Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. března 2023 13:41
Čas čtení 1:53
Vojtěch Vanda

Česko na Měsíci? Jsme zase o krok blíž

Česko na Měsíci? Jsme zase o krok blíž
Zdroj: JSC
TECH ČESKO VESMÍR
Uložit Uložené

Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování projektu LUGO, Lunar Geology Orbiter, což je mezinárodní vesmírná mise vedená brněnskou společností TRL Space. Mezi novými členy agentury nemá obdoby.

Společnost TRL Space Systems je česká kosmická společnosti věnující se stavbě družic a sond. Její vizí je „dostat českou vlajku na Měsíc a své produkty a služby na všechny kontinenty“. Minimálně první cíl by se jí povést mohl.

Mezinárodní mise LUGO si totiž klade za cíl odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity. Zároveň chce jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci, což uvádí tisková zpráva společnosti. Misi vykoná sonda, která bude vážit 200 kilogramů a na oběžnou dráhu Měsíce se vydá do roku 2030.

Její součástí bude unikátní technologie LiDAR (technologie mapující povrchy, pozn. red.), kterou brněnská firma vyvíjí společně s centrem HiLASE a otestuje ji už příští rok na vlastní družici s názvem TROLL. Kromě toho sonda LUGO ponese italský penetrační radar, finský hyperspektrální sensor a úzkoúhlou kameru z Estonska.

Doporučeno
Nekonečný death count a akce. Viděli jsme John Wick: Chapter 4, máš si koupit lístek do kina? Nekonečný death count a akce. Viděli jsme John Wick: Chapter 4, máš si koupit lístek do kina? 22. března 2023 11:00

„Naším cílem je vyslat k Měsíci sondu, která nám umožní určit, co tvoří zvláštní sopečné útvary, tzv. Irregular Mare Patches, které se na jeho povrchu nachází, a tím odhadnout jejich stáří. Část vědecké obce se domnívá, že jsou staré několik miliard let a utváří je nesmírně napěněná láva,“ vysvětlil hlavní vědecký cíl mise LUGO vedoucí vědeckého týmu Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

„Jenže ne všichni s tím souhlasí. Část vědců a vědkyň se naopak domnívá, že jsou velice mladé, pouhých 100 milionů let, a že je tvoří utužená láva,“ dodal.

Mise, která mezi státy střední a východní Evropy nemá obdoby

O tom, že se jedná o opravdu velký úspěch, mluví i další členové projektu. „Mise LUGO je nejkomplexnější a největší vesmírná mise vedená novými členskými státy ESA a svým rozsahem nemá mezi státy střední a východní Evropy obdoby. Podílí se na ní vědecký tým, který zahrnuje 18 organizací, ale i významné vědce z výzkumných institucí v Jižní Koreji, USA, Itálii, Finsku, Německu či Anglii,“ zmínil architekt mise LUGO ze společnosti TRL Space Petr Boháček

„Komerční potenciál mise je v získávání cenných dat pro těžbu. V kontextu přístupu ČR k Artemis Accords jsme začali jednat o spolupráci na dalším průzkumu Měsíce s americkými společnostmi,“ dodal. Potenciál v misi vidí i ESA, která minulý týden potvrdila pokračování mise. Projekt se tak přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise.

Doporučeno
10 tipů na akční a zábavné střílečky, které můžeš hrát úplně zdarma 10 tipů na akční a zábavné střílečky, které můžeš hrát úplně zdarma 22. března 2023 8:23

Návrh by měl být hotový za šest měsíců. Měl by zahrnovat finální návrh včetně konkrétního designu sondy a jejího vědeckého vybavení.

„Získání financí a podpory z programu ESA není jediným aktuálním úspěchem v tomto projektu,“ informoval CEO TRL Space Petr Kapoun. „Součástí rozhodnutí o pokračování mise byla také řada doplňujících otázek a komentářů od představitelů ESA, které potvrdily, že je naše společnost vnímána jako plnohodnotný partner, který má důvěru být zodpovědný za vedení mise od A do Z. Jedná se totiž o vůbec první mezinárodní misi pod hlavičkou ESA, kterou povede česká či východoevropská firma,“ zmínil důležitost mise.

Domů
Sdílet
Diskuse