Švýcarské úřady nařídily, že z obalu známé čokolády Toblerone musí zmizet charakteristický obrázek vrcholu hory Matterhorn. Výroba se totiž přesune na Slovensko.
Americký výrobce cukrovinek Mondelez letos přesune část produkce trojhranné čokoládové tyčinky do Bratislavy. Švýcarské zákony v takovém případě neumožňují využívat v marketingu národní symboly země. Ikonický Matterhorn tak na logu bude nahrazen obecnějším znázorněním alpského vrcholu, aby byl v souladu s geometrickou trojúhelníkovou estetikou. Na obalu bude uvedeno „založeno ve Švýcarsku“, nikoli „ze Švýcarska“.
Zákon o „švýcarskosti“ byl přijat v roce 2017 a stanovuje přísná kritéria pro používání švýcarských národních symbolů, které nemohou být využity pro propagaci produktů, které se nevyrábějí ve Švýcarsku.
Švýcarské produkty se lépe prodávají, proto tak tvrdé podmínky
Aby na potravinách mohl výrobce uvádět „vyrobeno ve Švýcarsku“, musí 80 procent ingrediencí pocházet ze Švýcarska, stejně jako většina výroby. U mléčných produktů to musí být 100 procent. Na některé ingredience, které nelze pěstovat ve Švýcarsku, jako například kakao, se vztahuje výjimka.
Studie ukázaly, že se některé výrobky s označením „vyrobeno ve Švýcarsku“ prodávají o 20 procent dráž než podobné zboží jiného původu, u luxusního zboží se prodejní cena zvyšuje až o 50 procent, napsal list The Guardian.
Mondelez uvedl pro BBC, že část produkce přesouvá „z důvodu celosvětového zvýšení poptávky a kvůli růstu značky Toblerone do budoucnosti“. Čokoláda Toblerone s medem a mandlemi se vyráběla ve švýcarském Bernu od roku 1908. Vrcholek alpského Matterhornu se na obalech objevil až v roce 1970.