Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Přinášíme ti nový seznam deseti her, které byly z různých důvodů v některých zemích cenzurovány nebo zcela zakázány. Někde trvalo i roky, než si je mohli hráči a hráčky zahrát.
Česká klasika Polda měla kvůli svému humoru problém se společnostmi Apple a Google, chytání Pokémonů zase vyvolalo obavy z bezpečnostních rizik. Na černé listině se ocitly i hry, u kterých by to člověk na první pohled asi nečekal. A nad důvody, které k zákazu nebo regulaci her vedly, občas zůstává rozum stát.
Zdaleka ne vždy totiž musí být hra násilná, aby v některých zemích vyvolala kontroverzi. V některých případech stačí zpracování určitého tématu nebo vyjádření podpory utiskovaným lidem. Přesvědčit se o tom můžeš v následujícím seznamu deseti titulů, mezi nimiž najdeš i věhlasné značky.
Dalším cenzurovaným nebo zakázaným hrám jsme se věnovali v předešlých článcích, přečíst si je můžeš zde a zde.
Mobilní hra Pokémon Go vyšla v roce 2016 a ihned se stala obrovským hitem. Díky technologii rozšířené reality tvůrci propojili herní prostředí s reálný světem a je dost možné, že tento fenomén ve své době pohltil i tebe. Hra však na řadě míst vyvolala kontroverzi a došlo i k jejímu zákazu z důvodu „bezpečnostních obav“. První zemí, která hru zcela zakázala, se stal Írán.
Zákaz pro své zaměstnance vydal i Pentagon, který zmínil rizika možné špionáže a získávání informací skrz nainstalovanou aplikaci. V Indonésii zase dostali zákaz hrát hru policisté ve službě, a ve Francii došlo dokonce k zatčení hráče, který při hraní hry vstoupil na vojenskou základnu.
Zajímavostí je, že zákaz hry přišel dokonce i do Česka, přesněji do Mladé Boleslavi. Tamní automobilka Škoda totiž svým zaměstnancům zakázala hru Pokémon Go používat kvůli obavám z úrazů, průmyslové špionáže nebo spotřebě dat ve služebních telefonech. Škoda tím následovala svou mateřskou automobilku Volkswagen, která hru zakázala svým 70 tisícům zaměstnanců.
Ano, i sportovní hry můžou narazit na regulační orgány. V případě fotbalového titulu od EA se jednalo o problém prodeje herní měny (tzv. FIFA Points), za kterou si pak hráči můžou kupovat balíčky náhodných hráčů do režimu FIFA Ultimate Team.
To byl však v Belgii problém. V zemi totiž platí zákaz prodeje loot boxů (různé herní balíčky a předměty, které si hráč kupuje za reálné peníze), protože by se dle tamních zákonů jednalo o druh hazardu.
Vydavatelská společnost EA se nakonec zavázala, že ke 31. lednu 2019 přestane FIFA Points v zemi nabízet.
Z docela bizarního důvodu však ročník FIFA 17 nadělal poprask v Rusku. To kvůli speciálním dresům s motivem duhové vlajky, které vyšly při příležitosti připomínky Stonewallských nepokojů. Podle tamních poslanců měla tímto hra šířit „gay propagandu“ a volali po jejím zákazu, pokud titul nebude patřičně upraven. Propagováním homosexuálních vztahů by totiž prý hra mohla ohrozit „zdraví a vývoj dětí a mládeže“. K zákazu prodeje hry ale nakonec nedošlo.
Čína je známá svými přísnými pravidly a nezdráhá se udělit nekompromisní stopku ani těm největším herním blockbusterům. To se stalo i čtyřce slavné střílečky Battlefield, která patří mezi nejpovedenější díly této letité série. I přesto, že hra v zemi ani nikdy nebyla oficiálně distribuována, označilo čínské ministerstvo kultury titul za ilegální. Mohlo za to DLC s názvem China Rising, ve kterém se boje odehrávají na čínské pevnině a hráč sleduje příběh fiktivního generála, který se snaží svrhnout tamní vládu. Čína kvůli tomu obvinila společnost Electonic Arts, vydavatele hry, že ohrožuje národní bezpečnost a rozvrací tamní kulturu.
Pokračování postapokalyptické odysey The Last of Us je jednou z nejlepších her své generace, možná všech dob. Ani to však regulačním úřadům v několika zemích Blízkého východu nebránilo v tom, aby zakázaly vydání hry.
Ačkoliv oficiální důvod nebyl nikdy zveřejněn, problémem měl být s největší pravděpodobností lesbický vztah hlavní hrdinky Ellie a Diny, jedné z hlavních ženských postav, s níž se protagonistka nejprve kamarádí, ale jejich přátelství posléze přeroste do milostné roviny.
To mělo být v rozporu s blízkovýchodními konzervativními zvyklostmi. Kromě lesbického vztahu a erotické scény s oběma postavami obsahuje titul od studia Naughty Dog také vedlejší transgender postavu, kvůli čemuž se hra stala terčem nenávisti i od lidí, kteří ji ani nehráli.
Bully
Asi žádný seznam kontroverzních her by nebyl kompletní bez alespoň jednoho zastoupení studiem Rockstar Games. Autoři světoznámých sérií GTA či Red Dead Redemption způsobili pozdvižení i svým titulem z roku 2006. Řeč je o akční adventuře ze školního prostředí s názvem Bully.
