sem, kapybara tam. Vítej na Kapybaratoku aneb když tvůj TikTok ovládnou zvířata Kapybara sem, kapybara tam. Vítej na Kapybaratoku aneb když tvůj TikTok ovládnou zvířata 12. března 2023 8:30

Je pravda, že kolem toho dneska lítá spousta lidí a zabere to spoustu času. Dnes nám ale pomáhají i kamarádi, známí a samozřejmě i naši finanční partneři, za jejichž podporu jsem moc vděčný.


Přesto vlastně v prvním videu na YouTube vystupuješ ty. Kolik ti tehdy přesně bylo? 

Začal jsem natáčet, když mi bylo jedenáct let. A k tomu musím říct, že se váže docela i zajímavá věc, na kterou se mě lidé ptají.


Pověz.Jde o hejtry. O téma, které je s veřejným projevem spojené a prostě to k tomu patří, ale já jsem moc rád, že dnes toho mám naprosté minimum a naopak mě podporují statisíce lidí. Každopádně právě v těch jedenácti letech jsem zažil to nejhorší období. Bylo to v době, kdy jsem vydal svůj první Zapomenutý revír, o čemž se začalo hodně psát, vznikaly články a rozhovory, a já říkám, že to byl můj největší zlom.

Určitá část rybářské veřejnosti, konkrétně šlo o lidi předdůchodového a důchodového věku, mi začala strašně závidět a začala si na mě vymýšlet lži, pomlouvat mě, zesměšňovat a jakýmkoliv způsobem se mě snažila ponížit. Tehdy to pro mě bylo velmi složité období, a dokonce jsem i uvažoval, že s natáčením skončím a že mi to za to nestojí.

 

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 131830 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.