Geologové potvrdili existenci kontinentu Zélandie. Nejedná se ale jen o Nový Zéland. Kde se skrýval zapomenutý kontinent a proč ho vědci neobjevili dříve, se dočteš v článku.
O existenci kontinentu známého pod anglickým názvem Zealandia, v maorském jazyce Te Riu-a-Māui, se spekulovalo od počátku 20. století. A nyní to po letech zdráhání vědci potvrdili. Zélandie je nejmladším, nejmenším, nejtenčím kontinentem na světě. Asi 94 procent z jeho rozlohy, která čítá 4,9 milionu km čtverečních, leží pod vodou v jižním Pacifiku.
V Zélandii žili i dinosauři
Zélandie byla součástí superkontinentu zvaného Gondwana, který před více než 500 miliony let zahrnoval většinu západní Antarktidy a východní Austrálie. Nebyla ale vždycky pod vodou, v krátkém období v historii Země se Zélandie nacházela nad oceánem a po jejím rovinatém povrchu běhala zvířata a rostliny se šířily do Nové Kaledonie a na východ Austrálie.
Poprvé byla údajně objevena v roce 1642 holandským obchodníkem a námořníkem Abelem Tasmanem, který se zoufale snažil odhalit „Velký jižní kontinent“. Vědecké články a zprávy naznačovaly přítomnost osmého kontinentu od počátku 20. století, kdy vylepšené batymetrické mapy ukázaly, že naše země není jen pár kousků země vyčnívající z jinak hluboké lázně propastné oceánské kůry.
V roce 2017 geologický tým z GNS Science ve významném výzkumu zjistil, že kontinent byl celou dobu na očích. Vědecké osobnosti se shodly na existenci, ohraničení a kompozici Zélandie, která se začala „odtahovat“ od Gondwany. Důvody, proč se tak stalo, se stále snaží pochopit.
Vzhledem k tomu, že je většina nově objeveného kontinentu pod vodou, ji geologové z výzkumného institutu Zealand Crown Research Institute GNS Science použili jako příklad toho, že odhalení něčeho „velmi zřejmého“ může chvíli trvat.