Přinášíme ti nový seznam deseti her, které byly z různých důvodů v některých zemích cenzurovány nebo zcela zakázány. Někde trvalo i roky, než si je mohli hráči a hráčky zahrát.
Česká klasika Polda měla kvůli svému humoru problém se společnostmi Apple a Google, chytání Pokémonů zase vyvolalo obavy z bezpečnostních rizik. Na černé listině se ocitly i hry, u kterých by to člověk na první pohled asi nečekal. A nad důvody, které k zákazu nebo regulaci her vedly, občas zůstává rozum stát.
Zdaleka ne vždy totiž musí být hra násilná, aby v některých zemích vyvolala kontroverzi. V některých případech stačí zpracování určitého tématu nebo vyjádření podpory utiskovaným lidem. Přesvědčit se o tom můžeš v následujícím seznamu deseti titulů, mezi nimiž najdeš i věhlasné značky.
Dalším cenzurovaným nebo zakázaným hrám jsme se věnovali v předešlých článcích, přečíst si je můžeš zde a zde.
Pokémon Go
Mobilní hra Pokémon Go vyšla v roce 2016 a ihned se stala obrovským hitem. Díky technologii rozšířené reality tvůrci propojili herní prostředí s reálný světem a je dost možné, že tento fenomén ve své době pohltil i tebe. Hra však na řadě míst vyvolala kontroverzi a došlo i k jejímu zákazu z důvodu „bezpečnostních obav“. První zemí, která hru zcela zakázala, se stal Írán.
Zákaz pro své zaměstnance vydal i Pentagon, který zmínil rizika možné špionáže a získávání informací skrz nainstalovanou aplikaci. V Indonésii zase dostali zákaz hrát hru policisté ve službě, a ve Francii došlo dokonce k zatčení hráče, který při hraní hry vstoupil na vojenskou základnu.
Zajímavostí je, že zákaz hry přišel dokonce i do Česka, přesněji do Mladé Boleslavi. Tamní automobilka Škoda totiž svým zaměstnancům zakázala hru Pokémon Go používat kvůli obavám z úrazů, průmyslové špionáže nebo spotřebě dat ve služebních telefonech. Škoda tím následovala svou mateřskou automobilku Volkswagen, která hru zakázala svým 70 tisícům zaměstnanců.
FIFA
Ano, i sportovní hry můžou narazit na regulační orgány. V případě fotbalového titulu od EA se jednalo o problém prodeje herní měny (tzv. FIFA Points), za kterou si pak hráči můžou kupovat balíčky náhodných hráčů do režimu FIFA Ultimate Team.
To byl však v Belgii problém. V zemi totiž platí zákaz prodeje loot boxů (různé herní balíčky a předměty, které si hráč kupuje za reálné peníze), protože by se dle tamních zákonů jednalo o druh hazardu.
Vydavatelská společnost EA se nakonec zavázala, že ke 31. lednu 2019 přestane FIFA Points v zemi nabízet.
Z docela bizarního důvodu však ročník FIFA 17 nadělal poprask v Rusku. To kvůli speciálním dresům s motivem duhové vlajky, které vyšly při příležitosti připomínky Stonewallských nepokojů. Podle tamních poslanců měla tímto hra šířit „gay propagandu“ a volali po jejím zákazu, pokud titul nebude patřičně upraven. Propagováním homosexuálních vztahů by totiž prý hra mohla ohrozit „zdraví a vývoj dětí a mládeže“. K zákazu prodeje hry ale nakonec nedošlo.
Show your support, get your FREE Rainbow kit in FUT now! More on the #RainbowLaces campaign: https://t.co/2NohXaloXe pic.twitter.com/xSbY9G8wAp
— EA SPORTS FIFA (@EASPORTSFIFA) November 26, 2016
Battlefield 4
Čína je známá svými přísnými pravidly a nezdráhá se udělit nekompromisní stopku ani těm největším herním blockbusterům. To se stalo i čtyřce slavné střílečky Battlefield, která patří mezi nejpovedenější díly této letité série. I přesto, že hra v zemi ani nikdy nebyla oficiálně distribuována, označilo čínské ministerstvo kultury titul za ilegální. Mohlo za to DLC s názvem China Rising, ve kterém se boje odehrávají na čínské pevnině a hráč sleduje příběh fiktivního generála, který se snaží svrhnout tamní vládu. Čína kvůli tomu obvinila společnost Electonic Arts, vydavatele hry, že ohrožuje národní bezpečnost a rozvrací tamní kulturu.