Jak už název napovídá, děj hry se točí kolem tématu šikany. Hlavní postava, mladistvý delikvent Jimmy, se snaží vydobýt si v nové škole postavení a šikaně učinit přítrž, podle soudu v Brazílii ale byla hra pro děti a mládež moc násilná, a proto v roce 2008 rozhodl o zákazu jejího prodeje. Zákaz trval až do roku 2016.
Kontroverzi ale vyvolal titul i ve Spojených státech či Velké Británii, kde se rovněž ozvaly hlasy volající po uvalení zákazu na hru.
Fallout
Fallout platí za jednu z nejznámějších postapokalyptických herních sérií a třetí díl tohoto slavného RPG se může pyšnit vysoce kladnými hodnoceními (průměrné skóre na PC, Xboxu 360 i PS3 činí 90 a více bodů ze 100). Ne všude se ale hra dočkala takových ovací. Například v Německu byla hra v roce 2009 zakázána kvůli prezentaci násilí a trvalo až do roku 2016, než byl zákaz zrušen.
Problém nastal i v Japonsku, kde musela být pro tamní trh upravena mise s názvem The Power of The Atom. Zatímco v běžné verzi hry má hráč možnost odpálit atomovou bombu, v japonské verzi hry tato možnost chybí. Změněn byl i název zbraně Fat Man, jež odkazovala na bombu, kterou USA odpálily nad japonským městem Nagasaki. Zbraň byla proto přejmenovaná na Nuka Launcher.
Zákaz postihl i spin-off Fallout: New Vegas, který narazil na úřady ve Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii. Těm se nelíbily erotické scény ve hře (sex bylo možné mít i s mutantem) a tematika hazardu. Hra se odehrává v postapokalyptické verzi Las Vegas, kde hráč může navštěvovat kasina, kupovat si žetony a účastnit se hazardních her.
Reservoir Dogs
První celovečerní film Reservoir Dogs od kultovního režiséra Quentina Tarantina dostal v roce 2006 herní adaptaci z dílny britského studia Volatile Games. Hra ale nedosahovala zdaleka takových kvalit jako původní snímek a z recenzí si odnášela spíše průměrná hodnocení. Ačkoliv tvůrci uvedli, že příběh lze dokončit i bez zabíjení, bylo možné si zvolit i extrémně násilný průchod hrou včetně zabíjení policistů nebo bití rukojmích. Hráč jim mohl vypalovat oči zapáleným doutníkem, řezat uši skalpelem nebo je prostě střelit do hlavy. Zkrátka vše, co ke zbabrané loupeži patří. Kvůli těmto násilným scénám byla hra zakázána v Austrálii, Německu a na Novém Zélandu.
Animal Crossing: New Horizons
Zákaz prodeje nedostávají pouze hry obsahující brutální násilí nebo sexuální scény. I roztomilá hra jako Animal Crossing: New Horizons totiž dostala v Číně ban. Důvod byl politického rázu.
V souvislosti s protivládními protesty v Hongkongu v roce 2020 začali hráči přímo v herním prostředí vytvářet prodemokratické slogany a hesla vyjadřující podporu demonstrantům, následně si ze hry pořizovali screenshoty a šířili je na sociálních sítích.
Tamní úřady na to zareagovaly uvalením zákazu na hru. Titul se sice v zemi oficiální cestou neprodával, ale dostupný byl například na stránkách Taobao, čínského ekvivalentu platformy eBay. Tamním prodejcům bylo nařízeno, aby všechny produkty související s hrou stáhli z prodeje.
Half-Life
Střílečku Half-Life zřejmě není třeba představovat. Legendární FPS akce od studia Valve z roku 1998 se zapsala do dějin jako jeden z nejlepších titulů všech dob a sloužila jako inspirace pro mnohé jiné série. Kvůli prezentaci násilí byl však hře v Singapuru v roce 2000, více než rok od vydání, udělen zákaz prodeje. To se samozřejmě nelíbilo tamním hráčům. Ti proto pohotově vytvořili petici, která získala tisíce podpisů, a díky tomu byl po krátké době zákaz zrušen.
Cenzurován musel být titul i v Německu. Ze hry tak pro tamní trh zmizelo krvácení nepřátel, výkřiky, krvavé cákance na zdi a další efekty. Trvalo 18 let, než Německo dostalo titul v necenzurované verzi.
Polda 2 a 3
A na závěr zde máme jednu českou stopu. Adventura Polda od studia Zima Software patří mezi tuzemské legendy a asi neexistuje hráčka či hráč, který by tuto sérii, jíž propůjčili hlasy slavní čeští herci, neznal. Leckoho možná ale překvapí, že i tato hra se dočkala zákazu. Třetí díl hry v mobilní verzi zakázala firma Apple, a to kvůli karetní hře prší, a tak autoři museli hru upravit.
„Dnes nás opět pobavila firma Apple. Polda 3 byl zakázán na App Store, protože obsahuje velice škodlivou minihru prší. Hráčovi se tím nabízí možnost simulovaného gamblerství. Takže všichni uživatelé Apple zařízení, buďte rádi, že vás Apple ochránil od tohoto zlého produktu. Jste zachráněni,“ napsali tehdy tvůrci. Dnes už je hra na App Store dostupná.
Série Polda je mimo jiné známá svým černým humorem a v druhém díle si dělá srandu i z Adolfa Hitlera. Kvůli přítomnosti nacistického vůdce ale firmy Apple i Google na svých platformách odmítly hru prodávat. Tvůrce Petr Svoboda proto musel vysvětlovat, že není nacista, ale jedná se o humor, a komisi musel předložit celý scénář, než mohla být hra pro uživatele znovu dostupná.