Vystresované rostliny vydávají zvuky, lidské ucho je ale nezachytí.
Vědci z Izraele zveřejnili výsledky svého výzkumu, ve kterém sledovali, jaké zvuky vydávají rostliny. Výzkumníci pomocí mikrofonů zaznamenávali zvuky zdravé a vystresované rostliny rajčat a tabáku. Rostliny trpící stresem byly buď vysušeny a akutně potřebovaly vodu, nebo jim vědci stříhali stonky.
Vědci díky pokusům zjistili, že vystresované rostliny vydávají zvuky, jejichž hlasitost je srovnatelná s běžnou lidskou konverzací a připomínají praskání bublinkové fólie, informuje o tom portál eurekalert.org.
Frekvence těchto zvuků je však příliš vysoká na to, aby je zachytilo lidské ucho. Vědci se však domnívají, že je může slyšet hmyz, jiní savci a možná i jiné rostliny.
„Existují zvířata, která mohou slyšet tyto zvuky, takže existuje možnost, že dochází k mnoha akustickým interakcím,“ říká hlavní autor studie Lilach Hadany, evoluční biolog a teoretik z Telavivské univerzity.
Ultrazvukové vibrace z rostlin vědci zaznamenali už v minulosti, průlomové je však zjištění, že jsou přenášeny vzduchem, což podle slov Hadanyho dokazuje interakci mezi rostlinami a jinými živočichy.
Vědci během výzkumu stresovali rostliny dvěma způsoby – nezaléváním několik dní a řezáním stonků. Tým zjistil, že vystresované rostliny vydávají více zvuků než nevystresované rostliny. Zvuky rostlin připomínají puknutí nebo kliknutí a jedna vystresovaná rostlina vydává kolem 30 až 50 takových zvuků za hodinu ve zdánlivě náhodných intervalech.